24. januára 2020

Spoznajte mykorhízne huby! Odborníčka prezradí, prečo sa oplatia

Používanie mykorhíznych húb v záhrade predstavuje spôsob pestovania v súlade s prírodou a jej zákonitosťami a umožňuje zvyšovanie výnosov bez použitia chemických látok. O ich účinkoch sme sa rozprávali s odborníčkou.

Autor: profimedia.sk

Na naše otázky odpovedala Alena Klíčová (symbiom.sk)

Čo to vlastne je? 

Mykorhíza je priateľský a obojstranne prospešný vzťah medzi pôdnymi hubami a rastlinou. Vo voľnej prírode, ktorá nebola ovplyvnená zásahom človeka sa nachádza bežne, no v záhradách alebo kvetináčoch iba vzácne.

Nájsť sa dá v lese pri zberaní húb. Každá totiž vyrastá z podhubia a to je práve tá časť, ktorá tvorí obsah mykorhíznych produktov. Podhubie vytvára sieť nepatrných hubových vlákien. Z týchto vlákien sú vyrobené práve mykorhízne prípravky. Majú schopnosť napojiť sa na korene rastlín a neustále rásť. Vďaka tomu dochádza akoby k mnohonásobnému zväčšeniu koreňového systému a rastlina dokáže prijať živiny a vodu aj zo vzdialenejších miest, ako by dočiahol pôvodný koreň rastliny a tým je rastlina až 700 násobne lepšie vyživovaná. Mykorhízne huby sú živý organizmus, teda pokiaľ žije ošetrená rastlina žijú aj mykorhízne huby, čo znamená že rastlina je ošetrená na celý jej život.

Ako sa získava?

Získava sa z podhubia. Nie je však pravda, že rastlinám postačí, ak pôdu obohatíte samotným podhubím. Samo podhubie síce obsahuje rôzne pôdne huby, ale iba v malom množstve, takže by jeho použitie nemalo žiadny viditeľný efekt. Práve preto dodávané mykorhízne prípravky predstavujú namnožené a spracované huby vo vysokej hustote, aby bol efekt viditeľný a merateľný.

Sú všetky vhodné pre všetky rastliny?

Existuje viacero druhov a preto sa pri výrobe mykorhíznych prípravkov postupne z podhubia oddelia, rozmnožia a spracujú jednotlivé huby tak, aby vyhovovali požiadavkám a potrebám zákazníkov a pestovateľov. Väčšina rastlín potrebuje arbuskulárny druh mykorhízy, to je cca 90 percent rastlín, iný druh mykorhízy potrebujú ihličnaté rastliny a iný druh kyslomilné rastliny. Jednotlivé mykorhízne prípravky sú už takto označené, takže pestovateľ sa nemusí obávať zlého výberu. Pri mykorhíze neexistuje riziko predávkovania - čím viac mykorhízy aplikujete, tým sa rýchlejšie v záhrade na koreňoch namnoží. Ak by ste aj použili nesprávny prípravok, huby sa jednoducho nenapoja na rastlinu, teda rozvoj mykorhízy na koreňoch nenastane.

Je mykorhíza hnojivo?

Nie. Mykorhízne huby sú živé organizmy. Dokážu rastlinu podporovať počas jej celého života. To sa nedá docieliť žiadnym hnojivom. Hnojivo je však dôležité, pretože aj huby z neho môžu čerpať živiny pre svoj rast. Najlepšie je však použiť hnojivo kompatibilné spolu s mykorhíznymi hubami.

Predchádzajúca strana 1 / 2 Nasledujúca strana
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

13 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

16 hlasov

Ildikó Nagyová

9 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Spoznajte mykorhízne huby! Odborníčka prezradí, prečo sa oplatia
Furiková Ida