21. novembra 2019

Pestujte ich aj vy! Spoznajte najlepšie odrody jabĺk na uskladnenie, ktoré vydržia až do jari

Pre zdravie sa odporúča dopriať si jedno jabĺčko denne. Tak si ho doprajte a rovno z vlastnej úrody! Zoznámte sa s odrodami, ktorých plody vydržia uskladnené celú zimu a dokonca aj jar.

Tešte sa z úrody jabĺk až do mája. Autor: profimedia.sk

S dlhým obdobím skladovania je zväčša spojená aj neskorá doba zberu. Na pestovanie týchto odrôd sú preto vhodné najmä nižšie a stredné polohy, kde sa dokážu plody vyfarbiť a bezproblémovo vyzrieť. Správne dozretie plodov je totiž základným predpokladom ich dlhodobého skladovania.

K správnemu uskladneniu a tomu, aby ste predišli chorobám pri skladovaní prispeje tiež samotná agrotechnika pestovania a vytriedenie plodov pred uskladnením. Veľa odrôd je náchylných napríklad na fyziologickú škvrnitosť, ktorá sa často objavuje na plodoch až počas skladovania. Treba na to myslieť už v priebehu roka, kedy stromom zabezpečiť pravidelné listové hnojenie vápenatými hnojivami. Nezabúdajte ani na ochranu proti moniliózam, ktorú často vyrieši jeden dobre cielený postrek približne mesiac pred zberom.

Čítajte tiež: 

Aké plody skladovať?

Plody určené na skladovanie by mali byť absolútne zdravé a fyzicky nepoškodené. Akékoľvek mechanické narušenie plodu je vstupnou bránou pre infekcie, ktoré sa následne rýchlo šíria i na zdravé plody. Práve preto ich treba dokonale vytriediť. Fyzicky poškodený alebo škodcom napadnutý plod nie je nutné hneď zlikvidovať.

Takéto plody len nie sú určené na dlhodobé skladovanie. Uskladnite ich teda zvlášť a snažte sa ich čo najskôr skonzumovať. V prípade väčšieho množstva takýchto plodov možno odporučiť napríklad ich muštovanie či zakvasenie a následnú destiláciu.

Dôležité je tiež neuskladňovať plody vlhké, či dokonca mokré. Termín zberu preto načasujte tak, aby sa už v korune stromu nenachádzala ranná rosa. Tiež sa vyhnite daždivým a sychravým dňom. Aj zberové debničky by mali byť suché, čisté a vydezinfikované.

Plody jednotlivých odrôd skladujte osobitne a pre istotu si jednotlivé debničky dôkladne označte. Prednostne konzumujte plody odrôd s kratším obdobím skladovania a tiež tie, ktoré sú náchylné na fyziologickú škvrnitosť, či iné skládkové choroby.

Uskladňovacie priestory treba pravidelne vetrať a plody kontrolovať. V prípade napadnutia niektorého plodu hubovou chorobou ho čo najskôr zlikvidujte mimo pivnice, aby sa nestal zdrojom nákazy pre ostatné plody.

Prehľad odrôd nájdete na ďalšej strane

Predchádzajúca strana 1 / 3 Nasledujúca strana
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

18 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

17 hlasov

Ildikó Nagyová

9 hlasov

Ildikó Nagyová

8 hlasov
 
 

žena.sk

Pestujte ich aj vy! Spoznajte najlepšie odrody jabĺk na uskladnenie, ktoré vydržia až do jari
Komžík Marián