20. marca 2017

Ako skladovať jarnú zeleninu, aby vydržala čo najdlhšie svieža?

Nič nechutí tak dobre ako čerstvo pozberaná jarná zelenina zo záhona. Okrem toho, že je zásobárňou vitamínov, je aj skvelým osviežením jedálnička. Zabojujte s nudou a jarnou únavou v kuchyni. 

Obľúbené sú guľaté odrody reďkovky.Autor: Profimedia

Jar je obdobím, kedy sa dočkáme prvých záhradkárskych úspechov. Chrumkavá reďkovka, šaláty a hriadky zazelenané špenátom zdobia možno aj vašu záhradu. Inšpirujte sa našimi tipmi, ako ich chutne využiť. 

Ako skladovať jarnú zeleninu

Ideálne nijako. Konzumujte ju priebežne čo najskôr od zberu, aby zostala svieža, chrumkavá a plná vitamínov. Hrášok môžete zamraziť, rovnako aj hráškové strúčiky. Špenát môžete zamraziť tiež, čerstvé lístky alebo tepelne upravené pyré, s ktorým budete mať menej prace pri príprave pokrmu po rozmrazení. Čerstvé lístky špenátu už nebudú po rozmrazení také pekné, ako keď ste ich pozberali. Reďkovky a špargľu skladujeme v chladničke, buď v plastových obaloch alebo vo vlhkej utierke. Reďkovky neumývajte, iba ich mechanicky očistite od zeminy a odložte ich do chladničky aj s listami aj korienkom, nech zostanú dlhšie čerstvé. 

Reďkovka je ideálna predplodina: Ako ju pestovať, aby bola krehká

Kedy ju zberať

Priebežne. Reďkovky, špenát aj hrášok nemusíte vysievať iba skoro na jar, môžete si dopriať aj letnú či skorú jesennú úrodu.  Dokonca si ich vypestujete aj v črepníku na balkóne a prvé dva druhy bez problémov aj v jednej nádobe. Nezabudnite však na pravidelnú zálievku, pretože substrát v nádobe na balkóne rýchlo preschne. Reďkovky potrebujú navyše pravidelnú prísun vody, nie nárazový, aby sa v nich nevytvorili dutinky. Jarnú zeleninu neprihnojujte. 

Pestovanie reďkovky doma v nádobe: Vyskúšajte tipy pre vyššiu úrodu

Zapojte najmenších 

je smutné, že niektoré deti nepoznajú základné rozdiely medzi ovocím a zeleninou a často nevedia rozoznať mrkvu od petržlenu. Vychovávajte budúcu generáciu zodpovedne. Malé deti baví hra so špinavými rukami, zapojte ich do výsadby, ukážte im, že kým sa chutný hrášok dostane na stôl, potrebuje dlhší čas, priučte ich zodpovednej starostlivosti aj trpezlivosti. Ak aj nemáte záhradu, len o nej snívate na balkóne, bylinky a špenát si môžete vysadiť či vysiať aj v črepníku. Inšpirujte sa v našej detskej rubrike. 
 

V tomto článku sa zaoberáme reďkovka ...viac
Autor: Zuzana HLÚCHOVÁ

Užitočné veci do vašej záhrady

 
 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 oddych

Eva Ölvecká

2 hlasy
 advent

Eva Ölvecká

2 hlasy
 Tieto nádherné pepina som vypestovala zo semienka

Alena Kotesová

0 hlasov
 Oberačka kiwi 16.11.2017 aj tento rok až po prvom mraze

Alena Kotesová

0 hlasov
 
 

žena.sk

Odborník odpovedá: Vyrieši naparovanie problémy s dýchaním?

Odborník odpovedá: Vyrieši naparovanie problémy s dýchaním?

Majte pekné ruky, aby neovísali a boli pevné

Majte pekné ruky, aby neovísali a boli pevné

Otrasné znaky, že vám chýba horčík: Netrpte, keď nemusíte!

Otrasné znaky, že vám chýba horčík: Netrpte, keď nemusíte!

Relax vo vani: Ponorte sa do voňavej horúcej vody a vypnite...

Relax vo vani: Ponorte sa do voňavej horúcej vody a vypnite...