01. decembra 2011

Jedľa, smrek, borovica: Ako si správne vybrať vianočný stromček

K najžiadanejším a najobľúbenejším vianočným stromčekom tradične patria jedľa a borovica, v ponuke však nájdete aj smrek. Aký stromček si teda vybrať? Prinášame vám prehľad druhov, ktoré môžete nájsť na trhu.

Stromček je najkrajším a najdôležitejším symbolom Vianoc.Preto by ste jeho výber nemali podceniť.Autor: profimedia.sk

REZANÝ VIANOČNÝ STROMČEK

Vianočný stromček je najkrajším a najdôležitejším symbolom Vianoc. Tradícia jeho ozdobovania pochádza z Nemecka. Jedna z prvých správ o ozdobenom a osvetlenom vianočnom stromčeku v miestnosti je v brémskej kronike z roku 1570. Ak aj vy patríte k milovníkom vône ihličia a chystáte sa na kúpu živého vianočného stromčeka, máme pre vás zopár rád ako na to.

Rezaný vianočný stromček je klasikou. Každý rok máte priestor na zmenu, bezprostredne po nákupe môžete zdobiť a užívať si vôňu ihličia. Pri troche starostlivosti vám vydrží stromček krásny do Troch kráľov a možno aj dlhšie.

SMREK OBYČAJNÝ (Picea abies)

Výhodou smreku obyčajného je jednoznačne cena. Väčšinou býva v ponuke najlacnejším druhom. Nevýhodou je, že dokáže veľmi rýchlo opadať, najmä vo vykúrenej miesnosti.

Pokiaľ sa chystáte stráviť Vianoce na chalupe a stromček umiestnite v chladnejšej hale, smrek obyčajný môže byť pre vás vhodným riešením.

SMREK PICHĽAVÝ ‘Glauca’ (Picea pungens)

Smrek pichľavý je hustejšieho, kompaktnejšieho vzrastu ako smrek obyčajný, upúta svojím strieborným sfarbením. Neopadáva tak rýchlo ako smrek obyčajný, no jeho ihlice sú omnoho ostrejšie. Smrek pichľavý si nekupujte, pokiaľ máte malé deti, ľahko by sa mohli zraniť.

SMREK OMORIKOVÝ (Picea omorika)

Vďaka svojmu štíhlemu vzrastu je vhodný do menších interiérov. Atraktívne pôsobia ihlice smreka omorikového, ktoré sú na spodnej strane sfarbené do modra. Napriek svojej cenovej dostupnosti sa len zriedkavo objavuje v ponukách predajcov.

BOROVICA ČIERNA (Pinus nigra)

Borovica čierna je populárnym druhom pre vôňu, ktorou dokáže naplniť celý dom alebo byt. Má krásne sfarbené, lesklé, dlhé ihlice, ktoré držia na strome aj po vyschnutí, takže opadávajú menej a po dlhšom čase ako smreky. Vďaka svojej textúre pôsobí borovica čierna mohutne, preto ju voľte do väčších miestností a používajte väčšie ozdoby.

BOROVICA LESNÁ (Pinus sylvestris)

Borovicu lesnú môžeme nazvať univerzálnym vianočným stromčekom. Vydrží dlhšie svieža ako smrek, jej cena je relatívne nízka. Má o polovicu kratšie ihlice ako borovica čierna, čo  znamená že nepôsobí tak vznešene, ale na druhej strane dobre ukáže aj v menších priestoroch. Na trhu môžete kúpiť aj jedince, ktoré majú na konárikoch šišky.

JEDĽA BIELA (Abies alba)

Dalo by sa povedať, že jedľa biela je slovenskou klasikou. Má pekné tmavozelené voňavé ihličie, ktoré je nepichľavé. Celkový habitus je veľmi jemný, preto nie je vhodná na zdobenie veľkými a ťažkými ozdobami.

JEDĽA NORDMANNOVA (Abies nordmanniana)

V posledných rokoch si získala veľkú popularitu. Je najbežnejšou jedľou na slovenskom trhu. Dováža sa prevažne z Nórska a Dánska. Ihlice vyrastajú z vrchnej strany konárika vejárovito, vďaka čomu pôsobí tak robustne plno a husto. V teplejšom prostredí vysychá, ihlice však držia na stromčeku aj po vyschnutí, opadá minimálne. Jej nevýhodou je vyššia cena, ale pred Vianocami ju môžete kúpiť aj lacnejšie v akciách rôznych reťazcov. Tieto jedince sú väčšinou nižšieho a širokého vzrastu.

JEDĽA VZNEŠENÁ (Abies nobilis syn. A. procera)

Patrí k najkrajším ihličnanom, vďaka svojej stavbe so široko kužeľovitou korunou a hustote ihličia. Spoznáte ju podľa modrozeleného až strieborného sfarbenia. Na slovenský trh sa pravdepodobne pre vysokú cenu dováža len zriedkavo, väčšinou z Írska.

JEDĽA SRIENISTÁ (Abies concolor)

Na trhu vianočných stromčekov si získava veľkú obľubu nielen pre svoje príjemne mäkké, modrozelené a voňavé ihličie, ale aj kvôli tomu, že ihličie vydrží najdlhšie zo sortimentu vianočných stromčekov. Tí, ktorí si túto jedľu raz kúpia, sa k nej každoročne vracajú. Rovnako ako jedľa vznešená sa však v ponuke vyskytuje pomerne málo.

Autor: Ing. Jana Adamková
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

7 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Jedľa, smrek, borovica: Ako si správne vybrať vianočný stromček
Ing. Jana Adamková