20. marca 2017

Vetrajte v skleníku a predchádzajte plesniam a chorobám

V marci treba vetrať skleník, kedykoľvek je to možné. Namontujte si zariadenie na automatické otváranie okien. Keď je priaznivé počasie, môžu byť dvere skleníka otvorené celý deň.

V prostredí, kde vládnu vlhké a teplé podmienky bez akéhokoľvek pohybu vzduchu, sa darí škodcom a šíria sa hubové chorobyAutor: archiv

Predchádzajte chorobám

V tomto období je vetranie skleníka najdôležitejšou činnosťou záhradkára. Správnym vetraním, a teda výmenou vzduchu zabezpečujete vnútri optimálne podmienky, znižujete hrozbu napadnutia škodcami a predchádzate výskytu chorôb. Okrem prívodu čerstvého vzduchu, ktorý závisí od počtu a usporiadania okien, je dôležitý aj pohyb vzduchu, ktorý zabezpečíte nainštalovaním izbového ventilátora.

Automatické zariadenie

Keďže nie je možné ustavične sledovať podmienky v skleníku a pri každom zakolísaní teploty okamžite manipulovať s oknami, treba sa o to postarať automatickým zariadením. Skleník by mal mať zabudované najmenej dve, lepšie však štyri okná. Pokrývajúce najmenej 10 percent vonkajšej plochy s automatickým otváraním.

Skleník, ktorý nemá aspoň jedno strešné a jedno bočné okno automatické, nemôže spĺňať svoju funkciu. Čím je skleník menší, tým lepšie vetranie treba zabezpečiť, preto už pri kupovaní hotových dielov alebo pri plánovaní výstavby skleníka zvažujte, koľko okien bude mať a aký priestor vyvetrajú.

Automatické ovládanie okien funguje bez elektriny, iba činnosťou voskovej alebo plynovej trubice, ktorých obsah sa teplom rozťahuje a vetracie okno otvára pomocou páky. Osvedčilo sa otváranie so zabudovanou poistkou pre prípad búrky. Poistka zabezpečí, že sa okná zatvoria už pri náhlom nápore vetra. Bez takejto poistky by vietor mohol narobiť v skleníku veľké škody.

Funguje aj ventilátor

Pohyb vzduchu vyvolaný ventilátorom je náhradou prirodzeného pohybu vzduchu účinkom vetra, ktorý je vo voľnej prírode bežný. Väčšina rastlín je v prirodzenom prostredí navyknutá na prúdenie vzduchu. V prostredí, kde vládnu vlhké a teplé podmienky bez akéhokoľvek pohybu vzduchu, sa darí škodcom a šíria sa hubové choroby.

Dlhodobým pozorovaním sa zistilo, že pohyb vzduchu prospieva takmer všetkým rastlinám, takže umiestnením primeraného ventilátora do skleníka sa predchádza napríklad plesňovým chorobám rajčiakov, ale aj napadnutiu molicami.

Keďže ventilátor má výkon približne 40 wattov, netreba na jeho prevádzku veľa elektrickej energie a nepredstavuje finančnú záťaž.

Založte si zimnú záhradu: Raj rastlín pod sklom

V tomto článku sa zaoberáme skleník ...viac
Autor: Soňa Bobeková
 

Užitočné veci do vašej záhrady

 
 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 Jesen v zahrade

Beata Mala

0 hlasov
 citróny u mojej babičky :)

Lenka Maráková

0 hlasov
 Farby jesene v našej záhradke

Peter Zmatek

3 hlasy
 Jesenný veniec

Lesana

2 hlasy
 
 

žena.sk

10 úžasných benefitov vlákniny: Prečo ju musíme jesť?

10 úžasných benefitov vlákniny: Prečo ju musíme jesť?

Čomu vďačia za svoju štipľavosť a ako pôsobia v ľudskom tele?

Čomu vďačia za svoju štipľavosť a ako pôsobia v ľudskom tele?

Je sex skutočne hlavným rizikovým faktorom?

Je sex skutočne hlavným rizikovým faktorom?

Triky na ryžu či filé: Čo s nimi robiť ešte pred varením?

Triky na ryžu či filé: Čo s nimi robiť ešte pred varením?