28. septembra 2013

Jedovaté jesienky zdobia jeseň

Rôznofarebné kvietky šafranov sa často predierajú cez vrstvy jarného snehu, naopak svetlofialové jesienky patria medzi cibuľoviny, ktoré kvitnú na konci sezóny. Na prvý pohľad sa veľmi podobajú, ale inak nemajú nič spoločné.

Jesienky v trávnikuAutor: Zuzka Slaninka

Ak ste niekedy boli na jesennej vychádzke v prírode, možno ste natrafili na lúku posiatu fialovými kvetmi jesienky obyčajnej (Colchicum autumnale), ktorá sa u nás hojne vyskytuje nielen v hornatých oblastiach, ale aj v lužných lesoch.

Asi päť centimetrov dlhé kvety, vyrastajúce po jednom až po šiestich, sa otvárajú obyčajne od augusta až do októbra. Sú na dlhej belavej stopke bez listov a majú šesť okvetných lístkov, ktoré sú na báze zrastené do dlhej, úzkej rúrky. Listy narastú až na jar ďalšieho roku. Sú úzke, kopijovité, dlhé 30 a široké asi 4 cm.

Po listoch sa na jar objavia aj stonky zakončené tobolkou so semenami, ktorými sa rastlina rozširuje po okolí. Vyrastajú z veľkej podzemnej hľuzy hruškovitého tvaru, ktorá je uložená hlboko v pôde.

Jesienky sa hodia aj do trávnika

Foto: Zuzka Slaninka

Pestovanie v záhrade

Pre neskoré obdobie kvitnutia a nápadné kvety so šiestimi dlhými tyčinkami sa jesienky stávajú obľúbenou rastlinou v záhradách. Sú vítaným spestrením jesenných záhonov, ale aj nádob na balkónoch. Okrem typických ružovofialových kvetov boli vyšľachtené odrody tmavších fialových odtieňov, napríklad ‘Nancy Lindsay’, ale aj odroda ‘Album’ s bielymi kvetmi a ‘Alboplenum’ s plnými bielymi kvetmi.

Hľuzy treba vysadiť na konci leta, kvitnúť budú na ďalšiu jeseň. Zasaďte ich do kyprej pôdy do hĺbky 10 až 15 cm a na vzdialenosť 10 až 20 cm do kvalitnej, dobre priepustnej pôdy. Ideálny je polotieň, ale jesienkam vyhovuje aj slnečné stanovište. Aby pôda, v ktorej rastú, nevysychala, odporúča sa na ňu nasypať napríklad vrstvu drvenej kôry. Potom môžu roky nerušene rásť na rovnakom mieste a netreba sa o ne takmer vôbec starať. Len v období od konca marca do polovice mája, ak je veľmi suché počasie, porasty jesienok občas zavlažte. Koncom mája začínajú listy zasychať a rastliny sa pripravujú na letný oddych.

Jesienky sú prudko jedovaté

Foto: Zuzka Slaninka

Najviac vyniknú na pozadí ihličnatých drevín či listnatých krov, ale aj pred vyššími trvalkami kvitnúcimi v rovnakom období, ako sú napríklad georgíny, astrovky, chryzantémy a rozchodníky. Aj do nádob ich môžete vysadiť s rastlinami kvitnúcimi do prvých mrazov.
Rozmnožiť si ich môžete začiatkom leta rozdelením trsov. Jesienky pestované v nádobách je vhodné po odkvitnutí vysadiť do záhrady.

Vhodné i do trávnika

Ďalším riešením je ich skupinová výsadba do trávnika. Po vysadení cibúľ v júli, prípadne v auguste môžete trávnik ešte pokosiť, ale nasledujúce kosenie urobte v máji až júni, keď sú rastliny dobre zakorenené.

Upozornenie na záver

Pri pestovaní a manipulácii s jesienkami treba pamätať na to, že všetky jej časti sú prudko jedovaté, pričom najjedovatejšie sú hľuzy a semená. Obsahujú jedovatý alkaloid kolchicín, ktorý pôsobí na centrálnu nervovú sústavu, krvný obeh a obličky. Prognóza pri otrave je veľmi vážna, úmrtnosť je až deväťdesiat percent. Ak máte malé deti, tieto rastliny radšej nepestujte.

Autor: Danka AČOVÁ
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

7 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Jedovaté jesienky zdobia jeseň
Danka AČOVÁ