LATINSKÝ NÁZOV:
Melolontha hippocastani
POPIS:
Dospelý jedinec je veľký dva maximálne tri centimetre. Krovky má hnedožlté s tmavšími postrannými okrajmi, končatiny a štít sú buď čierne alebo hrdzavé. Larva sa veľmi nelíši od larvy chrústa obyčajného.
ŽIVOTNÝ CYKLUS:
Chrúst pagaštanový prezimuje ako imágo alebo ako larva v pôde. Vývoj lariev prebieha v pôde v redších listnatých lesoch prípadne ovocných sadoch. Vyliahnuté imága preletujú následne na stromy v blízkosti miesta, kde sa vyvíjali ich larvy. K rojeniu dochádza v apríli, väčšinou je to o týždeň skôr ako rojenie chrústa obyčajného. Vývoj tohto škodcu trvá 3 až 5 rokov.
ŠKODLIVOSŤ:
Napáda rôzne druhy listnatých drevín. Z ovocných stromov najviac poškodzuje slivky a čerešne. Stromy najskôr obžierajú z vonkajšej strany koruny a neskôr prechádzajú na jej vnútro. Larvy sú tiež nebezpečné a okrem zeleniny si pochutia aj na koreňoch mladých stromov v ovocných škôlkach aj škôlkach viniča. Jeho výskyt nie je však extrémny a ani škodlivý.
OCHRANA:
Veľmi pomáha hlboká orba či diskovanie pôdy, ktorým sa dá zničiť značné množstvo pandráv. V škôlkach s mladou výsadbou a hlavne pri kalamitnom výskyte sa môžu použiť granulované prípravky. V malej záhrade vám postačí aj striasť dospelé jedince zo stromu a ničiť ich.