02. septembra 2013

Záhrada v meste: Na návšteve u mňa

Aj keď táto záhrada nie je úplne v meste, veľkosťou sa mestskej záhradke či terase vyrovná. V tejto časti seriálu sme navštívili urban garden našej záhradnej architektky.

Papriky Hamík bohato zarodili a sú naozaj chutnéAutor: Ida Furiková

Ide o malú predzáhradku rodinného domu, kde pestujeme okrasné rastliny vedľa úžitkových. Možno som zaujatá, ale myslím si, že tým vôbec neutrpela estetická stránka tohto priestoru.

Tesne v závese za redakčným balkónikom som sa podujala vytvoriť si svoj vlastný súkromný raj v nádobách. Klasickú výzdobu mojej mamy (tristo muškátov :) ) som doplnila zeleninou a bylinkami.

Prvotné neúspechy ma úplne odradili od publikovania mojej nádobovej záhradky. Štyri druhy šalátu mi úplne zožrali skočky. Tieto malé čierne potvory ma takmre úplne znechutili. Napriek tomu, že šalát bol tesne vedľa repelentného muškátu. Celé som to vyhodila aj so substrátom a nádobami.

Postupne sa mi na terase rozrastali paradajky a papriky rôznych odrôd. Nejaké som vymenila s kamarátom Dušanom za iné priesady, takže už som mala dokonalý "hokej" v tom, čo presne kde rastie. Až teraz, keď už majú rastliny plody, vidno, kde čo rastie. Rajčiakov máme tri alebo štyri druhy, papriky Hamík sú skvelé a vyzerajú úžasne na tanieri. Ani ich do šlátu nekrájam. Čili rastú v bohatých strapcoch, okrasné papričky menia farbu z bielej na fialovú a krásne dopĺňajú nádobové výsadby. Objavila sa aj zaujímavá zvončeková paprička. Bazalky máme tiež tri druhy, menej i viac aromatické odrody sú skvelé do šalátu aj do varenia.

Systém nádobového záhradničenia môžem vrele každému odporúčať, už pri príchode domov zvyčajne zjem pár rajčín aj paprík. Určite sa zvýšil podiel čerstvej zeleniny v mojom jedálničku. A to iba preto, že ich mám takto poruke :) Dobrú chuť!

Autor: Ida Furiková
VIDEO Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

4 hlasy
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

9 hlasov

Ildikó Nagyová

3 hlasy

Ildikó Nagyová

2 hlasy
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Záhrada v meste: Na návšteve u mňa
Ida Furiková