08. júna 2016

Pestujeme bylinky: 9 zásad na bohatú úrodu

Pestujete bylinky na balkóne? Poradíme vám 10 tipov, ako z nich vyťažiť čo najviac a vytvoriť si zelenú oázu, potešenie pre oči aj pre chuťové poháriky.

Pravidelným zberom byliniek docielite ich zdravý a kompaktný rast.Autor: Zuzka Slaninková

1. Drenážna vrstva

Bylinky sú citlivé na premokrenie. Pri výsadbe preto dbajte na to, aby mala nádoba odtokový otvor a na dno nasypte dostatočnú drenážnu vrstvu z keramzitu alebo drobných kamienkov, ktorá zabráni premokreniu substrátu. 

2. Substrát na bylinky

Bylinky pestujte v špeciálnom substráte určenom na bylinky, ktorý je ľahký, vzdušný a priepustný, presne, ako to majú rady. Substrát na kvety nie je vhodný, pretože obsahom svojich výživných látok podnecuje rastliny k bohatému kvitnutiu. 

3. Správne kombinácie

Mäta, medovka aj pamajorán sú rastliny, ktoré sa rýchlo rozpínajú a môžu utlačiť tie ostatné, menej dominantné. Nepestujte ich preto v kombinovaných výsadbách bez toho, aby ste im určili hranice. Ak sa vám páčia zmiešané výsadby, rastliny nevyberajte z črepníkov, ale zasaďte ich v nich do spoločnej nádoby. 

4. Vhodná nádoba 

Nádoba na pestovanie byliniek by mala byť dostatočne veľká a priestranná, rastlinky sa budú krásne rozrastať. Ak bylinky pestujete na rozhorúčenom balkóne, vyhnite sa kovovým nádobám. Vhodnejšie sú keramické či drevené (budete musieť častejšie zalievať) alebo črepníky z plastu. 

5. Vhodné stanovište

Bylinky majú radi teplé slnečné stanovište chránené pred vetrom, ktoré zabezpečí, že budú tvoriť éterické oleje. Ak ich pestujete na rozhorúčenom balkóne, doprajte im pravidelnú zálievku a zabezpečte, aby na ne nepražilo poludňajšie slnko, pretože môže lístky spáliť. 

6. Vyvážená zálievka

Sú citlivé na premokrenie, preto ich zalievajte vtedy, keď to potrebujú, nikdy nie do zásoby. Rozmarín a petržlenová vňať potrebujú menej vody.  

8. Pravidelne zberajte

Ak budete pravidelne zberať úrodu, dočkáte sa nových sviežich lístkov. Snažte sa pravidelne odstraňovať maximálne tretinu dĺžky výhonku. Bazalku zaštipujte, podporíte jej kompaktný rozkonárený vzhľad. 

9. Nebojte sa odrôd 

Nemusíte pestovať iba mätu s typickou "mätovou" chuťou. Vyskúšajte napríklad ananásovu, jahodovú alebo netradičnú čokoládovú mätu, ktorá dodá dezertom znamenitú chuť. Výborný je aj citrónový tymian, ktorý má dvojfarebné listy a oživí nápoje aj mäsové jedlá. 

Vysaďte si s nami: 

Do dvoch drevených debničiek, ktoré si môžete zhotoviť aj sami doma, nasypte dostatočnú drenážnu vrstvu. Aby ste zabránili ich pretekaniu, vysteľte ich netkanou textíliou. Na drenáž nasypte substrát a vysaďte fenikel, šalát hlávkový, šalviu a tymian. Výsadbu môžete oživiť napríklad ružovým muškátom ‘Pink Capitatum’. 

Viac rád, tipov a inšpirácií o pestovaní byliniek hľadajte v špeciáli Bylinky a liečivky, práve v predaji!

 

Autor: Zuzana Hlúchová, FOTO: Mak Media Agency
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

7 hlasov

Ildikó Nagyová

4 hlasy
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Pestujeme bylinky: 9 zásad na bohatú úrodu
Zuzana Hlúchová
FOTO: Mak Media Agency