23. apríla 2014

Ayahuasca: Uznajú známu drogu za liek proti rakovine?

Eduardo Schenberg verí, že zázračný nápoj s názvom Ayahuasca dokáže premôcť rakovinu. Tento šamanský odvar so psychotropnými účinkami sa však preslávil pre iné vlastnosti.

Rýchlorastúca liana ayahuasca je najdôležitejšou zložkou odvaruAutor: profimedia.sk

Čo je Ayahuasca?

Ayahuasca je nápoj, ktorý sa väčšinou pripravuje z liany Banisteriopsis caapi a listov napríklad Psychotrie viridis, známej ako chakruna.

Ayahuasca pochádza z Južnej Ameriky, kde ju odpradávna pripravovali šamani. Indiáni sa ňou liečili, no najmä im „prinášala odpovede na mnohé otázky“.

Čo Ayahuasca obsahuje?

Nápoj vďačí svojej sile práve kombinácii rastlín, ktoré majú úplne odlišné účinky.

Zatiaľ, čo napríklad chakruna obsahuje psychotropnú molekulu DMT (dimethyltryptamín), ktorá je údajne „molekulou duše“, v liane sa nachádza zasa MAO inhibítor (inhibítor monoaminooxidázy), vďaka ktorému telo čarovnú DMT molekulu využije.

Ako Ayahuasca funguje?

DMT produkuje epifýza. Veľmi zjednodušene povedané – je to molekula, vďaka ktorej by sme mohli bežne zakúsiť hlboké duchovné zážitky, stavy, keby sa však v tele rýchlo neodbúravala.

Epifýza totiž dokáže vyprodukovať aj väčšie množstvo DMT, no telo ho nie je schopné využiť, a tak je prítomnosť tejto čarovnej látky prakticky nepovšimnutá.

Liana, ktorá je najdôležitejšou súčasťou nápoja Ayahuasca (a často sa preto aj samotná rastlina Banisteriopsis caapi prezýva „ayahuasca“), však obsahuje spomínané MAO spomaľovače, vďaka ktorým telo dokáže všetky psychotropné látky ostatných zložiek odvaru využiť.

Ayahuasca nie je populárna droga

Žiaľ, v súčasnosti je. Ale nemala by byť.

Turistický ruch v krajinách Južnej Ameriky profituje aj z turistov, ktorí chcú jednoducho vyskúšať, čo Ayahuasca dokáže.

To má za následok množstvo evidovaných pseudošamanov, ktorí nalákajú turistov na zaručený duchovný zážitok (ktorý v niektorých prípadoch aj skutočne zažijú), no ten má ďaleko od prapôvodného využitia posvätného nápoja.

Ayahuasca má silné psychotropné účinky, s ktorými by sa nemalo experimentovať. Ak však niekto experimentuje rád, no nevyjde mu to – Ayahuasca za to nemôže. Môže si si za to dotyčný zvedavec sám.

Ayahuasca a rakovina

Eduardo Schenberg z brazílskej univerzity v Sao Paule sa venuje zázračným účinkom nápoja s vedeckým nadhľadom.

Ako sú známe napríklad účinky marhuľových jadier, o ktorých sa dočítate v článku Marhuľové jadrá: Sú jedovaté alebo liečia rakovinu?, tak sa už do vedeckých prác dostáva aj Ayahuasca.

V časopise Sage Journals publikoval Schenberg štúdiu, v ktorej spomína minimálne deväť prípadov spojených s užívaním nápoja Ayahuasca ako lieku proti rakovine prostaty, mozgu, vaječníkov, maternice, žalúdka, prsníka a hrubého čreva.

Uvádza, že vo väčšine prípadov došlo k zlepšeniu stavu a ukázalo sa, že nápoj pôsobí na bunkovej, molekulárnej a psychosociálnej úrovni.

Schenberg je presvedčený, že by mal výskum protinádorových účinkov nápoja Ayahuasca pokračovať, pretože je už teraz vyhľadávaný onkologickými pacientmi.

Nebezpečná droga?

Schenberg v závere štúdie píše, že by sa malo už len dôkladnejšie preskúmať potenciálne nebezpečenstvo látok v Ayahuasce.

V súčasnosti je totiž Ayahuasca napríklad v USA ilegálnou drogou, no vzhľadom na priaznivé účinky by sa azda látky, ktoré obsahuje, mohli stať novým liekom proti rakovine.

Autor: Záhradkár, smo.sagepub.com
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

7 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Ayahuasca: Uznajú známu drogu za liek proti rakovine?
Záhradkár
smo.sagepub.com