03. mája 2012

Ako ušetriť na zavlažovaní

Chcete, aby sa vaša záhrada zavlažovala sama, aj keď nie ste doma, alebo aby vás aspoň odbremenila od nosenia ťažkých kanvíc s vodou? So zavlažovacími počítačmi alebo hodinami to hravo zvládnete, nech ste kdekoľvek.

Ilustračná fotografiaAutor: profimedia.sk

Pri pravidelnom polievaní trávnika dobre viete, aký je smädný. Na rozdiel od neho trvalky či ihličnany potrebujú vody našťastie o niečo menej. Ešte nenáročnejšie sú niektoré druhy byliniek a úplnými šampiónmi sú polodrevité kry z oblasti Stredozemného mora.

Dokonca veľké kry a stromy, ktoré sa časom v záhone rozrastú, nemusíte po niekoľkých rokoch zalievať vôbec. Dažďovú vodu môžete hromadiť v sudoch, alebo zabudovaných nádržiach. V tomto prípade ide o zalievanie zhora, takže najvhodnejší čas na zálievku je ráno alebo večer.   Kým sa tak však stane, prvé tri roky potrebujú toľko vody, že je namieste zvážiť, či vám na to bude stačiť kanvica a silné ruky. Jedinou výhodou tohto spôsobu je, že maximálne využijete dažďovú vodu, ktorá je na zalievanie najideálnejšia. Nie je totiž taká tvrdá a vyhovuje aj kyslomilným druhom.

Dažďovú vodu môžete hromadiť v sudoch, alebo zabudovaných nádržiach. V tomto prípade ide o zalievanie zhora, takže najvhodnejší čas na zálievku je ráno alebo večer. Len vtedy sa voda dostane skutočne do hĺbky a rastliny ju maximálne využijú.

Ďalším, zato však menej náročným spôsobom je využitie kvapkovej závlahy či o niečo drahšie automatické zavlažovacie systémy, ktoré vám umožnia aj vašu dlhšiu neprítomnosť

ZAVLAŽOVANIE BEZ KANVICE

Dá sa to aj bez náročného plnenia a nosenia plných kanvíc vody. Kvapkovou závlahou totiž dostanú rastliny toľko vody, koľko skutočne potrebujú. Princíp je jednoduchý. Po celej ploche záhona je na povrchu položená perforovaná hadica z mäkkého, ale odolného plastu. Jeden jej koniec je zaslepený, druhý napojený na vodovodný uzáver. Špeciálna hadica môže byť uložená v záhone tak, že ju ani nevidno a predstavuje len počiatočnú a skutočne neveľkú investíciu. Potom už len stačí jednoducho otočiť kohútikom a voda pod tlakom prekvapkáva priamo pod listami rastlín.

TIP ZÁHRADKÁRA

Môžete to skúsiť aj so záhradnou hadicou, ktorú treba najskôr položiť na záhon a urobiť do nej dierky presne tam, kde je najbližšie pri rastlinách. Pravdou však je, že nemáte zaručené rovnomerné kvapkanie vody, ktoré pri zavlažovacích hadiciach zabezpečujú špeciálne zhrubnuté časti. Tie sú na hadici každých dvadsať či tridsať centimetrov, podľa jej typu.

V tomto článku sa zaoberáme samozavlažovanie ...viac záhony ...viac
Autor: ZÁHRADKÁR - Špeciál , Martin ČURDA
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

6 hlasov

Ildikó Nagyová

4 hlasy
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Ako ušetriť na zavlažovaní
ZÁHRADKÁR - Špeciál
Martin ČURDA