03. septembra 2013

Čitatelia radia: Proti osám zaberá pivo aj umelé hniezda

Poletujú vám v záhrade osy? Väčšinou sú neškodné a dokonca užitočné, no ak sa premnožia, vedia napáchať výrazné škody na ovocí. Ako proti nim bojujú naši čitatelia?

Aké sú vaše metódy proti osám?Autor: Zuzka Slaninka

Danka, Banská Bystrica: Citrónová kôra a rozdrvené klinčeky ich odpudzujú, po prípade striekať okolo Biolit.

Marián, Quebec: Najlepší prostriedok v Kanade je imitácia osieho hniezda. Osy si myslia, že územie je už obsadené inou osou rodinou. Mali sme viaceré rodiny v okolí nášho domu, odkedy sme nainštalovali niekoľko imitácií hniezd, ani osy, ani včely sa v hniezdach v okolí nášho domu nevyskytujú, funguje to na 100%.

Daniela, Svit: 1/4 l vody 4 lyžičky medu trocha octu 1 tmavá fľaša s úzkym hrdlom.   Vodu zohrejeme a rozpustíme v nej med. Necháme vychladnúť a nalejeme spolu s kúskom octu do fľaše. Fľašu potom postavíme na miesto, kde sa osy zvyknú zdržiavať. 

Branislav, Terňa: My na to máme 2 jednoduché recepty a zatiaľ zaberajú. 1.recept: 4 lyžičky medu 1/4 l vody trošku octu tmavá fľaša s úzkym hrdlom. Vodu zohrejeme a rozpustíme v nej med. Necháme vychladnúť a nalejeme spolu s trochou octu do fľaše.Fľašu potom zavesíme (postavíme) na miesto kde sa osy zvyknú zdržiavať. 2.recept: Ak sa chceme ôs zbaviť v domácnosti tak okraj okna a prahu dverí potrieme trochou kyseliny octovej. A osy sa nám budú zďaleka vyhýbať. 

Jakub, Košice: Nám už roky pomáhajú obrazce sústredných kruhov nakreslené na stenách. Vyzerajú ako terče a osy sa im zďaleka vyhýbajú. Používame to niekoľko rokov s veľkým úspechom.

Miroslava, Žilina: Ak sú osy v záhrade v zemi, treba ich vydymiť, alebo vykúriť, my sme poliali liehom a zapálili, ak sú v hniezde, tak tiež najlepšie vydymiť a potom zhodiť hniezdo, videla som v akcii aj plameňomet z laku na vlasy, ktorý sa na ne strieka cez zápalku a dokonca aj lakovanie os, ktorým sa tým zlepia krídla a nemôžu lietať. A tiež sme robili sirupové pasce vo fľaši.

Čitateľka, Bratislava: Z plastových fliaš urobiť závesné nádobky, do nich naliať trochu piva a rozvešať na stromy. Osy sa utopia v pive. Sirup nie je dobrý, lebo na ten chodia aj užitočné včely. 

Čitateľ, Tlmače: Môj osvedčený recept je nájsť hniezdo a zdiaľky (až na 5 m) ho postriekať Biolitom, tzv. Hasičákom Turbo. Zabije to vrátane os aj celé hniezdo a je po probléme.

Mária, Dubové: Minulý rok sa nám popod celú strechu z juhu zahniezdili osy útočné, tam pomohla len chémia bohužiaľ, tento rok pre zmenu osy dravé - neútočia na ľudí, za to po celej záhrade vyzbierali vošky, húsenice a podobne. Navyše si ochránili územie pred osou útočnou, takže sme mali pokoj. Teraz sme však už po záhrade rozmiestnili fľaše so sirupom i pivom, lebo s novou generáciou ôs už aj k nám prenikli tie útočne potvory. Ešte odporúčam kompost za domom, kde sa hostia na zvyškoch a nelietajú tam, kde sme my.

