03. februára 2015

Poznáte permakultúru? Pomôže vám v záhrade

Permakultúra nie je iba súbor praktických pravidiel. Je to spôsob myslenia, ako sa čo najlepšie prispôsobiť prírode tak, aby ste dosiahli ideálne vzájomné spolužitie. Aj tejto téme sa venujeme v najnovšom špeciáli Ekozáhrada.

Permakultúra predpokladá, že sa k prírode budete správať ako súčasť kontinuity.Autor: profimedia.sk

Treba si uvedomiť, že každá oblasť, dokonca každá záhrada je jedinečná a má špecifické vlastnosti. To znamená, že vytvára odlišné podmienky na život v nej. Permakultúra preto vyžaduje dokonalú znalosť konkrétneho prostredia.

Základné zásady, ktoré vám pomôžu zorientovať sa v princípoch permakultúrneho dizajnu:

1 Pozorovanie a vzájomné pôsobenie

Permakultúra sa opiera o dôkladné poznanie okolia i záhrady. S plánovaním preto počkajte aspoň rok a zatiaľ pozorujte záhradu počas všetkých ročných období. Zistíte tak, kde je celý deň slnko alebo naopak tieň, kde sú v záhrade vlhké miesta, kde najčastejšie fúka vietor a podobne. Všímajte si nielen svoju parcelu, navštívte i okolité záhrady a pozorujte, ktorým druhom sa tam darí.

2 Využívanie a uchovávanie energie

Príroda je obrovským zdrojom energie. Permakutúra sa snaží tento zdroj využívať čo najefektívnejšie. V čase hojnosti využívajte tieto zdroje čo najviac a ak je to možné, pokúste sa časť uchovať na neskôr. Výborným príkladom je konzervácia úrody. Počas leta uskladníte prebytočné plody, aby ste ich v zime bez námahy a peňazí mohli využiť.

Ďalším príkladom je skleník. Jednoduchá sklenená stavba pri správnej orientácii zachytáva a udržiava teplotu, ktorá pomáha rastlinám rásť. Zber a využitie dažďovej alebo recyklácia odpadovej vody šetrí prírodu a je vynikajúcim zdrojom zavlažovania v suchých mesiacoch.

3 Získanie výnosu

Prirodzene, pri zakladaní jedlej záhrady očakávate, že z nej budete mať výnos v podobe vlastnej zeleniny a ovocia. Nemenej dôležité sú však zážitky a skúsenosti, ktoré pri práci v záhradke nadobudnete. Komunitné záhrady sú výborný príklad permakultúrnej filozofie. Ich výnosom je napríklad aj rýchle a bezproblémové šírenie informácií od jedného záhradkára k druhému.

Veľkú časť práce ako starostlivosť o chodníky, budovanie prístreškov či altánkov sa robí spoločne. Spolu môžu zdieľať dopestované ovocie a skúsenosti. V školských záhradách sa zase mladšie generácie učia ako si dopestovať vlastné jedlo. Každopádne v týchto spoločných priestoroch ľudia zdieľajú nielen jedlo, náradie a semienka, ale nadviažu aj nové kontakty a priateľstvá a zbavia sa stresu úplne prirodzeným spôsobom.

4 Kontinuita

Permakultúra predpokladá, že sa k prírode budete správať ako súčasť kontinuity. Zožnete plody, ktoré vyrástli z pôdy, o ktorú sa v minulosti starali naši predkovia. K prírode by ste sa mali správať tak, aby ju i vaše deti a vnúčatá mohli takto využívať. Súčasťou permakultúrnej filozofie je aj reakcia na spätnú väzbu. Znamená to vyvarovať sa chýb, ktorých ste sa v minulosti dopustili vy alebo vaši predkovia. Napríklad môžete skvalitniť neproduktívne časti záhrady alebo rekultivovať znehodnotenú pôdu, aby mohla byť opätovne použitá na pestovanie.

Viac sa o permakultúre dočítate v najnovšom špeciáli Ekozáhrada. Práve v predaji!

 

Autor: Ida Furiková
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

7 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Poznáte permakultúru? Pomôže vám v záhrade
Ida Furiková