01. augusta 2012

Ako pestovať gloxíniu, príbuznú afrických fialiek

Kúpili ste si gloxíniu a neviete ako sa o ňu správne starať? Nepatrí medzi náročné druhy. Prečítajte si nasledujúce riadky a dozviete sa o nej viac.

Autor: Profimedia.sk

Gloxínia má veľmi veľa odrôd a pochádza z Brazílie, kde bola v 19. storočí objavená a popísaná francúzskym botanikom Benjamínom Petrom Gloxinom. Tento pôvodne nenápadný kvietok zaujal aj hlavného botanika na univerzite v Bonne, ktorý položil základ jej šľachtenia a vďaka jeho práci vznikli izbové rastliny kvitnúce v lete a na jeseň.

MODERNÉ ODRODY

Gloxínia jednoznačne zaujme zamatovým povrchom a veľkými kvetmi. Dnes si môžete v kvetinárstve vybrať rôzne farby od tmavofialovej, cez sýtočervenú až po nežnú bielu. Nájdu sa aj rôzne kombinácie týchto farieb. Jednoducho sa im nedá odolať. Čo s nimi, keď si ich prinesiete domov?

NÁROKY A STAROSTLIVOSŤ

Najvhodnejšie miesto na pestovanie je na parapete východného okna. Je to nenáročná rastlina, ktorá potrebuje pravidelnú zálievku počas vegetácie asi 2 x do týždňa a počas obdobia oddychu, čo je cez zimu a na jar, 1 x do týždňa. Dávajte pozor, aby nebola premokrená, substrát by mal byť vlhký. Na konci jari začnite do zálievky pridávať výživu na kvitnúce rastliny. To je pre gloxíniu signál, že nadišiel čas kvitnutia.

LETNENIE V ZÁHRADE

Gloxínii sa veľmi dobre darí aj v záhrade. Nájdite jej miesto pod korunou stromu, kde je zaručené, že na ňu nebude celý deň pražiť slnko, ale bude mať príjemný tieň. Listy bude mať oveľa pevnejšie a vzhľad kompaktnejší. Dokonca aj kvety sa na nej objavia oveľa skôr.

Aj keď gloxínii zabezpečíte vhodné podmienky, nikdy nebude taká pekná ako v deň, keď ste si ju priniesli z obchodu. Profesionálny pestovatelia vytvárajú rastlinám špeciálne podmienky a vyživujú ich veľkým množstvom hnojiva. Keďže vytvoriť rovnaké podmienky aj v bežnej domácnosti je takmer nemožné, uspokojte sa s tým, že gloxínia bude kvitnúť menej bohato.

V tomto článku sa zaoberáme fialka ...viac okrasné kvety ...viac
Autor: Lucia Horeličanová
VIDEO Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

4 hlasy
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

9 hlasov

Ildikó Nagyová

3 hlasy

Ildikó Nagyová

2 hlasy
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Ako pestovať gloxíniu, príbuznú afrických fialiek
Lucia Horeličanová