25. marca 2019

Vyberiete si? Poznáme netypické odrody sliviek, malín aj ríbezlí

Bežne zaužívaná predstava je, že slivky sú modré, maliny červené a broskyne guľaté. Čo však keď to tak nie je, a i v tomto smere sa vyskytnú odlišnosti? Niekedy je to doslova katastrofa, inokedy zas vyjde z takejto odlišnosti módna a trhom žiadaná vychytávka.

Malina Bristol Autor: pinterest.com

Slivky

Väčšina odrôd je síce v modrej farebnej škále, nechýbajú však ani fialové, ružové, purpurové či hnedasté odrody. Zvlášť v prípade japonských slív je toto farebné spektrum veľmi široké - od žltej, cez ružovú, červenú, zelenú, odtiene modrej a fialovej až po takmer čierne plody. Žltá farba v prípade  klasických sliviek sa u nás vyskytuje už od nepamäti, dodnes sa najmä na Valašsku a Zlínsku rozširuje stará aromatická odroda ‘Špendlík žltý‘. Súčasný svetový sortiment sliviek ponúka desiatky žltoplodých odrôd, u nás sa však rozširuje prakticky iba odroda ‘Tipala‘.

 Ríbezle

 Ponúkajú nám tiež zaujímavú farebnú paletu. Za štandard považujeme biele, červené a čierne odrody. V posledných rokoch sa však na trh dostávajú i  odrody s ružovými plodmi, z ktorých medzi najznámejšie patria ‘Lubawa‘, ‘Ulubjona Lwowa‘ a ‘Gloire de Sablons. Botanicky  ide v podstate o odrody červenej ríbezle, ktorých plody vďaka nedostatku farbív pôsobia ružovým dojmom. Podobnou novinkou bude asi čoskoro i zelenoplodá ríbezľa, ktorá je pre zmenu  odroda čiernej ríbezle bez farbiva. V tomto smere vyjde ako úplný extrém odroda s modrými plodmi. Tieto sú však nejedlé, rastliny sa využívajú výhradne na okrasné účely.

Maliny

Ani im sa nevyhla móda plodov inej farby. Dnes je už preto na trhu celý rad odrôd so žltými plodmi. Vôňou i chuťou sú na nerozoznanie od klasických červenoplodých, výrazným rozdielom je však práve ich žiarivo žltá farba. Z klasických malín, rodiacich na dvojročnom dreve, je najviac rozšírená Zlatá kráľovná (syn. Golden Queen), rozšírenejšia je však remontantná poľská ‘Poranna Rosa‘. Farebný sortiment dopĺňajú tiež čiernoplodé odrody. Pozor, nemýľte si ich s černicami, ide skutočne o maliny! Vyšľachtených je ich viac, u nás sa rozširuje odroda ‘Bristol‘.

Čítajte tiež:

Autor: Marián Komžík, Patrícia Poklembová
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

7 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Vyberiete si? Poznáme netypické odrody sliviek, malín aj ríbezlí
Marián Komžík
Patrícia Poklembová