27. októbra 2013

Ako sadiť ovocné stromy? Pozrite si náš manuál

Jeseň je vhodné obdobie na vysádzanie väčšiny ovocných druhov. Tak sa rýchlo vyberte smer ovocná škôlka nakúpiť nové výpestky, lebo čas sa kráti!

VÝSADBA OVOCNÍN: Aktuálna je od polovice októbra do konca novembra.Autor: profimedia.sk

Jesenná výsadba ovocnín je aktuálna od polovice októbra do konca novembra, ak neprídu silné mrazy skôr. Vhodná je pre odolnejšie druhy, ako sú jablone, hrušky, slivky, egreše či ríbezle. Hlavne v severnejších oblastiach odložte výsadbu citlivejších marhúľ či broskýň radšej na jar, keď pôda po zime rozmrzne.

Voľnokorenný výpestok

Patrí k známej klasike. Voľné korene je dôležité počas prepravy dobre zabaliť, aby bez substrátu nevyschli. Pred výsadbou nezabudnite koreňový systém skrátiť. Odstráňte aj zhnité alebo inak poškodené korene. Takto upravené výpestky namočte aspoň na šesť hodín do vedra s vodou a potom hneď vysaďte.

Kontajnerový výpestok

Znamená, že rastlina je vysadená v dostatočne veľkej nádobe a vo vhodnom substráte. Výpestky preto môžete vysádzať celoročne s výnimkou obdobia, keď je pôda zamrznutá. Takto sa predáva najmä bobuľové ovocie, ale aj menej známe ovocné druhy ako kľukva, aktinídia či zemolez kamčatský.

Výsadbová jama

Najlepšie je vykopať ju v predstihu, aby pôda zvetrala. O veľkosti jamy rozhoduje nielen ovocný, ale aj pôdny druh. Problém sú napríklad naplavené pôdy s hlbokou štrkovou vrstvou, na ktorých sa korene horšie rozrastajú. Kopať jamu s veľkosťou meter krát meter už nemusíte, lebo koreňový systém súčasných podpníkov sa z väčšej časti rozkladá v hĺbke asi štyridsať centimetrov. V dobrej pôde často postačí aj jama s veľkosťou vedra.

Povýsadbový rez

Po výsadbe ovocného výpestka je základným predpokladom na to, aby sa dobre ujal. Zároveň je prvým krokom výchovného rezu. Žiadny, nedostatočný alebo nesprávny povýsadbový rez môže viesť k tomu, že stromček na jar nevypučí. Vhodným rezom po výsadbe preto zmeňte pomer nadzemnej a podzemnej časti výpestka v prospech koreňov.

4 kroky k úspešnej výsadbe

1. Do vopred vykopanej jamy so zatlčeným kolíkom, s vrstvou dobre vyzretého kompostu alebo s hnojivom, čo nespáli korene, postavte výpestok po tom, čo ste mu upravili korene a nechali ich dostatočne prijať vodu.

2. Stromček postavte ku kolíku zo severnej strany, rovnomerne rozložte korene a aspoň na dvoch miestach ho priviažte osmičkovým uzlom. Korene zasypte vrstvou zeminy. Nezabudnite, že zhrubnutá časť kmienka – miesto štepenia, musí byť asi 10 cm nad povrchom pôdy.

3. Podľa tohto pravidla výsadbovú jamu dosypte. Niekoľkokrát môžete so stromčekom opatrne zatriasť, aby zemina dobre obalila všetky korene. Takto vysadený stromček dobre zalejte.

4. Po uľahnutí zeminu doplňte a dôkladne ušliapte. Povýsadbový rez vykonajte na jar, po skončení mrazov.

V tomto článku sa zaoberáme výsadba ...viac
Autor: Záhradkár/Lucia Harničárová
 

Užitočné veci do vašej záhrady

 
 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 Bohato kvitnúca fialka nám robí obrovskú radosť.

Kristína Sýkorová

5 hlasov
 10 - ročná maxiorchidea

Stanislava Ťapušíková

2 hlasy
 Nase kvitnuce jablone

Maria Szabbova

2 hlasy
 Nase kvitnuce jablom

Maria Szaboova

0 hlasov
 
 

žena.sk

Za prst tuku, za päsť zeleniny, dlaň mäsa: Sledujte si veľkosť porcií na tanieri!

Za prst tuku, za päsť zeleniny, dlaň mäsa: Sledujte si veľkosť porcií na tanieri!

Je možné mať nechránený sex po ovulácii? Neotehotniete?

Je možné mať nechránený sex po ovulácii? Neotehotniete?

Zelenina v hotových šalátoch: Akú má výživovú hodnotu?

Zelenina v hotových šalátoch: Akú má výživovú hodnotu?

Pri ochoreniach kože používajte prípravky na čistenie krvi

Pri ochoreniach kože používajte prípravky na čistenie krvi