23. januára 2020

Spoznajte úžasnú záhradu: Permakultúra vám zjednoduší život 

S permakultúrou sa často spája definícia, že je to systém, ktorý s prírodou nebojuje, ale spolupracuje. Hoci to znie ako fráza, je to fakt. Príroda je dostatočne múdra. Presne vie, čo robiť, aby sa rastlinám v záhrade darilo pri minimálnych vstupoch a s maximálnymi výnosmi.

Stabilitu systému ovplyvňujú aj zvieratá. Napríklad ovce spásajú trávu bez vynaloženia našej energie, hluku a znečistenia prírody. Autor: Helena BENČÍKOVÁ

Len my si myslíme, že to vieme lepšie. Permakultúra nás preto vedie aj osobnostne. Učí nás pokore, vďaka ktorej môžeme múdrosť prírody vidieť a nechať jej priestor.

Kto začal s permakultúrou?

Jedným zo zakladateľov je Bill Mollison. Tento systém opísal na základe vlastného pozorovania. Ako drevorubač trávil v lese kopu času a všímal si, ako dokonale funguje. Nikto v ňom nemusí siať, orezávať, hnojiť, vynášať „zdochliny“ a napriek tomu po nich nechodíme. Les neskolabuje pre množstvo srniek, ktoré obhrýzajú mladé stromy. Vstupy ľudskej energie nemusia byť žiadne a napriek tomu má les každý rok väčšie a väčšie výnosy. Kým niekde bola pred rokmi lúka, teraz je tam malinčie a po ňom bude raz mladý les. A týmto samostatne fungujúcim systémom sa môžete v mnohom inšpirovať aj v záhrade. 

Základom je pestrosť 

Samočinná záhrada je teda tá, ktorá imituje prostredie lesa. Pre modernú záhradu to znamená v prvom rade presedlať z monokultúry na pestrú rajskú záhradu. Tak, ako v lese nájdete stromy, kry, byliny, kvety, hmyz, jašterice, vtáky aj hady, mokrade, kopce, doliny, tak aj vo vašej záhrade môže mať všetko miesto. Všetky vymenované prvky spolu so živočíchmi vytvárajú stabilný systém.

V prípade, že niečo vypadne, napríklad na jar vymrznú ovocné stromy, ešte máte jahody alebo zeleninu. Ak si vijačka krušpánová pochutná na časti živého plota, stále v ňom máte forzítiu, dráč, zob vtáčí a iné druhy krov. A hoci je veľmi sucho, vďaka jazierku a stromom je klíma v záhrade vlhkejšia, systém udržateľnejší. Množstvo rôznorodých prvkov určuje jeho stabilitu. Prírodná záhrada je odpoveďou pre lenivého záhradkára. Len si spomeňte. Veď kedysi boli záhrady našich starých mám presne také, kým ovocné stromy nenahradili tuje, pestré kvety skalničky a živé ploty tie betónové.

Predchádzajúca strana 1 / 4 Nasledujúca strana
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

14 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

16 hlasov

Ildikó Nagyová

9 hlasov

Ildikó Nagyová

6 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Spoznajte úžasnú záhradu: Permakultúra vám zjednoduší život 
Zuzana MATÚŠOVÁ GIRGIŠKOVÁ