19. augusta 2019

Ošetrite jahodovisko a vysaďte mesačné jahody

Koniec letných prázdnin praje obľúbeným jahodám. Stále je čas na ich výsadbu, môžete si pomocou poplazov namnožiť svoju obľúbenú odrodu či vysadiť si na okraj okrasného záhona mesačné jahody s intenzívnou vôňou.

Postarajte sa o jahodovisko - vytrhajte burinu, z rastlín odstráňte suché a poškodené listyAutor: profimedia.sk

August je vhodný na založenie nového jahodoviska. Pri výbere odrôd je vhodné zvážiť náchylnosť na choroby, ako aj chuťové vlastnosti či samotnú veľkosť plodov. Dôležitý je aj predpokladaný termín dozrievania jahôd, ktorý sa môže líšiť podľa nadmorskej výšky, v ktorej jahody pestujete. Platí teda, že čím vyššie je položené vaše jahodovisko, tým neskôr si na nich pochutnáte. Tí čo uvažujú nad výsadbou jahôd do zakrytých priestorov, by si mali zvoliť skoré odrody, pretože tie neskoršie už pomocnú ruku prístrešku už nepotrebujú. Spôsob ako založiť nové jahodovisko nájdete tu. Starší no ešte produktívny porast jahôd je treba ošetriť. Ak sa v ňom usídlili slimáky, zlikvidujte ich. Fialová a biela škvrnitosť listov jahôd je v záhradách bežná, môžete proti nej skúsiť zabojovať postrekmi po zbere úrody. V rozrastajúcom sa jahodovisku pravidelne odstraňujte poplazy, aby sa porast zbytočne nezahusťoval. Poplazy môžete však nechať aj zakoreniť v plastových kelímkoch naplnených substrátom.

Ošetrite jahodovisko

Stálerodiace - remontantné jahody kvitnú nezávisle na dĺžke dňa, preto sú schopné zarodiť aj v neskorom lete. Aktuálne dozrievajú napríklad odrody ‘Ostara’, ‘Selva’, ‘Evie II’, ‘Diamante’, ktorých plody sú veľké a mimoriadne chutné.  Druhá úrody týchto jahôd je už len akýmsi doplnkom k hlavnej sezóne jahôd. Zvýšite ju, ak prvé súkvetia, ktoré sa na nej vytvorili odstránite. Takto donútite rastlinu k tvorbe vyššieho počtu kvetov. Obdobie zberu lákavých nažiek sa môže v závislosti od počasia natiahnuť až do októbra. Na bohatú úrody si však vyžadujú vašu plnú pozornosť.

- Pravidelne ich zásobte vlahou.

- Porast napadnutý bielou a fialovou škvrnitosťou listov ošetrite po zbere úrody prípravkami Kuprikol 50Korzar.

- Pleseň sivá je veľmi rozšírená a nepríjemná hniloby plodov, preto proti nej postrekujte fungicídmi Teldor 500 SCProlectus,a to od začiatku kvitnutia až do fázy, keď plody nadobúdajú typické odrodové sfarbenie.

- Dve muchy jednou ranou trafíte, ak použijete  Aqua Vitrin K, ktorý má kombinovaný účinok na múčnatku a pleseň sivú. Samostatne na múčnatku účinkuje Zato 50 WG.

- Je známe, že sladké jahody nechutia len nám, ale aj slimákom. Kto si zvolí na ochranu porastu popol, piliny, či inú mechanickú bariéru, ktorá nezabrala môže siahnuť po prípravkoch zo skupiny moluskocídov ako Limanish Premium či Slimex s odporúčanou aplikáciou už pri prvých výskytoch škodcu.

Je čas na výsadbu 

Nielen bežné pre naše oči veľkoplodé jahody sa vysádzajú v augustovom termíne. Rovnako by mali do pôdy poputovať aj predpestované priesady mesačných jahôd, ktoré pochádzajú z aprílovej sejby. Na záhon sa vysádzajú rozsádzané desaťtýždňové rastlinky. Bez problémov sa im bude dariť rovnako na slnečnom ako aj na tienistom mieste vo vlhkej hlinitej pôde. Ak záhradu nemáte, nebude pre ne problém rásť aj v nádobe na balkóne. Najvyššiu úrodu prinesú v prvom roku pestovania. Porast je treba obnovovať každé tri až štyri roky. Pretože tieto jahody sa nerozmnožujú poplazmi mali by ste ich predpestovať zo skorej januárovej alebo neskoršej jarnej sejby. V prípade, že nemáte možnosti na množenie zo semien, vyskúšajte vegetatívne delenie trsov materských rastlín. 

Neprehliadnite ani:

Drobné, sladké a okrasné! Jahody zo semienok​

Záhradka na pavlači: Poznáte mesačné jahody?

V tomto článku sa zaoberáme jahody ...viac
Autor: Jarmila Szabóová
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

7 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Ošetrite jahodovisko a vysaďte mesačné jahody
Jarmila Szabóová