05. júna 2018

Potešte seba aj svoju peňaženku! 11 tipov, ako hospodáriť s vodou v záhrade

Odvšadiaľ počujete, ako šetriť s vodou, teplom, elektrinou. Väčšinou sa tieto rady vzťahujú na domácnosť. My vám však ukážeme, ako rozumne hospodáriť s vodou v záhrade.

Vaša záhrada má oveľa väčšiu spotrebu vody, ako si možno myslíte. Autor: profimedia.sk

1. Ideálne prostredie

Rastliny vysádzajte podľa ich nárokov. Suchomilné do sucha a vlhkomilné do vlhkého prostredia. Tak dostanú rastliny, čo potrebujú a odvďačia sa svojim rastom a kvitnutím i bez vašej námahy.

2. Ranná závlaha

Ráno je chladnejší vzduch a preto výpar vody je pomalší. Aj závlahové systémy bývajú nastavené na ranné hodiny. Nemáte ho? Privstaňte si a zalejte záhradu ešte pred odchodom do práce. Rastliny budú mať viac času vodu prijať.

3. Hustá výsadba

Tým, že rastliny vysadíte ako kompaktný a hustý porast, slnko nebude páliť na pôdu pod nimi. Výrazne sa zníži výpar a pôda zostane dlhšie vlhká.

4. Nastielanie

Dostatočne siná nástielka nielenže zabraňuje rastu neželaných burín, ale taktiež výrazne znižuje výpar vody z pôdy. Preto sa snažte nastielať záhony všade tam, kde je to možné.

5. Zachytávanie dažďovej vody

Dažďová voda je ideálna na zavlažovanie v záhrade. Nie je chemicky ošetrená a pre rastliny je oveľa znesiteľnejšia. Pod odkvapové rúry umiestnite dostatočne veľké nádoby. Urobte tak aj na garáži a záhradnom domčeku a vodu budete mať všade poruke.

6. Podzemná zásobáreň vody

Vytvorením zasakovacích jám alebo správnou modeláciou terénu dosiahnete, že voda, ktorá padne na váš pozemok v zrážkach, neodtečie preč do kanalizácie alebo potoka, ale vsiakne do hlbších vrstiev pôdy. Korene raslín prirodzene pôjdu za vodou a vy ušetríte.

7. Zavlažovacie rigoly

Svahovitá záhrada často trpí eróziou. Vytvorte v záhrade šikmé zárezy - akýsi cikcakový žľab. Odtekajúcu vodu zadrží a spomalí, a voda bude mať viac času na vsiaknutie do pôdy.

8. Humus v pôde

Pôda bohatá na organické čiastočky nielenže poskytuje rastlinám potrebné živiny, ale organický materiál má oveľa väčšiu sorpčnú schopnosť. Pôda zadrží viac vody a ostane dlhšie vlhká.

9. Zakopané drevo

Zakopaním dreva ku koreňom rastlín získate podzemnú a neviditeľnú zásobáreň vody priamo tam, kde to rastliny najviac potrebujú. Keď to funguje v lese, prečo by to nefungovalo u vás v záhrade? Drevo do seba nasiakne vodu ako špongia. Dbajte na to, aby nebolo chemicky ošetrené.

10. Koreňová čistiareň

Časť použitej vody z domácnosti sa dá ekologicky vyčistiť a použiť v záhrade. Informujte sa o koreňových čističkách. Voda z nich je natoľko kvalitná, že môže dokonca dopĺňať vaše prírodné záhradné jazierko.

11. Prírodné jazierko

Namiesto chemicky upravovaného jazera vytvorte prírodné jazierko bez škodlivín. Po čase sa v ňom vytvorí biologická rovnováha a voda aj bez chémie bude čistá, bez zbytočných a drahých vstupov. Všetko zabezpečí výber vhodných "čistiacich" rastlín.

Čítajte tiež: 
Tipy na letničky, ktoré sú vhodné na rez a vydržia dlho vo váze 
7 Tipov proti voškám! Zbavte sa ich aj bez chémie 

Autor: Ida Furiková, Patrícia Poklembová
VIDEO Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

6 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

10 hlasov

Ildikó Nagyová

4 hlasy

Ildikó Nagyová

2 hlasy
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Potešte seba aj svoju peňaženku! 11 tipov, ako hospodáriť s vodou v záhrade
Ida Furiková
Patrícia Poklembová