26. októbra 2016

Sila prírody zníži cholesterol, obnoví bunky aj omladí: Stavte na oleje

Poznáte priam zázračné účinky olejov lisovaných za studena? Obohatia váš organizmus o zdravé tuky, vitamíny a liečia z vnútra aj z vonku.

Panenské oleje si zachovávajú vzácne látky, ktoré liečia.Autor: Profimedia

Ponuka je rozmanitá. Vzácne prírodné oleje sú lisované za studena, aby si zachovali čo najviac prospešných látok. Užívajú sa vnútorne a obohacujú tak telo o dôležité prvky. Liečia aj zvonku, pomáhajú bojovať s kožnými problémami, podporujú rast vlasov a hoja.

Hlohový olej

Vyrába sa lisovaním semien hlohu. Hloh obyčajný vás v jeseni upúta červenými plodmi, lemuje cesty, nájdete ho v na okrajoch lesov. 

Podporuje činnosť srdcového svalu, udržiava srdce v kondícii a upravuje srdečný rytmus. Olej z hlohu rozširuje vyživujúce cievy, vďaka čomu podporuje prekysličenie organizmu. Hloh pomáha znížiť cholesterol, upravuje funkciu štítnej žľazy a povzbudzuje metabolizmus. Užívajú sa ideálne 2 až 3 lyžičky počas jedla.

Ľanový olej

Olej lisovaný z ľanových semien treba používať v studenej kuchyni. Ľanový olej patrí k najbohatším zdrojom vitamínu E a esenciálnych kyselín. Znižuje hladinu cholesterolu aj cukru v krvi a vyrovnáva metabolizmus.

Tento olej pomáha zregenerovať organizmus a upokojuje, znižuje depresie. Ľanovým semienkam a oleju z nich sa pripisujú aj protirakovinové účinky.

Lopúchový olej

Olej je lisovaný za studena zo semien lopúcha, ktoré sú bohaté na zinok. Lopuchový olej je však aj bohatým zdrojom vitamínov skupiny B a vitamíny A aj E. Využíva sa na zastavenie vypadávania a podporu rastu nových vlasov tým, že prekrvuje pokožku vlasy a tým stimuluje vlasové lôžka.

Je vhodný na masáže vlasovej pokožky, ale používa sa aj na hojenie drobných poranení či liečbu ekzémov. Môže sa užívať aj vnútorne.

Makadámiový olej

Olej vyrábaný z makadámových orechov je pokladom pre pokožku, nechty aj vlasy. Rýchlo sa vstrebáva a dodáva vlhkosť a vláčnosť suchej aj stvrdnutej pokožke. Po vmasírovaní makadámiového oleja bude vaša pokožka hebká a jemná. Takisto vyživuje a hydratuje nechty a poškodenú kožku v ich okolí.

Je ideálny aj na vlasy, zjemňuje ich a vyhladzuje.

Makový olej

Lisuje sa z makových semienok. Je bohatý na vápnik aj horčík, má však špecifickú chuť a silnú makovú arómu, ktorá nevyhovuje každému.

Makový olej upokojuje a má podobné vlastnosti ako ľanový olej. Vďaka vysokému obsahu horčíka pomáha proti kŕčom, vápnik podporuje kosti aj zuby. Makový olej tlmí bolesti, vyživuje vlasy aj pokožku, pomáha pri ekzémoch a popraskaní.

Ďalšie vzácne oleje pre vaše telo

Nenechajte si ujsť prvú časť nášho seriálu o liečivých olejoch. Prečítajte si, aké účinky má borákový, broskyňový či cédrový olej.

Autor: iZáhradkár.sk
VIDEO Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

5 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

9 hlasov

Ildikó Nagyová

3 hlasy

Ildikó Nagyová

2 hlasy
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Sila prírody zníži cholesterol, obnoví bunky aj omladí: Stavte na oleje
iZáhradkár.sk