13. februára 2020

Bohatá úroda hrozna? Nevynechajte dôležitý zimný rez + VIDEO

Vinič bude spoľahlivo rodiť, len ak sa oň postaráte každoročným rezom. Vinič je liana a rez je preň neprirodzený zásah. I napriek tomu nám slúži ako nástroj na docielenie bohatej úrody. Avšak podobne ako pri ovocných drevinách aj tu je potrebné zohľadniť kondíciu rastliny a snažiť sa ju nepreťažiť. Rovnako je dôležité dbať na celkovú harmóniu rastliny.

Najskôr ker zhodnoťte vizuálne. Premyslite, ktoré z výhonkov poslúžia na zapestovanie ťažňov. Spravidla je vhodné vybrať si tie, ktoré rastú najbližšie k hlave kra. Autor: Jarmila Szabóová

Z pohľadu vinohradníka je jedným z najdôležitejších zásahov rez, ktorý určuje tvar kra a zároveň udržiava rovnováhu medzi rastom a rodivosťou. A samozrejme s jeho využitím sa dosahuje kvalitnejšia úroda.

Vyžaduje si znalosti

Jedna vec je osvojenie si techniky rezu, druhá sú znalosti o biologických zvláštnostiach rastu viničového kra. Okrem toho je fajn vedieť, ako treba danú odrodu zaťažiť. Čiže by ste mali vedieť koľko púčikov necháte na metri štvorcovom plochy po reze. Presný počet ponechaných púčikov preto závisí od konkrétnej odrody a jej rastovej sily, od spôsobu vedenia, ale aj od pôdnych pomerov či výživy kra. Mimo vplyvu na výšku úrody sa rezom dá ovplyvniť sila rastu, podľa jeho nastavenia ker spomalíte alebo naopak mu doprajete a naberie na sile. Napríklad krátky rez podporí rast dreva a ker zmohutnie. Rez dlhý nasmeruje ker k vysokej úrode a ker sa priamoúmerne vyčerpá a zoslabne. 

Pri pestovaní a ošetrovaní viniča pamätajte tiež na fakt, že ide o lianu. Znamená to napríklad, že najvyššie rastúce púčiky pučia ako prvé, nižšie postavené v raste trošku zaostávajú. Kry preto nielen vhodne režte, ale neskôr aj vyväzujte.

Podmienkou rezu je dodržanie rovnováhy kra, čo docielite korigovaním veľkosti nadzemnej časti k veľkosti koreňového systému. V praxi to znamená toľko, že mladý ker nezaťažíte rozmernou vegetujúcou plochou s úrodou.

Miera zaťaženia

Optimálny počet púčikov, ktoré na kre ostávajú sa uvádza na plochu metra štvorcového. Je to preto, aby sa ľahšie toto zaťaženie prispôsobilo sponu a pestovateľskému tvaru. 

V našich podmienkach sú prijateľné tri stupne intenzity:

  • nízka 4 až 6 púčikov na m2
  • stredná 6 až 8 púčikov na m2
  • vysoká 8 až 10 púčikov na m2

Každá odroda vyžaduje iné zaťaženie. Platí, že čím má väčší a ťažší strapec, tým musíte nechať menej púčikov. Nižšie zaťaženie sa odporúča napríklad pri modrých odrodách ako ‘Frankovka’, ‘Cabernet Sauvignon’, ‘Merlot’, ‘Laurot’, ‘Zweigeltrebe’, z bielych je vhodné pre ‘Müller Thurgau’, ‘Malverina’, ‘Veltlínske zelené’.

Optimálne zaťaženie sa volí nielen v súvislosti s množstvom úrody, ale aj s prihliadnutím na jej kvalitu. Na výrobu akostných vín sa odporúča stredné až vysoké, pri prívlastkových vínach nízke zaťaženie. Vieme však, že niektorí vinohradníci, ktorých vína sú naozaj na špičkovej úrode, tieto údaje nevnímajú ako smerodajné. Dokonca, keď už vedia odhadnúť aký bude asi rok, ešte aj nejaké strapce pri zelených prácach pozhadzujú. Majú totiž skúsenosti s tým, že kvalita hrozna a teda aj muštu bude vysoká, čo im pomôže eliminovať použitie aditív do vín (napríklad síra, kvasinky).

Ako správne rezať?

Najčastejšie sa v záhradke stretneme s rýnsko-hessenským vedením. Menej častý je jednoduchý záves. 

V prípade rýnsko-hessenského vedenia sa na hlave viničového kra vždy ponecháva ťažeň ( 1 alebo 2), ktorý sa ohýna a priväzuje k drôtenku. Za vhodného kandidáta je považovaný silný zdravý letorast. Jeho dĺžku ovplyvňuje práve spomínané zaťaženie púčikmi (očkami). Veľmi dôležité je v blízkosti ťažňa ponechať čapík s dvomi prípadne tromi púčikmi. Ten v budúcom roku poslúži na obnovu rodivého dreva. 

Pri reze postupujte tak, že najskôr vami vybraný letorast skráťte ako potrebujete a následne ohnite, priviažte. Potom zrežte vhodný čapík na obnovu a až keď sa všetko podarí, odstráňte ostatné nepotrebné výhonky. Takto si zaistíte akúsi zálohu, keby sa vám náhodou pri ohýbaní letorast zlomil.

Pozrite si ako reže vinič profesionál

Viac o reze sa dočítate v najnovšom čísle časopisu ZÁHRADKÁR

Prečítajte si aj:

Hlavné zásady starostlivosti o vinič v období rodivosti  - November

V májiStarajte sa o vinič, aby ste sa dočkali chutnej a zdravej úrody

Predjarný rez s fotopostupom Začnite už teraz! Urobte dôležitý predjarný rez viniča

V tomto článku sa zaoberáme vinič ...viac
Autor: Szabóová Jarmila
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

13 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

16 hlasov

Ildikó Nagyová

9 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Bohatá úroda hrozna? Nevynechajte dôležitý zimný rez + VIDEO
Szabóová Jarmila