30. januára 2012

Novinky v gladiolách: Čo o mečíkoch ešte neviete

Exkluzívne iba na našom webe si môžete pozrieť výber najkrajších noviniek mečíkov pochádzajúcich z USA, Slovenska, Česka, Ruskej federácie a Litvy.

Novinky mečíkov z celého sveta sú obdivované pre vlastnosti, ktoré spočívajú v nevšednej farbe kvetu často zvýraznenej inak sfarbenými očkami.Autor: Archív

Novinky mečíkov z celého sveta sú obdivované pre vlastnosti, ktoré spočívajú v nevšednej farbe kvetu často zvýraznenej inak sfarbenými očkami. Ich krásu podčiarkuje aj obruba, teda lem po okraji lupeňov v inom odtieni alebo farbe, zriasenie a obsah vosku na lupeňoch. Pekná stavba klasu, pevné uchytenie kvetov, vysoký počet pukov na klase je už pri moderných odrodách samozrejmosť.

ROZDELENIE PODĽA KVETOV

Delenie mečíkov vám pomôže v lepšej orientácií pri ich výbere, nákupe a aj vysádzaní do záhrady. Delenie mečíkov vám pomôže v lepšej orientácií pri ich výbere, nákupe a aj vysádzaní do záhrady.   Najčastejšie sa delia podľa veľkosti najspodnejšieho kvetu, ktorý vyrástol z kvalitnej jedno- až dvojročnej hľuzy na miniatúry, malokveté, strednokveté, veľkokveté a obrovské.

Miniatúrne sú známe aj pod názvom pixioly. Priemer ich spodného kvetu nie je väčší ako 6,3 cm. Spodný kvet malokvetých mečíkov nepresahuje veľkosť 8,9 cm. Strednokvetých, ktoré patria k najčastejšie pestovaným 11,4 cm. Veľkokveté typy majú veľkosť spodného kvetu najviac 14 cm a obrovské viac ako 14 cm. Osobitnú kategóriu bez rozdielu veľkosti kvetu tvoria odrody exotické, ktoré sú charakteristické nezvyčajným tvarom a vyfarbením.

DÔLEŽITÝ JE AJ ČAS KVITNUTIA

V ponukových katalógoch sú uvádzajú aj hodnoty ako je miera zriasenia lupeňov kvetov, ktorá môže byť od hladko lupenných až po silne nariasené a množstvo vosku v lupeňoch. Obidve vlastnosti sú príznačné pre novinky, teda pre súčasný moderný sortiment mečíkov. Pre bežného pestovateľa je dôležitý aj údaj - doba kvitnutia, to je čas ktorý uplynie od vysadenia hľuzy až do kvitnutia. Mečíky s dobou kvitnutia do 69 dní od vysadenia zaraďujeme medzi veľmi včasné, s označením VV alebo anglickým VE. Sú vhodné do severnejších oblastí Slovenska. Ďalšie kategórie až po veľmi neskoro kvitnúce mečíky, ktoré kvitnú po 100 dňoch od vysadenia sú označované NN alebo anglicky VL.

ZAUJÍMAVOSŤ NA ZÁVER

Historicky je známe, že v kráľovských a šľachtických sídlach bol dominantnou kvetinou mečík. Viete, že žiadna významná oslava alebo udalosť, ako bola korunovácia kráľov a kráľovien sa nezaobišla bez výzdoby sídiel a katedrál krásnymi ušľachtilými mečíkmi?

www.gladiolylelek.sk

V tomto článku sa zaoberáme gladioly ...viac okrasné kvety ...viac
Autor: Peter LELEK
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

7 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Novinky v gladiolách: Čo o mečíkoch ešte neviete
Peter LELEK