18. októbra 2019

Zbystrite pozornosť! Týchto 5 bylín vám pomôže zbaviť sa kašľa

Všade okolo nás vyčíňa prechladnutie a kašeľ. Ak sa potrebujete rýchlo ,,vystrábiť“ z týchto ochorení, ponúkame vám 5 top receptov, ktoré vám pomôžu bojovať s kašľom.

Proti kašľu sa dá bojovať aj silou byliniek.Autor: Shutterstock

V prvom rade si musíte uvedomiť, že kašeľ je ochorenie, ktoré niekedy trvá aj 3 týždne. Ak kašeľ trvá dlhšie, je potrebné aby vám lekár urobil komplexné vyšetrenia.

Dúška materina

Bylinka, ktorá je oddávna známa svojimi účinkami proti kašľu. Obsahuje silice s dezinfekčnými účinkami. Tieto bojujú proti patogénnym mikroorganizmom. Čaj z materinej dúšky pomáha pri vykašliavaní a zápale priedušiek. Niekedy je dobrý aj na suchý kašeľ.

Čaj z materinej dúšky: 1 ČL sušenej materinej dúšky zalejte 200 ml vriacej vody a 25 minút lúhujte.

Čierna baza

Obsahuje cholín, triesloviny, saponíny, sacharidy, silice vitamíny A,B,C, sacharidy. Z jeho kvetov sa pripravuje odvar na zmiernenie kašľa a nachladnutia. Odvar z bazy čiernej sa používa pri zápaloch priedušiek.

Odvar z bazy:  Hrsť sušenej kôry povarte v litri vody asi 15 minút. Nechajte odstáť ďalších 20 minút. Preceďte a pite pravidelne – každý deň 3 poháre.

Skorocel

Skorecel je bylinkou našich starých mám, od nepamäti sa používal na uľahčovanie vykašliavania a odstraňovania hlienov z dýchacích ciest. Extrakt zo skorocelu sa pridáva do sirupov na nachladnutie a odkašliavanie a z jeho listov sa robí liečivý skorocelový čaj, ale aj tinktúra, zápar či sirup.

Skorocelová šťava: Hrsť čerstvých listov umyte, rozmixujte a prepasírujte cez tenkú látku. Takto prepasírované prelejte nepriehľadnej fľaše a dajte do chladu.

Tymián

Je to bylinka určená na liečbu kašľa. Obsahuje liečivé silice, ktoré pomáhajú zbavovať priedušky kŕčov. Taktiež uvoľňuje hlieny a tak podporuje vykašliavanie. Tlmí zápal a má antimikróbne účinky.

Tymianový čaj: 1 ČL vňate tymianu zalejte 250 ml horúcej vody. Nechajte prikryté lúhovať aspoň 5 minút. Sceďte a pite 3 až 4 krát za deň.

Lipový kvet

Lipový kvet pomáha rozpúšťať väzké hlieny a dokonca zmierňuje horúčku a pomáha na vypotenie. Čaj z lipy je známy pre svoje liečivé účinky, pomáha pri prechladnutí, pri kašli, zahlienení horných dýchacích ciest. Jeho pozitívne účinky sú známe pri problémoch s prieduškami.

Lipový čaj na vykašliavanie: Hrsť sušených kvetov lipy zalejte vriacou vodou, zakryté lúhujte aspoň 10 minút. Dochuťte medom a citrónom.

V tomto článku sa zaoberáme liečivé rastliny ...viac
Autor: Sedláčková Soňa
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

11 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

8 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Zbystrite pozornosť! Týchto 5 bylín vám pomôže zbaviť sa kašľa
Sedláčková Soňa