17. septembra 2013

Sedem zásad pri nakupovaní cibuľovín

Zdravé cibule sú rozhodujúci kritériom na to, aby ste sa mohli na jar tešiť z rozkvitnutých záhonov. V tomto období s ich zadovážením mať problém rozhodne nebudete. Práve sa začal ich predaj.

Cibuľky sa znehodnocujú vtedy, ak boli vystavené nadmernému vlhku alebo teplu.Autor: Profimedia.sk

1.Pred nákupom cibuliek

Nakupovanie je niekedy veda, hlavne keď sa do neho pustíte bezhlavo. Na dosiahnutie rôznofarebného záhona budete potrebovať rôzne druhy a odrody cibuľovín, ktoré vyžadujú svoje miesto a stanovenú výsadbovú hĺbku.

Aby ste vedeli koľko a aké druhy cibuľovín budete potrebovať na výsadbu, treba vedieť na akú veľkú plochu sa ich chystáte vysadiť. Ako prvé si urobte výsadbový plán, ktorý vám ušetrí čas i peniaze, pretože je zbytočné kupovať veľké množstvo cibúľ do malej záhrady a potom rozmýšľať, čo so zvyšnými nevysadenými cibuľkami.

2. Kvalita cibuľovín nadovšetko

Staviť na kvalitu sa vždy oplatí, preto cibule vyberajte pozorne a všímajte si aj malé detaily, ako je ich zdravotný stav či miesto pôvodu. Opýtajte sa predávajúceho odkiaľ sú cibule dovezené a produkované. Ak ide o krajiny ako je Holansko a Dánsko, ktoré sú považované za pestovateľské veľmoci, môžete si byť istý, že ide o kvalitný materiál. Spoľahlivosť dodávateľa by mala byť tiež zaručená, pretože výsadbový materiál by mal ostať v kvalitnom stave. Cibuľky sa znehodnocujú vtedy, ak boli vystavené nadmernému vlhku alebo teplu. Pred nákupom ich poriadne skontrolujte!

3. Otestujte cibule

Pri nákupe si určite všimnete všetky nedostatky cibúľ a dôkladne ich otestujete hmatom aj vizuálne. Cibule, ktoré kupujete by nemali mať otlačené či poranené miesta a nemali by byť plesnivé. Aby sa táto hubovitá choroba ďalej nešírili na zdravé cibule, nekupujte ich ani nevysádzajte. Obsah vody v cibuli prezrádza jej zdravotný stav.

Zdravé cibule sú pevné a pomerne ťažké a majú vyšší obsah vody. Vyhnite sa cibuliam, ktoré sú príliš vyschnuté, majú fľaky a sú mäkké a ľahké.

4. Väčšia cibuľa je lepšia

Veľké cibule jarných kvetov sú pomerne drahšie, ale nenechajte sa odradiť cenou. Efekt veľkých kvetov, ktoré vyrastú z týchto cibúľ, vie poriadne ohúriť nielen majiteľa záhrady, ale aj návštevníkov. Čím sú cibule väčšie, tým viac živín obsahujú a zároveň aj krajšie kvitnú. Tieto cibuľoviny sú vhodné do výsadby do záhonov, ale aj do nádob.

5. Vyhnite sa výpredajom

Akciová cena veľkého balíka cibúľ nemusí byť vždy výhodná. Aj keď cibuľky vyzerajú rovnako veľké, ich klíčenie a kvitnutie nemusí byť naraz, navyše v balíkoch bývajú zmiešané rôzne farby, ktoré sa vám zrovna nemusia páčiť. Akciový nákup sa oplatí vtedy, ak sa chystáte podopĺňať výsadbu v záhone alebo trávniku novými cibuľovinami a nezáleží vám na farbách kvetov.

6. Kusový predaj cibúľ

Ideálnym riešení je kusový nákup cibuľ, ktoré často bývajú balené po jednom kuse v pilinách a na obale je presne označená odroda. Prevažne ide o pestovateľské kúsky, ktoré sú kvalitné. Takýto nákup sa vyplatí zanieteným pestovateľom cibuľovín, ktorí si uvedomujú, že za kvalitu sa platí a sú si ochotní priplatiť za novú odrodu do ich zbierky.

7. Predĺžte cibuľovinám kvitnutie

Pozor, nie všetky cibuľoviny kvitnú počas jari naraz! Keď chcete dosiahnuť efekt dlhého kvitnutia cibuľovín, mali by ste si nakúpiť také druhy, ktoré vytvoria rozkvitnuté rôznofarebné záhony počas celého jarného obdobia. Ako prvé z pod zeme vykuknú snežienky a po nich hneď šafrany.

Žezlo vlády v záhone predajú hyacinton, narcisom a neskôr tulipánom, ktorý sa budú prezentovať v plnej paráde. Pri kombinácií skorých a neskorých odrôd jednotlivých druhov do záhonu vnesiete kvety, ktoré budú postupne rozkvitať od februára do neskorej jari.

Autor: Záhradkár
VIDEO Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

2 hlasy
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

5 hlasov

Ildikó Nagyová

2 hlasy

Ildikó Nagyová

1 hlas
 
 

žena.sk

5 centimetrov zdravia: V obchode vyberajte iba tvrdé kusy z tohto ovocia!

5 centimetrov zdravia: V obchode vyberajte iba tvrdé kusy z tohto ovocia!

Najhoršie dôvody, pre ktoré sa rozhodnete s niekým randiť

Najhoršie dôvody, pre ktoré sa rozhodnete s niekým randiť

Ubolený chrbát, stuhnutá šija aj boľavé oči: Používate klimatizáciu správne?

Ubolený chrbát, stuhnutá šija aj boľavé oči: Používate klimatizáciu správne?

Cesnak vs zázvor: Ktorý z nich má väčšiu silu?

Cesnak vs zázvor: Ktorý z nich má väčšiu silu?

Sedem zásad pri nakupovaní cibuľovín
Záhradkár