04. marca 2016

Rez jablone: Poradíme vám, ako postupovať, keď tvarujete štíhle vreteno

Blíži sa koniec zimy, a to je ideálne obdobie na rez ovocných drevín. Preto na stránke www.iZáhradkár.sk prebieha ŠPECIÁL venovaný tejto téme. V aktuálnom príspevku vám prezradíme, ako si dopestovať a ďalej udržiavať najpestovanejší tvar súčasnosti – štíhle vreteno jablone.

Aby ste lepšie rozumeli princípom rezu, počas celej sezóny sledujte, ako strom rastie, odkiaľ vyháňa a ako rez usmernil rast nových výhonkov.Autor: Profimedia

Tvar štíhle vreteno predstavujú polokostrové konáre, prípadne krátke rodivé výhonky, ktoré v pravidelných intervaloch vyrastajú z kmeňa. Tvar stromu by mal byť kvôli optimálnemu využívaniu slnečných lúčov vretenovitý, čiže navrchu úzky a smerom nadol sa rozširujúci.

Konečná výška by sa mala pohybovať okolo 2,5 metra, čo umožňuje prevažnú časť starostlivosti o strom vykonávať priamo zo zeme. Pri zakladaní tohoto tvaru je rozhodujúci predovšetkým termín rezu. Načasujte si ho do obdobia, kedy už pominuli trvalé silné mrazy, ale stromy sú ešte stále v štádiu vegetačného pokoja. V našich podmienkach je to v marci, v severnejších a vyššie položených oblastiach v apríli.

Povýsadbový rez

Ak ste kúpili hrotiak, po vysadení ho skráťte asi na 80 až 90 centimetrov. Potom sa venujte púčikom. Najvrchnejšie nechajte a následné štyri až päť opatrne vylúpnite. Docielite tým väčší uhol, pod akým budú od osi kmeňa vyrastať výhonky z ponechaných púčikov.

Na jar, tesne po vypučaní púčikov skontrolujte kmeň. Ak začnú rásť aj púčiky, ktoré sú nižšie ako 60 cm od zeme, vylúpnite ich. Týmto opatrením je povýsadbový rez ukončený a ďalej sa už môžete venovať výžive, závlahe a ochrane stromčeka proti chorobám.

V prípade, že ste si zakúpili jabloň so zapestovanou korunkou, postup založenia tvaru štíhle vreteno je trochu odlišný. Z existujúcich konárov ponechajte iba tie, ktoré zvierajú k osi kmeňu tupý uhol. Všetky ostatné odstráňte na konárový krúžok. Výsledkom by mal byť kmeň s tromi až piatimi vhodne umiestnenými výhonkami.

Tieto v žiadnom prípade neskracujte! To urobte len s kmeňom tak, aby končil približne 40 centimetrov nad najvrchnejším rozkonárením. Ranu nezabudnite ošetriť štepárskym voskom. Dvojročné korunkové výpestky majú na rozdiel od hrotiakov oveľa viac dreva, a tým i väčšiu odparovaciu plochu. Aby sa prijali, vyžadujú pravidelnú závlahu.

Výchovný rez

Jeho cieľom je dopestovanie žiadaného tvaru a konečnej výšky stromu. V druhom roku po vysadení by ešte nemalo byť vyrastené nadbytočné množstvo konárov. Spravidla ich narastie toľko, že nie je potrebné nič odstraňovať. Vyrezať treba len vertikálne rastúce výhonky, ktoré rastú súbežne s kmeňom.

Ten v druhom roku po vysadení zrežte rovnako ako predtým, teda ho skráťte asi na 40 až 50 centimetrov nad posledným rozkonárením a vylúpnite na ňom púčiky. V treťom a štvrtom roku opakujte tento postup a nezabúdajte tiež na pravidelné a čo najskoršie odstraňovanie chorých, či mechanicky poškodených výhonkov. Včas odstraňujte aj koreňové výmladky.

Rez rodivých stromov

Od druhého roku začínajú stromy postupne vstupovať do rodivosti. Od tohto obdobia by ste mali myslieť na to, že rast a rodivosť by mali byť počas celého života stromu v rovnováhe.

Príliš veľká úroda znižuje rast, čo je nežiadúce najmä v prvých rokoch pestovania, keď sa snažíte čo najskôr dopestovať strom do potrebnej výšky a tvaru. Úrodu preto treba regulovať prebierkou plodov. Naopak, silná prebierka plodov môže viesť k nadmerne intenzívnemu rastu, vďaka ktorému stromy menej skúsenému záhradkárovi „ujdú“ a proces ich oslabovania v následných rokoch je pomerne náročný. Hlavne je to však zbytočná práca, ktorej sa dá vyhnúť.

Zmladzovanie a obmieňanie konárov

Takýto spôsob rezu súvisí so štvrtým rokom po vysadení. V tomto období postupne začnite rezom obmieňať konáre. Základom štíhleho vretena je hlavná os, na ktorej sa nachádzajú polokostrové výhonky, ktoré nesú kvetné puky a rodivé tŕne. V žiadnom prípade nesmiete dopustiť, aby sa z niektorého konára vytvoril kostrový konár!

Ten by úplne narušil presun vody a živín v rastline, čo by viedlo k nerovnováhe a výsledkom by bolo silné narušenie pestovateľského tvaru. Keď niektorý konár dosiahne na svojej báze hrúbku, ktorá prevyšuje polovicu hrúbky kmeňa v danom mieste, tento konár okamžite odstráňte. V tejto fáze totiž začína nadobúdať charakter kostrového konára.

Polokostrové výhonky sa pod hmotnosťou úrody ohýbajú a z ich bazálnej časti vyrastajú nové mladé výhonky. Tie sú akýmsi pokračovateľom pôvodného polokostrového konára. Po prirodzenom vyčerpaní úrodou, čo je asi po dvoch až troch rokoch obdobia rodivosti, polokostrové konáre nahraďte rezom na prevod mladším výhonkom v jeho pazuche.

Výhonky v žiadnom prípade neskracujte iným rezom, výsledkom by bolo silné nežiaduce rozkonárenie vedúce k premene polokostrového konára na kostrový. Po štvrtom roku je tiež vhodné zvážiť ponechanie spodných polokostrových konárov. Tie sa po dosiahnutí dĺžky asi jedného metra a pod hmotnosťou úrody neprimerane ohýbajú. To má za následok poškodzovanie plodov a sťažené podmienky pri obrábaní pôdy pod stromami. Optimálna výška prvého radu konárov je preto pri dospelom štíhlom vretene asi 80 centimetrov.

Rez stredníka

Po dosiahnutí želaného tvaru je pred vami otázka - čo so stredníkom, teda predĺžením kmeňa. Aby bol dodržaný správny rast daného tvaru, mali by ste udržiavať jeho dominantné postavenie, teda najvyššiu výšku.

Ideálnym riešením je, podobne ako v prípade polokostrových konárov, rez na prevod. Čiže po dosiahnutí želanej výšky asi každé dva roky zrežte stredník na nižší konkurenčný výhonok, ktorý ho nahradí a prevezme jeho funkciu.

Nenechajte si ujsť ďalšie časti seriálu o reze:

Ako rezať čučoriedku

Ako rezať a tvarovať slivku

Autor: Záhradkár, Ilustrácie: Archív
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

7 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Rez jablone: Poradíme vám, ako postupovať, keď tvarujete štíhle vreteno
Záhradkár
Ilustrácie: Archív