19. novembra 2019

Pestujte sladké čučoriedky! Dariť sa im bude v každej záhrade

Drobné ovocie je s človekom neodmysliteľne späté už od nepamäti. To, že jednoznačne patrí do nášho jedálneho lístka, potvrdzujú aj nálezy z čias dávno minulých, keď práve drobné lesné ovocie tvorilo základ stravy vtedajších ľudí.

Malé plody nie sú síce extra šťavnaté, ale sú bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty.Autor: shutterstock.com

Čučoriedky sú nenáročný ovocný druh milujúci kyslú pôdu a dostatok slnka. Naznášajú premokrenie, ale pravidelnú vlahu bezpodmienečne potrebujú. Choroby a škodcovia sa im zatiaľ s úspechom v našich podmienkach vyhýbajú, no nájdu sa aj výnimky. Kvalitné veľké plody s lahodnou sladkou chuťou dopestujete najmä vtedy, keď sa krom budete venovať od prvého dňa ich výsadby bez vynechania pravidelného rezu.

Nároky na prostredie

Čučoriedky možno s úspechom pestovať na celom území Slovenska. Kľúčovými parametrami pred samotným pestovaním čučoriedok sú správny výber odrody a kvalitná predvýsadbová príprava pôdy.  K prvým faktorom obmedzujúcim ich pestovanie patrí hodnota pH pôdy. Keďže patria medzi kyslomilné rastliny, je dôležité aby pôda, v ktorej sa budú pestovať, mala pH v rozmädzí 3,5 – 4,5. Ak by ste tieto hodnoty nedodržali, rastliny by chradli, trpeli náchylnosťou na choroby a škodcov, nedosahovali úrody a v konečnom dôsledku by odumreli. Ak pôda optimálne pH nemá, je možné to napraviť primiešaním kyslej vrchoviskovej rašeliny, štiepky, kôry a ihličia z ihličnatých drevín. Tieto substráty výrazne pomáhajú.

Predchádzajúca strana 1 / 6 Nasledujúca strana
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

12 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

9 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Pestujte sladké čučoriedky! Dariť sa im bude v každej záhrade
Kobolka Radoslav