28.05.2018
Meniny má Viliam

Azalka, begónia, guzmánia: Skrášlite si domov izbovými rastlinami kvitnúcimi v zime

02.01.2013 06:00|Zdroj: Záhradkár
Napriek tomu, že za oknami panuje zima, doma si môžete spríjemniť prostredie kvitnúcimi rastlinami. Nie je ich mnoho, ale ich pestovanie je pomerne jednoduché.
Aj v zime môžete mať v byte rozkvitnuté kvety
Foto: Profimedia.sk

Medzi najznámejšie v zime kvitnúce izbové rastliny patrí cyklámen perský (Cyclamen persicum), azalka (Rhododendron simsii) a senpólia fialková (Saintpaulia ionantha) známejšia ako africká fialka.

Ak patríte medzi milovníkov exotických druhov, určite vás v potešia rozkvitnuté kvety guzmánie (Guzmania), bromélie (Bromelia) alebo kalathea (Calathea croata).

Foto: profimedia.sk

STAROSTLIVOSŤ

Väčšina týchto druhov patrí medzi rastliny krátkeho dňa. Znamená to, že kvitnúť začínajú až v období, keď sú dni viditeľne kratšie. Optimálna teplota na ich rast a kvitnutie je o niekoľko stupňov nižšia ako izbová.

Rastliny polievajte odstátou vodou, z ktorej vyprchal chlór a až vtedy, keď substrát vyschne. Väčšinou platí, že je vhodnejšie zalievať ich častejšie a menšími dávkami. Zvädnuté kvety pôsobia nepekne, preto ich pravidelne odstraňujte, zároveň tým zabezpečíte aj vytvorenie nových pukov.

Foto: profimedia.sk

MOJA RADA

Veľkej obľube sa tešia aj begónie s bohatou násadou farebných kvetov. V bytoch sa najčastejšie pestujú dva druhy Begonia hybrida a Begonia elatior. Pestujú sa ako jednoročné rastliny a po odkvitnutí sa vyhadzujú. Ak ich chcete pestovať aj naďalej, môžete si ich rozmnožiť stonkovými a listovými odrezkami.

Azalka, begónia, guzmánia: Skrášlite si domov izbovými rastlinami kvitnúcimi v zime
Záhradkár