29. mája 2019

Toto musíte vyskúšať! Pripravte si kvalitný kompost len za 18 dní

Chováte hydinu? Poradíme vám, ako rýchlo získať skvelé organické hnojivo zo slepačej podstielky. Metóda je to však praktická aj pre záhradkárov, ktorí potrebujú zužitkovať bežný záhradný odpad.

Slepačí trus obsahuje v čerstvom stave priemerne 65 percent vody, 30 percent organických látok, 1,70 percenta dusíka, 0,70 percenta fosforu a 0,75 percenta draslíka.Autor: shutterstock.com

O tom, že slepačí trus je skvelé hnojivo plné hodnotných živín pre rastliny, vie azda každý. Zároveň je známy fakt, že takáto zálievka môže pomerne výrazne zapáchať. Ako teda uplatniť výhody slepačieho trusu a získať kvalitné hnojivo s minimálnym zápachom za čo najkratší čas?

Vyskúšajte Berkeley metódu horúceho (rýchleho) kompostovania. Tento spôsob bezpečného spracovania organických materiálov len za 2-3 týždne vyvinuli na Kalifornskej univerzite v Berkeley. Dá sa uplatniť aj pri burinách s dozretými semenami, lebo teplota v kompostovacej hromade dosahuje také vysoké teploty, že väčšinu semien a rastlinných patogénov zničí.

Ak sliepkam doprajete slamovú podstielku v hrubej vrstve, pri rozklade získate 30 dielov uhlíka a diel dusíka. Je to perfektná pomerová rovnováha na to, aby ste vytvorili horúcu kompostovaciu hromadu. Navyše, ak ste počas zimy sliepkam dopriali hobliny či piliny, v kurníku by mal byť dostatok suchého materiálu napriek nahromadenému trusu.

Kompost za 18 dní: Ako na to?

1 Hoci by sa mohlo zdať, že ide o vysokovedeckú metódu, opak je pravda. Tak ako pri akomkoľvek kompostovaní, všetko sa začína zberom vhodného materiálu. V tomto prípade ide o použitú podstielku z chovu hydiny obsahujúcu trus, slamu, seno, hobliny či piliny. Už teraz máte dodržané prvé pravidlo obsahu mokrej a suchej suroviny, teda tej, ktorá je bohatá na uhlík, aj tej, ktorá obsahuje dostatok dusíka.

2 Druhým krokom je príprava dostatočne veľkej kompostovacej hromady. Mala by mať aspoň 1 m³, čo je ideálna veľkosť pre mikroorganizmy, ktoré budú svojou činnosťou produkovať teplo. Pri tejto veľkosti budú aj tepelné straty minimálne a horúce kompostovanie bude dobre fungovať.

3 Pôdu pod budúcim kompostom polejte vodou, čím zabezpečíte, že vlhkosť z hromady nebude tak rýchlo vsakovať do pôdy.

4 Následne vrstvite materiál, v prípade použitia len hydinovej podstielky ju môžete, ale nemusíte prekladať trochou záhradnej zeminy a nasekaných zelených zvyškov rastlín. Každú vrstvu zalejte vodou.

Z miesta na miesto

Deň založenia hromady je prvým dňom kompostovania. O tri dni, teda 4. deň kompostovania, ju prehoďte o kus vedľa. Z hromady by sa už malo mierne pariť. Takéto prehodenie doslova z miesta na miesto každý druhý deň zopakujte, teda 6., 8., 10., 12., 14. a v 18. deň kompostovania, a podľa potreby prelejte trochou vody. Kompost musí medzi jednotlivými prehodeniami vždy jeden celý deň odpočívať.

Na 18. deň by už mal byť použitý materiál v hromade pekne rozložený, tmavý a na dotyk horúci. Nemala by tam zostať žiadna nerozložená organická hmota. Pred rozhodením v záhrade ho nechajte deň po poslednom prehodení odpočívať, aby mierne vychladol.

V tomto článku sa zaoberáme kompost ...viac
Autor: Lucia Sedláček Harničárová
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

7 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Toto musíte vyskúšať! Pripravte si kvalitný kompost len za 18 dní
Lucia Sedláček Harničárová