19. januára 2013

Záhradkárčiť môžete aj v meste: Poradíme vám, ako na to

Hustota zástavby v mestách sa stále zvyšuje. Bývať v meste sa totiž pre viacerých z vás oplatí. Máte blízko do práce, škôlky a školy. Ak si však myslíte, že sen o záhrade sa vám tým rozplynul, ukážeme vám, že to nie je celkom tak.

Záhradku si môžete vytvoriť aj keď nebývate v rodinnom domeAutor: Profimedia.sk

KDE?

Urban gardening je vo svete pojem. Možno ho preložiť ako mestské záhradkárčenie. Ide totiž o pestovanie úžitkových rastlín a plodín v meste. Nie však na okraji mesta v záhrade pri rodinnom dome, ale priamo na veľkom betónovom sídlisku. Často na minimálnej ploche alebo v nádobách. Minizáhradky sa usídlili na balkónoch, terasách a strechách a získavajú si čoraz viac nadšencov.

ČO?

Na balkóne či terase dopestujete v podstate všetko, čo sa pestuje aj na hriadkach. Správnou kombináciou okrasných a úžitkových rastlín vytvoríte peknú a jedlú minizáhradku aj na tom najmenšom balkóniku.  Uprednostnite však rastliny nenáročné na priestor, a tie, ktoré dlho a veľa rodia. Dokonca sa nemusíte vzdať ani obľúbených muškátov. Správnou kombináciou okrasných a úžitkových rastlín vytvoríte peknú a jedlú minizáhradku aj na tom najmenšom balkóniku. Spoločnosť niektorých okrasných rastlín je pre úžitkové rastliny prospešná.

PREČO?

Vlastnoručne dopestované plodiny majú nesporne inú chuť ako tie zo supermarketu. A to nielen preto že viete, čím boli postriekané. Osobná účasť na dopestovaní plodov sa môže odzrkadliť aj na vašej psychike. Kontakt s pôdou a rastlinami človeka totiž upokojuje a osviežuje. Navyše, máte možnosť vyskúšať si, ako z minimálnej plochy získať maximálny úžitok a ukázať tak deťom, že rajčiaky sa nevyrábajú v továrni.

AKO?

Aby ste sa vyhli sklamaniu, treba začať pozvoľna. Počiatočný neúspech dokáže človeka natoľko znechutiť, že sa vzdá celého projektu. Začnite s dvoma – troma plodinami a uvidíte. Sami prídete na to, ktoré sa k vám hodia, ktoré zužitkujete a hlavne, na ktoré máte priestor.

S KÝM?

Zarovno s vami založíme jedlý balkón, na ktorom vám ukážeme, čo všetko sa na ňom dá dopestovať. Budeme sa snažiť ukázať vám čo najviac. Čo, ako a kedy zasadiť. Budeme bojovať s počasím a škodcami.

Autor: Záhradkár/ Ida Furiková
VIDEO Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

4 hlasy
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

9 hlasov

Ildikó Nagyová

3 hlasy

Ildikó Nagyová

2 hlasy
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Záhradkárčiť môžete aj v meste: Poradíme vám, ako na to
Záhradkár/ Ida Furiková