06. novembra 2015

Tie najlepšie organické hnojivá pre vaše rastliny: Poznáte všetky?

Nadmerné hnojenie chemikáliami môže rastliny spáliť. Ba dokonca sa stávajú závislé na prísune chemických látok. Organické hnojivá sú oveľa prirodzenejšie a uvoľňujú sa postupne, čo rastlinám vyhovuje.

Obohaťte pôdu organickými hnojivami.Autor: Profimedia.sk

Organické hnojivá sú prirodzeným zdrojom potrebných látok a živín. Ako súčasť prírodného kolobehu nijako nenarúšajú rovnováhu v záhrade, zato priaznivo ovplyvňujú fyzikálne aj biochemické procesy v pôde. 

Krvná múčka

Je bohatým zdrojom dusíka. Jednoducho ju primiešajte do pôdy v záhone, alebo ňou obohaťte substrát pri vysádzaní rastlín do nádob. Dusík sa z organických hnojív uvoľňuje postupne, čo je veľmi vítané.

Kostná múčka

Vhodný zdroj fosforu. Podporuje tvorbu koreňovej sústavy, zíde sa tak vtedy, keď chcete, aby vaše rastlinky kvalitne zakorenili. Kostnú aj krvnú múčku môžete vzájomne miešať, skvele sa dopĺňajú.

Kompost

Kompost si má možnosť pripraviť každý záhradkár a zásobiť sa tak azda tým najprirodzenejším hnojivom. Počas celého roka môžete odkladať rastlinný aj kuchynský odpad. Nezabúdajte, že väčšie rastliny treba posekať, do kompostu nepatrí hniloba či pleseň ani burina, ktorá sa môže vysemeniť. Prečítajte si, ako treba postupovať, keď chcete mať k dispozícii čo najkvalitnejší kompost.

 

Tip Záhradkára: Vyskúšajte vermikompost, využite pomoc špeciálnych dážďoviek a získajte bohatý zdroj živín pre svoje rastliny.

Guáno

Guáno produkujú vtáky, ktoré sa živia morskými rybami. Ich telá sú bohaté na obsah fosforu a horčíka, prejdú tráviacim traktom vtákov a formou trusu sa vylúčia. Guáno veľmi zapácha, ale dnes existujú postupy na jeho šetrnú úpravu. Vyrábajú sa z neho granule, ktoré sa zapracovávajú do pôdy na jeseň alebo skoro na jar. Potrebné látky sa uvoľňuje postupne, treba však dodržať dávkovanie.

Guáno z netopierov

Bohatý zdroj fosforu, vhodný do zeleninovej záhrady.

Sloní trus

Využijete ho aj v pôde aj ako prídavok do kompostu. Odborníci ho odporúčajú predovšetkým do ílovitých a piesočnatých pôd. Obsahuje okolo 40 % rozloženej potravy, ktorou sú rôzne druhy a časti rastlín. Sloní trus neobsahuje čpavok, a tak nespáli rastlinám korene.

Maštaľný hnoj a spol.

Do tejto skupiny patria všetky hnoje produkované na hospodárskych dvoroch. Okrem hnoja hovädzieho dobytka je to aj hnoj koní, oviec, ošípaných a slepačí trus. Ich charakteristickým znakom je, že okrem všetkých živín, ktoré rastliny potrebujú, obsahujú aj organickú hmotu, mikroorganizmy a rastové látky.

Prečítajte si, ako s takýmto hnojom narábať, čo obsahuje, aké sú jeho výhody a nevýhody. 

 

V tomto článku sa zaoberáme hnojivo ...viac
Autor: iZáhradkár.sk
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

13 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

16 hlasov

Ildikó Nagyová

9 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Tie najlepšie organické hnojivá pre vaše rastliny: Poznáte všetky?
iZáhradkár.sk