02. apríla 2020

Očaria farbou aj chuťou! Jedinečné červené jablká bohaté na antioxidanty

Zdá sa, že červená farba je atraktívna na akomkoľvek ovocí. Jahody, maliny, ríbezle, čerešne, ale aj jablká s krásne zafarbenou červenou šupkou nám doslova podávajú ruky.

‘Baya ® Marisa’ Vznikla v Nemecku krížením odrôd ‘Weirouge’ a ‘Zuchtklon 166’ pod vedením Dr. Michael Neumüllera. Patrí k chráneným odrodám s červenou farbou dužiny. Dostanete sa k nej na podpníkoch  M 9, M 26 alebo MM 106. Na jar vás prekvapí krásnymi ružovými kvietkami. V odtieňoch červenej má aj listy. Úrody sa dočkáte v druhom až treťom roku po výsadbe. Pri správnej starostlivosti o strom býva pravidelná a uspokojivá.Autor: https://sk.pinterest.com/vanmeuwen/

Majú pôvod v rôznych kútoch sveta a pritom sa pýšia takmer rovnakými vlastnosťami. Majú červenú dužinu aj šupku, sú okrasné kvetom a sladkokyslé plody sú vhodné nielen na priamy konzum, ale aj na spracovanie po ktorom si zachovávajú farbu netradične sfarbenej dužiny. Jablone s červenými plodmi lákajú vzhľadom, chuťou aj odolnosťou proti škodlivým faktorom.

‘Baya ® Marisa’

Vznikla v Nemecku krížením odrôd ‘Weirouge’ a ‘Zuchtklon 166’ pod vedením Dr. Michael Neumüllera. Patrí k chráneným odrodám s červenou farbou dužiny. Dostanete sa k nej na podpníkoch  M 9, M 26 alebo MM 106. Na jar vás prekvapí krásnymi ružovými kvietkami. V odtieňoch červenej má aj listy. Úrody sa dočkáte v druhom až treťom roku po výsadbe. Pri správnej starostlivosti o strom býva pravidelná a uspokojivá.

Šťavnaté plody majú sladkokyslú chuť ukrytú v chrumkavej dužine. Ovocie je vhodné na priamu konzumáciu, výrobu štiav, drení, ale aj na sušenie, pričom si zachováva červenú farbu dužiny.  Na jablkách si pochutíte už koncom septembra a môžete si ich samozrejme aj uskladniť. V závislosti od podmienok skladovania vydržia v pivnici do novembra až januára. 

Prečo sa ju oplatí pestovať?

Okrem vysokého obsahu antioxidantov v šupke a dužine, je táto odroda výhodná aj z pohľadu ochrany. Vyznačuje sa totiž veľmi dobrou odolnosťou, aj keď v priaznivých rokoch na rozvoj chorôb sa na nej môže usídliť chrastavitosť. Ovocinári preto odporúčajú robiť predajrný postrek proti chorobám a prezimujúcim škodcom. 

Rez spojený s tvarovaním a udržiavaním korunky je totožný s rezom, ktorý sa bežne praktizuje na jabloniach na príslušnom pestovateľskom tvare. Strom tejto odrody má aj okrasný charakter, preto ju môžete pestovať aj ako súčasť okrasného záhona s podsadbou okrasných druhov rastlín.

Má aj konkurenciu

‘Baya ® Marisa’ nie je jediná odroda s červenými plodmi, ktorá sa môže pochváliť farebnou dužinou. Na trhu sú ešte ďalšie s rovnako bohatým obsahom vitamínov a antioxidantov. Sú to napríklad odrody ‘Sonja’, ‘Meggy’,´Redlove® Era®´​ či ‘Kathy’.

Posledná z vymenovaných ‘Kathy’ je samoopelivá a prináša úrodu vhodnú na konzum už koncom augusta. V pivnici vydržia jej plody do decembra. Červené sfarbenie si dužina zachováva aj po tepelnom spracovaní. 

´Redlove® Era®´

Je proti múčnatke rezistentná odroda, ktorá zvládne aj drsnejšie podmienky v podobe extrémnych mrazov. Rodí stredne veľké plody s pevnou dužinou červenej farby. Sú šťavnaté a voňavé. Chuť je vyvážená. Pri optimálnych podmienkach skladovania vydrží v pivnici aj do januára.  Pri výsadbe dbajte o to, aby nerástla v ťažkej premokrenej pôde, je na vysokú vlhkosť pôdy citlivá. Skôr jej vyhovuje slnko a priepustná pôda.

Prečítajte si o jabloniach viac:

Odborník radí: Môžete aj u nás pestovať jablká s červenou dužinou?

Naše obľúbené! 6 zaujímavostí o jablkách, o ktorých ste netušili

Odborník radí: Alternatívne ošetrovanie v ochrane rastlín. Čo to znamená?

V tomto článku sa zaoberáme jablká ...viac jabloň ...viac
Autor: Szabóová Jarmila
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

18 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

17 hlasov

Ildikó Nagyová

9 hlasov

Ildikó Nagyová

8 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Očaria farbou aj chuťou! Jedinečné červené jablká bohaté na antioxidanty
Szabóová Jarmila