10. decembra 2018

Mandľa obyčajná: Poteší kvetmi a zdravými plodmi, ktoré sú nabité zdravím

Na jar teší voňavými kvetmi, na jeseň plodmi a v zime ozdobí záhradu konárami červenkastej farby. Jej plody s obľubou nachádzame v dezertoch, cukrovinkách či zdravých maškrtách. Doprajte si zdravé mandle a vyskúšajte aj ich pestovanie.

Prunus amygdalusAutor: profimedia.sk

Poteší kvetmi 

Mandľa obyčajná (Prunus amygdalus) patrí do rovnakej čeľade ružovité (Rosaceae) ako napríklad čerešňa alebo slivka. Vďaka tomu sa môže, na rozdiel od orecha kráľovského alebo liesky pochváliť krásnymi ružovými kvetmi, ktoré často rozkvitajú ešte pred rozvinutím prvých listov.

Rozlišuje sa niekoľko odrôd a foriem. Najjednoduchšie a zároveň najčastejšie je však triedenie na sladké mandle (var. sativa alebo tiež var. dulcis), praskavé (var. sativa f. fragilis) a horké (var. amara).

Potrebuje veľa svetla a tepla

Keďže sú stromy veľmi náročné na teplo a svetlo, na ich pestovanie sú u nás vhodné len najjužnejšie oblasti. Mandľa je strom, ktorý dorastá do výšky okolo 6 metrov. Vhodným termínom na jej výsadbu je jar, ale môžete ju vysadiť aj na jeseň s predpokladom, že stromček prvý rok ochránite pred mrazom. 

Ak pochádzate z chladnejších oblastí, tak môžete mandľu obyčajnú pestovať v nádobe, aby ste ju takto uchránili pred chladom. V tomto prípade si však vyžaduje dostatok živín a tiež pravidelný rez. 

Plody sú zelené so zamatovým povrchom, dlhé asi šesť centimetrov, ktoré rodí na jednoročných výhonkoch. V závislosti od odrody dozrievajú zvyčajne v septembri až v októbri. Dužina, ktorá počas dozrievania postupne hnedne schne a puká, skrýva jamkovitú kôstku s jedlým semenom.

Mandle pre zdravie 

Mandle si môžete vychutnať lúpané alebo so šupkou, pražené, slané i na sladko nakladané v mede či obalené v karameli.

Obsahujú látky, ktoré sú prospešné v období rýchleho rastu v detstve a dospievaní. Tak ako pri väčšine orechov hrajú dôležitú úlohu nenasýtené mastné kyseliny. Typický je pre ne vysoký obsah vitamínu E, ktorý pôsobí ako antioxidant a spomaľuje starnutie. Významný je aj obsah vitamínu B1, ktorý nielenže podporuje látkovú premenu, ale minimalizuje aj chuť na sladké. Priaznivo vplýva na nervovú sústavu.

Vysoký obsah horčíka, draslíka a vápnika prospieva mozgu, zlepšuje pamäť a koncentráciu. Navyše, vysoký obsah horčíka priaznivo vplýva na kvalitu vlasov, pevné nechty a zdravo vyzerajúcu pleť. Aj ľudia trpiaci na málokrvnosť by mali pre významné množstvo železa zaradiť mandle do jedálneho lístka.

Čítajte tiež: 

Autor: Záhradkár
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

7 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Mandľa obyčajná: Poteší kvetmi a zdravými plodmi, ktoré sú nabité zdravím
Záhradkár