10. apríla 2020

Výživnejšie ako jablká či broskyne! Ovocie paw-paw môžete pestovať aj vo vašej záhrade

Indiánsky banán, paw-paw, lávové ovocie či banán severu sú mená pre Asiminu trilobu. Zoznámte sa s touto úžasnou rastlinou, ktorá vás vie potešiť nenáročnosťou a bohatou úrodou vynikajúceho ovocia, ktoré u nás nekúpite.

Plody pripomínajú svojou chuťou zmes ananásu, manga a banánuAutor: profimedia.sk

Asimina triloba pochádza zo Severnej Ameriky, kde jej ovocie zberali už jej pôvodní obyvatelia Indiáni. Práve od nich dostalo ovocie aj pomenovanie paw-paw, ktoré je najväčším pôvodným pestovaným ovocím na území USA. Ide o strom s veľkými listami, ktorý dorastá do výšky 3 m až 7 m. 

Na jar kvitne kvetmi fialovej až tmavobordovej farby, ktoré sú svojou vôňou veľkým lákadlom pre hmyz. Kvety sa trošku podobajú na kvet magnólie, ale sú menšie.

Výsadba a pestovanie

Asimina triloba nie je náročná na pestovanie. Porastie vám všade tam, kde aj naše jablone. Vhodným obdobím na vysádzanie je skorá jar alebo neskorá jeseň. Vysádza sa vždy s koreňovým balom.Treba však vysadiť  viacero stromov, kvôli opeľovaniu.

Ideálne sú tri stromy, ktoré nie sú príbuzné. Sú však už k dispozícii aj samoopelivé odrody. Najvhodnejšie miesto je pre ne v polotieni, ktoré je chránené pred vetrom. V období veľkého sucha je vhodné rastlinu polievať, keď má totiž nedostatok vlahy, tak zvykne spomaliť svoj rast. Asiminu trilobu netrápia žiadne choroby ani škodce. Taktiež nie je potrebné vykonávanie rezu. 

Aj keď asimina výborne odoláva mrazom do teploty až - 20 °C, platí to len pre dospelé stromčeky. Mladé rastliny v prvých 2-3 rokoch je ešte treba pred mrazom chrániť. Postačí prihrnutím lístia alebo proti mrazovou textíliou.

Ovocie ponúkne až v štvrtom či piatom roku pestovania a ide o veľké oválne plody so svetlozelenou šupkou a žltou dužinou. Tie začínajú dozrievať niekedy už koncom augusta. Doba dozrievania je však závislá od odrody. 

Zber plodov

Ako sme už spomínali plody vedia byť pekne veľké. Môžu vážiť až cez 400 g. U nás ich nemožno kúpiť, pretože sa nedajú prevážať. Sú totiž veľmi náchylné a ľahko sa otlčú, preto by otrasy pri transporte nezvládli. 

Ako sme už spomínali zberajú sa v závislosti od odrody. Ich zrelosť zistíte podľa vône. Keď cítite, že plody voňajú je vhodný čas ich odtrhnúť. Trhajú sa ľahko a keď to neodsledujete, tak opadnú samé a ľahko sa pádom poškodia.

Vynikajúca chuť

Najlepšie je ich čo najskôr skonzumovať. Žltá dužina, ktorá má pudingovú konzistenciu pripomína svojou chuťou zmes ananásu, manga a banánu. Sú bohaté na vitamín C, železo, meď, horčík, draslík, zinku, vápnika, fosforu či mangánu. Sú výživnejšie ako jablká či broskyne. 

Čítajte tiež: 

Autor: Lešková Patrícia
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

18 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

17 hlasov

Ildikó Nagyová

9 hlasov

Ildikó Nagyová

8 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Výživnejšie ako jablká či broskyne! Ovocie paw-paw môžete pestovať aj vo vašej záhrade
Lešková Patrícia