19. októbra 2019

Gaštany pre zdravie! Vyskúšajte domácu masť a ďalšie skvelé tipy

Vedeli ste, že výťažky z pagaštanu konského vedia zatočiť s bolesťami kĺbov alebo ohriať studené chodidla? Vyskúšajte si to na vlastnej koži.

Plody pagaštanu konského majú aj skvelé liečivé účinky. Autor: profimedia.sk

Pagaštan konský (Aesculus hippocastanum) je mohutný krásny strom s veľkými, dlaňovito delenými listami na dlhých stopkách. Dorastá do výšky 25 m. Pochádza zo západnej Ázie a Balkánu. Nájdete ho rásť popri cestách, kde vytvára pekné stromoradie. Často bol vysádzaný do alejí napríklad pri koniarňach, kde sa jeho plody využívali na kŕmenie koní.

Pagaštan sa najlepšie pestuje zo semien, ktoré sa vysádzajú na jeseň. Má rád hlbokú, hlinitopiesočnatú pôdu, nesmie však byť príliš vlhká. Ak sa rozhodnete ho pestovať, doprajte mu priestor.

Z ľudového liečiteľstva

Na jar sa zberajú kvety, ktoré obsahujú flavonoidy, glykozidy a saponíny. Čaj z nich popíjajte pri poruchách krvného a lymfatického obehu. Odporúča sa aj na uvoľnenie žalúdočných a črevných kŕčov, pri menštruačných ťažkostiach aj ako preventívny liek proti trombóze.

Vonkajšie použitie

Pagaštan sa využíva aj pri problémoch so žilami, pri bolestiach kostí či chrbtice. Málokto vie, že obsahuje látky, ktoré uvoľňujú svalové kŕče, napríklad v lýtkach. Samotné plody vám pomôžu ohriať sa a zatočiť s bolesťou kĺbov. Stačí ich vložiť do látkového vrecúška, ktoré zohrejete v mikrovlnnej rúre. Vrecko s teplými gaštanmi prikladajte na boľavé miesta.

Gaštanové extrakty sa používajú vo forme masti alebo roztoku pri ošetrovaní kŕčových žíl a hemeroidov. Pomáhajú aj proti svrbeniu. Keďže rastlina je mierne jedovatá, ošetrujte len neporanené časti kože, a takisto dbajte na to, aby sa liečivo nedostalo do tráviaceho traktu. 

Čítajte tiež: 

Preč so studenými nohami

Zopár menších gaštanov rozložíte na dlážku alebo na koberec tak, aby sa nerozkotúľali, a bosou nohou po nich stúpajte. Studené chodidlá sa prekrvia už po niekoľkých opakovaniach.

Recept na gaštanovú masť nájdete na ďalšej strane ---------->>>

Predchádzajúca strana 1 / 2 Nasledujúca strana
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

11 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

9 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Gaštany pre zdravie! Vyskúšajte domácu masť a ďalšie skvelé tipy
Záhradkár