24. decembra 2017

Chcete aj vy tri oriešky? Pestujte liesku, nie je to náročné

Tieto dreviny s chrumkavými orieškami sa v našich záhradách pestujú nielen pre ich príjemnú chuť, ale aj pre nenáročnosť pestovania.

Pestovanie liesky nie je náročnéAutor: profimedia.sk

Liesky sú naším domácim druhom. Rastú na okrajoch lesov, kde tvoria súčasť  lesných podrastov. V týchto lokalitách majú dostatok slnečného žiarenia, ktoré potrebujú, aby sa im darilo. Vyhovujú im teplé a stredne teplé polohy, v mrazových kotlinách sa im nedarí. Na pôdu sú nenáročné, potešia sa však teplým hlinitopiesočnatým pôdam s dostatočnou zásobou živín a vlahy.

Pestovanie v záhradách

Najčastejšie sa pestujú vo forme kra, ktorý treba udržiavať v niekoľkometrovej výške a pravidelne ho zmladzovať. Ak však lieske doprajete solitérne stanovište, dorastá do výšky až 5 metrov a prináša úrodu v desiatkach kilogramov. Dá sa pestovať aj v tvare stromčeka, a to buď tvarovaním klasickej krovitej sadenice, alebo naštepená na liesku tureckú. Liesky nachádzajú uplatnenie aj v zmiešaných či jednodruhových voľnorastúcich, ako aj tvarovaných živých plotoch alebo bývajú súčasťou okrasných výsadieb.

Liesky sú nenáročné na hnojenie. Uspokoja sa so zásobným hnojením, ktoré im treba dopriať už pri výsadbe. V následných rokoch liesky nehnojte. K prihnojovaniu pristúpte až vtedy, keď si to lieska sama „vypýta“, čo spoznáte podľa nedostatkov v raste či porúch na listoch.

Choroby a škodce

Zo škodcov sa na nich môže vyskytnúť nosánik lieskový, proti ktorému sa zasahuje preventívne obrábaním pôdy pod krami. Pri napadnutí sa odporúča chrobáky sklepávať na plachtu a potom ich zlikvidovať.

Mechanickým odstraňovaním napadnutých plodov sa dá chrániť proti moníliovej hnilobe, ktorá počas vlhkého obdobia môže napadnúť plody. Proti nosánikovi i moníliovej hnilobe sa dá zasiahnuť aj chemicky, k tomuto kroku však treba pristupiť iba v prípade silného napadnutia. Väčšie škody na úrode dokážu narobiť veveričky hlavne v podhorských lokalitách.

Zber plodov

Zberať treba v období, keď oriešky začnú vypadávať z pančušiek. Po usušení sa dajú dlhodobo skladovať. Jadrá obsahujú veľa rastlinných olejov. Popri ich konzumácii v čerstvom stave sa využívajú hlavne v cukrárstve.

V tomto článku sa zaoberáme lieska ...viac
Autor: Marián Komžík, Soňa Bobeková
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

7 hlasov

Ildikó Nagyová

4 hlasy
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Chcete aj vy tri oriešky? Pestujte liesku, nie je to náročné
Marián Komžík
Soňa Bobeková