28. februára 2017

Bylinky proti jarnej únave: Poradí vám náš špeciál

V stánkoch aktuálne nájdete špeciál venovaný vidieckej záhrade. Okrem množstva praktický rád a tipov si môžete prečítať aj pár tipov ako zvládnuť jarnú únavu.

Púpava je to, čo na jar váš organizmus potrebuje.Autor: archív

Dlhá mrazivá zima, krátke dni, málo slnka a chrípkové epidémie. To všetko sa dokáže podpísať na našom fyzickom aj psychickom stave. Príroda má však liek aj na tieto neduhy. Ako bojovať s jarnou únavou s využitím byliniek a tradičných postupov? 

Jarná únava je špecifický jav, za ktorý môže viacero faktorov. Niektorí ľudia ňou trpia každý rok, sú unavení, ťažko sa im vstáva, trápia ich aj psychické prejavy – náladovosť, melancholickosť, flegmatickosť alebo aj vážnejšie sklony k depresiám, nechuť k jedlu alebo naopak nutkanie prejedať sa, konzumovať sladké pokrmy. 

Prečo sme unavení? 

V zimnom období je dosah vitamínov v našom jedálnom lístku pochádzajúci z čerstvej stravy prirodzene nižší. Namiesto čerstvej papriky či rajčiakov konzumujeme viac ťažších jedál, chýba nám vitamín D, ktorý získavame zo Slnka, naše telo sa musí denno-denne brániť vírusom, viac energie vydá aj na zahrievanie tela a podobne. V zime sa prirodzene menej hýbeme, trávime menej času na čerstvom vzduchu, prijímame menej tekutín a náš metabolizmus sa spomaľuje. Ak si k týmto faktorom prirátate ešte krátke dni a dlhé noci, je pochopiteľné, že naše telo je vyčerpanejšie, ako inokedy. Skôr, ako ho začnete dopovať dávkami kofeínu, spoľahnite sa na bylinky. 

FOTOvýber: Vychutnajte si jarnú atmosféru z vašich záhrad

Púpava

Svieže listy púpavy sú skvelým spôsobom, ako detoxikovať organizmus. Obsahuje vitamín C, pomáha odstraňovať z tela zadržané tekutiny, pôsobí močopudne, posilňuje pečeň a trávenie, keďže podporuje vylučovanie tráviacich enzýmov. Napomáha aj vrátiť stratenú chuť do jedla. 
Podzemná časť rastliny sa praží a melie a pripravuje sa z nej náhrada kávy. 
Naše staré mamy si navyše umývali tvár v púpavovom odvare, aby sa im rozjasnila. Prikladanie púpavových listov tiež zmierňuje reumatické ťažkosti.

Ako na to:

Púpava má prirodzene horkú chuť. Ak ju chcete zmierniť alebo zamaskovať, pripravte si pesto z púpavy. Dve hrste mladých púpavových listov spolu s piatimi lyžicami olivového oleja, dvomi strúčikmi cesnaku a dvomi lyžicami píniových orieškov rozdrvte v mažiari, dochuťte soľou a konzumujte.

Viac byliniek nájdete v našom novom špeciáli Vidiek a záhrada. 

Autor: Zuzana HLÚCHOVÁ
VIDEO Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

4 hlasy
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

9 hlasov

Ildikó Nagyová

3 hlasy

Ildikó Nagyová

2 hlasy
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Bylinky proti jarnej únave: Poradí vám náš špeciál
Zuzana HLÚCHOVÁ