21. augusta 2019

Vyrobte si s nami oporu na maliny, aby sa mali budúci rok o čo oprieť

Ostružina malinová sa s obľubou rozrastá do svojho okolia. Jej výhonky sa po dosiahnutí určitej výšky skláňajú k zemi. Na správny rast a pohodlný zber je však vhodné ju pestovať na opore.

Autor: pinterest.com

Základ každej opory na maliny tvoria oporné stĺpy pevne ukotvené v pôde tak, aby zvládli tiaž rastlín. V prípade použitia drôtenky by mali odolať aj tlaku našponovaných drôtov, ktoré ich ťahajú k sebe. Spravidla sa maliny pestujú vo voľne rastúcich pásoch, kde sú jednotlivé výhonky od seba vzdialené približne 30 cm. Samotný pás býva široký približne 40 až 70 cm. Výhonky, ktoré vyrastajú mimo toto územie je treba priebežne odstraňovať. V záhradách sa osvedčili rozličné nápady na opory, ktoré nielen fungujú, ale sú aj estetickým doplnkom. Potom už len stačí, ak dodržíte náležitosti výsadby a povýsadbového rezu. Ostružina malinová zakorení a v budúcom roku prinesie úrodu. Samozrejme výnimku tvoria remontantné maliny rodiace na vrcholoch jednoročných výhonkov.

Premenlivá drevená konštrukcia

Stretnete sa s ňou v rozličných modifikáciách. Spravidla ju tvorí oporný stĺp ukotvený do zeme v hĺbke aspoň 20 cm tak, aby nedošlo k jeho vyvráteniu. Tento môže mať dodatočnú oporu v podobe pevného kolíka zatlčeného tesne pred ním v smere natiahnutej drôtenky. Iná možnosť je kolík umiestniť za ním a do neho upevniť drôtenku, ktorá hlavnou konštrukciou bude len prechádzať cez vopred navŕtané otvory. Výšku jednotlivých poschodí určujú drevené dosky pevne upevnené na stĺpikoch. Ich vzájomnú vzdialenosť si môžete prispôsobiť podľa vlastných potrieb a dá sa povedať, že aj vkusu.

Jednoduchý návod ako si ju vyrobíte:

Budete potrebovať : 

2 hranoly dlhé asi 200 cm

4 dosky (dĺžka podľa šírky pásu malín)

8 skrutkovacích háčikov alebo pevný drôt

Aku vŕtačku

Klince

Predchádzajúca strana 1 / 5 Nasledujúca strana
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

7 hlasov

Ildikó Nagyová

4 hlasy
 
 

žena.sk

Vyrobte si s nami oporu na maliny, aby sa mali budúci rok o čo oprieť
Jarmila Szabóová