13. marca 2013

Fazuľa, kukurica, tekvica: Poznáte zásadu troch sestier?

Nie, nemáme na mysli tri sestry v ľudskej podobe, ale tri rastlinné druhy. Tento spôsob pestovania hlavných plodín praktizovali Mayovia. Vtesnali plodiny na malú plochu, ale s veľkým úžitkom. Nikdy nepestovali monokultúru.

Poznáte zásadu troch sestier?Autor: Archív

Sesterské plodiny

Patrí sem kukurica, popínavá fazuľa a tekvica. Princíp je veľmi jednoduchý. Tieto tri druhy dorastajú do rôznej výšky, takže si prakticky neuberajú množstvo slnečných lúčov. Podľa vzájomných vzťahov medzi rastlinami sa k sebe hodia, prípadne sa neovplyvňujú vôbec. Najstaršou sestrou v tomto ponímaní je kukurica, ktorá stojí v strede kruhového záhona ako najvyššia etáž. Strednou sestrou je tekvica, ktorá rastie na okraji kruhovej hriadky. Svojimi listami drží ochrannú ruku nad svojimi sestrami pred burinami a chráni aj vlahu v pôde. Nitrifikačné baktérie v koreňoch tretej ,,príbuznej’’ , fazule, vyživujú hlavne kukuricu, ktorá je jej oporou.

Príprava pôdy a pestovanie

Do pôdy nie je potrebné veľmi zasahovať. Stačí ju zbaviť burín a iných konkurenčných rastlín, prekypriť a zapraviť kompost. Ako prvé sa vysievajú semená kukurice do stredu kruhového záhona na vzdialenosť asi 0,15 m do hĺbky asi 0,05 m. Najlepšie ich do pôdy zatlačíte rukou. V malej záhrade vám postačí 6 až 8 semien. Po sejbe dobre plochu zalejte. Keď kukurica dosiahne výšku asi 0,5 m, nahrňte k nej pôdu do polovice jej výšky.

Zapustí korene a bude odolnejšia proti vetru. Následne vysejte do kruhu okolo kukurice fazuľu vo vzdialenosti 0,15 m od nej, do hĺbky približne 0,03 m. Tiež ju zatlačte prstom a zalejte. Už po týždni by sa mali objaviť klíčne listy. Týždeň po fazuli vysejte aj tekvicu, opäť do kruhu a vo vzdialenosti 0,15 m od fazule. Povrch pôdy jemne utlačte a zalejte. Počas vegetácie stačí pravidelne zalievať, hlavne v bezzrážkovom období.

Zber úrody

Fazuľa aj tekvica sa samozrejme zberajú postupne ako dozrievajú. Nemenej odlišná je kukurica. Obzvlášť tú musíte zberať s obozretnosťou, aby ste nepoškodili tekvicu, ktorá v našich podmienkach plodí do septembra. Zberajte jej mladé plody, sú chutnejšie a nanajvýš vhodné na konzum. Ak fazuľu nenecháte úplne dozrieť bude dlhšie kvitnúť, samozrejme bude ju treba spotrebovať. Kukurica vám bude najlepšie chutiť vtedy, keď po stlačení zrna nebude z neho vytekať biela šťava. Neskôr sa približuje kukurici kŕmnej s vyšším obsahom škrobu a nižším obsahom cukru.

 

Autor: Jarmila Rosenbergerová
FocusMedia
VIDEO Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

12 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov

Ildikó Nagyová

3 hlasy
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Fazuľa, kukurica, tekvica: Poznáte zásadu troch sestier?
Jarmila Rosenbergerová