06. decembra 2011

Poradíme vám, čo robiť, aby vám kvitol vianočný kaktus

Vianočný kaktus nie je taký populárny ako vianočná ruža, ale v našich domácnostiach sa udomácnil už dávno. Možno ho pestujete aj vy, ale na Vianoce vám nekvitne. Poradíme vám, ako sa o neho starať správne.

Vianočný kaktusAutor: Ester HARTMANOVÁ

Možno ho poznáte pod názvom šlumberga, zygokaktus, ale určite najpopulárnejšie je pomenovanie vianočný kaktus. Pochádza z Brazílie, kde rastie  v tieni vyšších drevín, ale aj epifyticky v korunách stromov a krov. To je dôvod, prečo na rozdiel od iných bežne pestovaných kaktusov neznáša priame slnko. Vyšľachtené odrody sa pestujú iba tradičným spôsobom - v substráte. Môžete si ho pripraviť aj sami zo zmesi piesku a záhradnej zeminy.

ABY ROZKVITOL

Vianočný kaktus potrebuje dve obdobia pokoja. Prvé je v lete, začína v auguste a trvá tri mesiace. Teda do októbra, prípadne až do novembra. V lete môžete rastlinu letniť v záhrade. Vyberte jej chránené miesto, v polotieni alebo tieni. Na výhonkoch, ktoré počas leta narastú, sa v zime vytvoria kvety. V októbri alebo začiatkom novembra už zygokaktus preneste na teplejšie miesto, najlepšie s izbovou teplotou. Do zálievky pridajte aj hnojivo na kvitnúce rastliny.

Je to čas, keď sa vytvoria puky a do Vianoc rozkvitne. Po vytvorení kvetných pukov už rastlinu nepremiestňujte. Je na to citlivá a zmena prostredia spôsobí, že už nerozkvitne. Po odkvitnutí nastáva druhé obdobie pokoja, najčastejšie je to vo februári. Vianočný kaktus v tomto čase potrebuje nižšiu teplotu okolo 10 až 15 °C a zálievku obmedzenú na minimum.

NEPREPOLIEVAJTE HO

Ako väčšina sukulentov ani zygokaktus nepotrebuje veľa vlahy. Polevajte ho, až keď substrát preschne a dohliadnite na to, aby voda v podmiske nestála. Môže to spôsobiť hnitie koreňov a následne aj odumretie celej rastliny.

NAŠA RADA

Vianočný kaktus postavte na vyvýšené miesto alebo do závesnej nádoby, kde dokonale vynikne jeho tvar a prevísajúce kvety.

V tomto článku sa zaoberáme exotické rastliny ...viac izbovky ...viac
Autor: Lucia HORELIČANOVÁ
VIDEO Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

4 hlasy
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

9 hlasov

Ildikó Nagyová

3 hlasy

Ildikó Nagyová

2 hlasy
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Poradíme vám, čo robiť, aby vám kvitol vianočný kaktus
Lucia HORELIČANOVÁ