28. februára 2017

Bylinky proti jarnej únave: Poradí vám náš špeciál

V stánkoch aktuálne nájdete špeciál venovaný vidieckej záhrade. Okrem množstva praktický rád a tipov si môžete prečítať aj pár tipov ako zvládnuť jarnú únavu.

Púpava je to, čo na jar váš organizmus potrebuje.Autor: archív

Dlhá mrazivá zima, krátke dni, málo slnka a chrípkové epidémie. To všetko sa dokáže podpísať na našom fyzickom aj psychickom stave. Príroda má však liek aj na tieto neduhy. Ako bojovať s jarnou únavou s využitím byliniek a tradičných postupov? 

Jarná únava je špecifický jav, za ktorý môže viacero faktorov. Niektorí ľudia ňou trpia každý rok, sú unavení, ťažko sa im vstáva, trápia ich aj psychické prejavy – náladovosť, melancholickosť, flegmatickosť alebo aj vážnejšie sklony k depresiám, nechuť k jedlu alebo naopak nutkanie prejedať sa, konzumovať sladké pokrmy. 

Prečo sme unavení? 

V zimnom období je dosah vitamínov v našom jedálnom lístku pochádzajúci z čerstvej stravy prirodzene nižší. Namiesto čerstvej papriky či rajčiakov konzumujeme viac ťažších jedál, chýba nám vitamín D, ktorý získavame zo Slnka, naše telo sa musí denno-denne brániť vírusom, viac energie vydá aj na zahrievanie tela a podobne. V zime sa prirodzene menej hýbeme, trávime menej času na čerstvom vzduchu, prijímame menej tekutín a náš metabolizmus sa spomaľuje. Ak si k týmto faktorom prirátate ešte krátke dni a dlhé noci, je pochopiteľné, že naše telo je vyčerpanejšie, ako inokedy. Skôr, ako ho začnete dopovať dávkami kofeínu, spoľahnite sa na bylinky. 

FOTOvýber: Vychutnajte si jarnú atmosféru z vašich záhrad

Púpava

Svieže listy púpavy sú skvelým spôsobom, ako detoxikovať organizmus. Obsahuje vitamín C, pomáha odstraňovať z tela zadržané tekutiny, pôsobí močopudne, posilňuje pečeň a trávenie, keďže podporuje vylučovanie tráviacich enzýmov. Napomáha aj vrátiť stratenú chuť do jedla. 
Podzemná časť rastliny sa praží a melie a pripravuje sa z nej náhrada kávy. 
Naše staré mamy si navyše umývali tvár v púpavovom odvare, aby sa im rozjasnila. Prikladanie púpavových listov tiež zmierňuje reumatické ťažkosti.

Ako na to:

Púpava má prirodzene horkú chuť. Ak ju chcete zmierniť alebo zamaskovať, pripravte si pesto z púpavy. Dve hrste mladých púpavových listov spolu s piatimi lyžicami olivového oleja, dvomi strúčikmi cesnaku a dvomi lyžicami píniových orieškov rozdrvte v mažiari, dochuťte soľou a konzumujte.

Viac byliniek nájdete v našom novom špeciáli Vidiek a záhrada. 

Autor: Zuzana HLÚCHOVÁ

Užitočné veci do vašej záhrady

 
 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 Naša 4-ročná antúria neustále kvitne

Soňa Sikorová

0 hlasov
 Naše jazierko a dvojfarebné lekná v ňom.

Monika Leššová

2 hlasy
 Klívia červená

František Sobota

1 hlas

Milán Fiala

7 hlasov
 
 

žena.sk

Ako liečiť uvoľnený zub, aby ste oň neprišli?

Ako liečiť uvoľnený zub, aby ste oň neprišli?

Merajte si množstvo surovín, aby ste varili „tak akurát“

Merajte si množstvo surovín, aby ste varili „tak akurát“

Zamraziť rozmrazenú zeleninu znova? Čo sa s ňou stane?

Zamraziť rozmrazenú zeleninu znova? Čo sa s ňou stane?

Zabudnite na vložky a tampóny, sú tu menštruačné nohavičky!

Zabudnite na vložky a tampóny, sú tu menštruačné nohavičky!

Bylinky proti jarnej únave: Poradí vám náš špeciál
Zuzana HLÚCHOVÁ