01. február 2010

Prečo by višne v záhrade nemali chýbať

Pestovať alebo nepestovať višne? Možno viacerí si kladú túto otázku. Veď ich ovocie je kyslé a trpké. Nemali by sme však zabúdať, že je bohatým zdrojom vitamínov. V záhrade by sme mali mať aspoň jeden strom tohto zaujímavého ovocného druhu.

Rozlišujeme višne pravé a sladkovišne – krížence čerešne a višne. Patria k menej náročným ovocným stromom – odolné proti mrazu je drevo i púčiky. Keďže sú odolnejšie ako čerešne, dajú sa pestovať aj vo vyšších polohách. Nemajú vysoké nároky na kvalitu pôdy, s výnimkou zamokrených a ťažkých. Najlepšie sa im darí na piesočnato-hlinitých pôdach. Dobre znášajú aj sucho, ak sú naštepené na podpníku mahalebka. V sortimente sa vyskytujú hlavne odrody samoopelivé.

Pestovanie

Višne patria medzi menej vzrastné stromy so širokou korunou a pestujú sa najčastejšie ako štvrťkmene. Ako podpník je najpoužívanejšia mahalebka, pre veľkopestovateľov je vhodnejšia čerešňa vtáčia. Keďže višňa patrí medzi najskoršie pučiace ovocné druhy, je dôležité ich sadiť na jeseň po 15. októbri alebo veľmi skoro na jar do nalievania púčikov.

V prvých rokoch je náročnejšia na rez, lebo prirodzene vytvára hustú korunu s dlhými, oblúkovito prehnutými konármi. Dôležité je preto pravidelne prerieďovať a presvetľovať korunu, ako aj skracovať konáre.

Prečo konzumovať višne?

Plody obsahujú provitamín A, vitamíny skupiny B, pektín, organické kyseliny, z minerálnych látok hlavne fosfor, jód, vápnik a železo. Sú aj dobrý zdroj draslíka. V prírodnom liečiteľstve majú bohaté využitie, lebo majú priaznivý vplyv na činnosť pečene, obličiek a čriev, sú močopudné, teda vhodné pre osoby s ochorením na reumu a dnu.

Pre vysoký obsah jódu by mali višne konzumovať ľudia s poruchami štítnej žľazy. Sušené plody sú výborná náhrada cukríkov pre deti, dospelých počas chladných večerov zahreje griotka vyrobená z umu a višní a cez víkend všetkých poteší višňový koláč s posýpkou.

Osvedčené odrody

‘Érdi Bötermö‘ pochádza z Maďarska. Je to samoopelivá odroda, plody sú stredne veľké až veľké, dužina stredne pevná, šťavnatá. Plody nepraskajú a sú odolné proti monilióze. Je to jedna z najsladších višní. Dozrieva koncom júna až začiatkom júla. Hodí sa do teplejších oblastí.

‘Fanal’ vyšľachtili v Nemecku, je samoopelivá, s veľkými plodmi. Dužina má ostrú kyslastú chuť a dobre sa oddeľuje od kôstky. Dozrieva v polovici júla, netrpí moniliózou, využíva sa v sadoch na mechanizovaný zber. Je veľmi dobrý opeľovač pre cudzoopelivé višne.

‘Meteor korai’ je samoopelivá sladkovišňa vyšľachtená v Maďarsku, stredne náchylná na moniliózu. Má stredne veľké sladšie plody, dozrieva v polovici júna. Táto veľmi kvalitná odroda by nemala chýbať vo vašej záhrade.

Morela neskorá‘ je samoopelivá francúzska odroda so stredne veľkými, tmavšími plodmi kyslastej chuti. Dužina sa oddeľuje od kôstky, plody nepraskajú, dozrievajú koncom júla. Jej prednosťou je, že sa hodí aj do stredných a vyšších polôh, je však náchylnejšia na moniliózu.

‘Morellenfeuer’ pochádza z Dánska. Táto samoopelivá odroda so stredne veľkými plodmi kyslastej, aromatickej chuti dozrieva v polovici júla. Plody nepraskajú. Odroda je menej citlivá na moniliózu a je vhodná aj do vyšších polôh.

‘Újfehertói fürtös’ je samoopelivá maďarská odroda s veľkými plodmi. Dužina je veľmi dobrá, aromatická, oddeliteľná od kôstky. Plody dozrievajú v polovici júla. Odroda dobre rodí aj vo vyšších polohách a netrpí moniliózou. Určite by ste pre ňu mali nájsť miesto vo svojej záhrade.

‘Gerema’ je novinka na našom trhu. Je to slabo rastúca nemecká odroda, rezistentná proti monilióze. Dozrieva koncom júla až začiatkom augusta. Plody sú veľké, pevné, tmavočervené. Veľmi skoro nastupuje do rodivosti a prináša veľmi vysoké úrody.

Autor: Ing. Monika ĎURIŠOVÁ, foto Ing. Samuel MICHÁLEK, archív
 

Najnovšie číslo

Záhradkár 05/2014

 Okrasná záhrada

Kvety v trávniku

Nežiaduce rastliny v trávniku sa rýchlo šíria a ich odstraňovanie býva naozaj náročné. Ako postupovať pri ich likvidácii?

Rozkvitnutý svah

Záhradu s členitým terénom môžete poňať ako výzvu. Dodajte jej špecifický výraz pomocou svahových tvárnic.

 Ovocie

Ako proti piliarkam?

Piliarky spôsobujú na slivkovinách rozsiahle škody. Ako proti nim zasiahnuť, aby straty na úrode boli čo najmenšie?

Jahody namiesto letničiek

Nemáte záhradu, ale chcete si pochutnávať na vlastných jahodách? Poradíme vám, ako si ich dopestovať na balkóne.

 Zelenina

Vysievanie listovej zeleniny

Chcete si vypestovať šalát v nádobe na balkóne? Poradíme vám, ako postupovať, aby ste sa dočkali úrody.

Sladká mrkva

Chcete si pochutiť na skutočne sladkej mrkve? Rozhodujúca je nielen odroda, ale i prostredie a spôsob pestovania.

 

 

 
 

Pridajte Váš úspech v záhrade!

 
 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 Táto vistéria nám skrášľuje plot a rozvoniava dvor už dlhé roky :)

Ľubomír Béder

2 hlasy
 Naša žltá magnólia.

Kristína Mikušková

0 hlasov
 Takto mi rozkvitla Bugenvília.

Jordana Dosevova

1 hlas

Edita Petráková

7 hlasov