Jakub, Čadca: Nám dlhé roky nepomáhalo absolútne nič, všetko čo sme vyskúšali (aj tu spomenutých) bolo márne. Nakoniec sme natrafili na domáce (domestifikované) sršne a odvtedy máme pokoj. Kúpili sme si dve chovné rodiny a tie sa nám teraz sami pekne množia a účinkujú doslova ako strážni psi. Sú to odvtedy naši, a to bez preháňania, miláčikovia rodiny. 

Čitateľka, Bratislava: Dobrý deň, mne zabral oregánový olej, ktorý som si natrela na postihnuté miesto, keď ma na ruke poštípal hmyz. Ruka mi napuchla, svrbela a bolela. Síce to nebola osa, ale na druhý deň som mala po problémoch.  

Čitateľka, Komárov: Každoročne, keď dozrievajú skoré jablká mám problémy s osami. Vtedy zavesím na strom fľašu naplnenú pivom a maškrtné osy sa v ňom utopia. Na hniezda ôs pri dome alebo na povale používam prípravok REBEL proti osiam, ničí osy za letu, ale aj tie, ktoré sa do hniezda vracajú. 

Ondrej, Kľušov: Ja používam na ničenie ôs "mucholapku" (lepkavý lapač na odchyt múch) zavesím ho vedľa každého osieho hniezda a osy sa prilepia. Druhý spôsob, ktorý som použil bolo postriekanie osieho hniezda naftou, osy jej vôňu neznášajú a hniezdo opustili. 

Čitateľ, Topoľčany: Dajte osám čo chcú. Keď máte melón, nakrájajte melón, keď broskyňu, tak broskyňu umiestnite na vrch stromu. Pôjdu tam, nebudú loziť do ostatných plodov. Jedna broskyňa vám za to hádam stojí.

Ján, Banská Bystrica:  Ja som použil na sršne čo sa mi nasťahovali do garáže ,sírne knôty na sírenie sudov,alebo demižónov.Zapálil som podvečer dva sírne knôty na podlahe a na druhý deň tam už sršne neboli.Určite by to zabralo aj na osy. 

Čitateľka, Sereď: Sirup zo zaváraného ovocia dať do fľaše a zavesiť niekam.

Čitateľ, Jankov: Na osy? Asi nič nie je, treba ich pozorovať, aké sú neúnavné. A vraj včeličky sú pracovité - sú, ale aj osy sú :) 

Čitateľka, Teplička nad Váhom:  Nie som BIO, no som RACIO a uvažujem aj o rovnováhe v prírode, preto sa snažím hmyz skôr odplašiť ako zabiť. Vynikajúco zaberá "špakový kompót" - špaky z cigariet zhadzovať do fľašky s vodou a buď pravidelne meniť, alebo zatvárať, lebo aj pach špakov stratí na intenzite a teda aj účinku. Alebo keď už zabiť, tak do toho roztoku (sirupového, medového...)pridať trošku octu - jeho pach osám neprekáža, no včelám áno a tak sa zbavíte ôs, no nezabijete užitočné včely. Biolity a podobný bordel by som nepoužívala, vážme si trošku tú prírodu, nech ju nezničíme našim deťom...

Ľubomír: Používam už roky osvedčenú metódu, do záhrady rozvešiam plechovky od piva a naplním ich do polovice vodou s DOMÁCIM bazovým sirupom. Úspech je zaručený. 

Jozef, Moldava nad Bodvou: Keď zakrmujem včely na zimu,v osobitnej polritrovej flaši nechám trošku sirupu a osy do tej flaše vojdú a von už nevedia ako. Včely do fľaše nevojdú. Može sa použiť taký istý proces, ale do fľaše dám trochu piva. Je to trochu drastický spôsob, ale osy cez zimu aj tak hynú, zostáva len oplodnená matka.

Autor: Záhradkár
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

7 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Čitatelia radia: Proti osám zaberá pivo aj umelé hniezda
Záhradkár