13. marca 2013

Fazuľa, kukurica, tekvica: Poznáte zásadu troch sestier?

Nie, nemáme na mysli tri sestry v ľudskej podobe, ale tri rastlinné druhy. Tento spôsob pestovania hlavných plodín praktizovali Mayovia. Vtesnali plodiny na malú plochu, ale s veľkým úžitkom. Nikdy nepestovali monokultúru.

Poznáte zásadu troch sestier?Autor: Archív

Sesterské plodiny

Patrí sem kukurica, popínavá fazuľa a tekvica. Princíp je veľmi jednoduchý. Tieto tri druhy dorastajú do rôznej výšky, takže si prakticky neuberajú množstvo slnečných lúčov. Podľa vzájomných vzťahov medzi rastlinami sa k sebe hodia, prípadne sa neovplyvňujú vôbec. Najstaršou sestrou v tomto ponímaní je kukurica, ktorá stojí v strede kruhového záhona ako najvyššia etáž. Strednou sestrou je tekvica, ktorá rastie na okraji kruhovej hriadky. Svojimi listami drží ochrannú ruku nad svojimi sestrami pred burinami a chráni aj vlahu v pôde. Nitrifikačné baktérie v koreňoch tretej ,,príbuznej’’ , fazule, vyživujú hlavne kukuricu, ktorá je jej oporou.

Príprava pôdy a pestovanie

Do pôdy nie je potrebné veľmi zasahovať. Stačí ju zbaviť burín a iných konkurenčných rastlín, prekypriť a zapraviť kompost. Ako prvé sa vysievajú semená kukurice do stredu kruhového záhona na vzdialenosť asi 0,15 m do hĺbky asi 0,05 m. Najlepšie ich do pôdy zatlačíte rukou. V malej záhrade vám postačí 6 až 8 semien. Po sejbe dobre plochu zalejte. Keď kukurica dosiahne výšku asi 0,5 m, nahrňte k nej pôdu do polovice jej výšky.

Zapustí korene a bude odolnejšia proti vetru. Následne vysejte do kruhu okolo kukurice fazuľu vo vzdialenosti 0,15 m od nej, do hĺbky približne 0,03 m. Tiež ju zatlačte prstom a zalejte. Už po týždni by sa mali objaviť klíčne listy. Týždeň po fazuli vysejte aj tekvicu, opäť do kruhu a vo vzdialenosti 0,15 m od fazule. Povrch pôdy jemne utlačte a zalejte. Počas vegetácie stačí pravidelne zalievať, hlavne v bezzrážkovom období.

Zber úrody

Fazuľa aj tekvica sa samozrejme zberajú postupne ako dozrievajú. Nemenej odlišná je kukurica. Obzvlášť tú musíte zberať s obozretnosťou, aby ste nepoškodili tekvicu, ktorá v našich podmienkach plodí do septembra. Zberajte jej mladé plody, sú chutnejšie a nanajvýš vhodné na konzum. Ak fazuľu nenecháte úplne dozrieť bude dlhšie kvitnúť, samozrejme bude ju treba spotrebovať. Kukurica vám bude najlepšie chutiť vtedy, keď po stlačení zrna nebude z neho vytekať biela šťava. Neskôr sa približuje kukurici kŕmnej s vyšším obsahom škrobu a nižším obsahom cukru.

 

Autor: Jarmila Rosenbergerová
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

7 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Fazuľa, kukurica, tekvica: Poznáte zásadu troch sestier?
Jarmila Rosenbergerová