10. novembra 2012

Ako predchádzať nádorovitosti kapusty?

Nádorovitosť je známa od čias, keď sa začala pestovať kapusta. Aj keď v niektorých oblastiach spôsobuje veľké škody, môžete jej predchádzať. Viete ako?

Nádorovitosť kapusty spôsobuje huba.Autor: Profimedia.sk

Jej pôvodcom je huba Plasmodiophora brassicae. V niektorých oblastiach vás môže nečakane a nepríjemne prekvapiť. Riziko jej výskytu zvyšuje časté pestovanie kapustovitých rastlín, respektíve hlúbovín. Pestovateľom však často táto choroba uniká pozornosti, pretože nie každého napadne na vädnúcej kapuste skúmať korene.

PRÍZNAKY A POŠKODENIA

Príznaky napadnutia závisia predovšetkým od času, kedy došlo k infekcii. Ak boli napadnuté mladé rastlinky kapusty, napríklad v pareniskách, výrazne zaostávajú v raste. Ak boli infikované väčšie rastliny, občas vädnú, najvýraznejšie pri suchom a slnečnom počasí. Potom dochádza k žltnutiu najstarších listov, ktoré postupne ovísajú.

Konzumné časti sa vytvoria, napríklad hlávky kapusty, ale ich kvalita je znížená. Môže nastať úplné chuťové znehodnotenie, ktoré sa prejavuje nižším obsahom vody, tvrdšou dužinou, bez chuti a vône, alebo drevnatením pletív. Príznaky choroby kapusty sú viditeľné až po vytrhnutí, najlepšie po umytí koreňov podozrivých rastlín. Nachádzajú sa na nich nádory rôznej veľkosti a tvaru.

V extrémnych prípadoch môže nádor dosahovať veľkosť ľudskej päste. Farba bujnejúceho pletiva je sivožltá, teda podobná prirodzenému sfarbeniu koreňov. Na priereze je nádor biely, dužinatý a kompaktný, čo je základná odlišnosť od poškodenia krytonosom kapustovitým (Ceutorrhynchus pleurostigma). Pri tomto škodcovi sú v drobnejších nádorčekoch prítomné larvy alebo dutinky po larvách.

AKO DOCHÁDZA K NAPADNUTIU?

Ku koncu vegetácie môže dochádzať k rozpadu a k bakteriálnemu rozkladu nádorov. Práve pri tomto procese sa dostávajú zvyšky nádoru do pôdy, kde sú zdrojom ďalšej infekcie. Pri opätovnom pestovaní kapusty napádajú korene hlúbovín. Parazit sa rozmnoží v koreňoch, pričom napadnuté bunky núti k zväčšovaniu sa.

Čím viac je napadnutých buniek, tým viac sa zväčšuje a tým väčší nádor sa vytvorí. Ak vznikne viac nádorov, na ich tvorbu sa spotrebuje väčšia časť živín, ktoré rastlina prijíma. Pre úspešnosť tohto procesu však musí mať huba vytvorené vhodné podmienky. Infekcie najčastejšie nastávajú pri vysokej vlhkosti pôdy a napadnutie podporuje aj jej kyslá reakcia.

RADY AKO PREDCHÁDZAŤ OCHORENIU

  • Dodržiavajte zásady osevného postupu, aby sa kapustoviny dostali na to isté miesto až za tri až päť rokov.
  • Zamokrené časti pozemku podľa možnosti odvodnite a pri zavlažovaní zbytočne pôdu neprevlhčujte.
  • Pri zbere je dôležité dôkladné zapracovanie rastlinných zvyškov do pôdy. Ak sa však už choroba vyskytla, napadnuté rastliny odstráňte aj s koreňmi a nádormi, aby zdroj infekcie nezostal v pôde.
  • Na rizikových plochách sa neodporúča používať fyziologicky kyslé hnojivá.
  • Účinným opatrením je vápnenie, najlepšie páleným vápnom, ktoré má silnejšie dezinfekčné účinky.
  • Nezabúdajte ani na skoré infekcie, ktoré môžu nastať už v parenisku. Preto pareniskový substrát pred výsadbou dezinfikujte.

Autor: ZÁHRADKÁR
 

Užitočné veci do vašej záhrady

 
 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov

Simona Križanová

0 hlasov
archív Jar už sa začala , skalka rozkvita a medzi prvými kvetami je Iris

archív

1 hlas

Katarína Szabová

0 hlasov

Monika Szulcsányiová

0 hlasov
 
 

žena.sk

Vyčíta vám partner, že ste mu emocionálne neverná? Môže mať pravdu

Vyčíta vám partner, že ste mu emocionálne neverná? Môže mať pravdu

Tip na víkend: Zájdite do prírody na Dunajské luhy alebo čítajte tváre

Tip na víkend: Zájdite do prírody na Dunajské luhy alebo čítajte tváre

Proti-úzkostné jedlá? Zoznámte sa s top šestkou!

Proti-úzkostné jedlá? Zoznámte sa s top šestkou!

Krásna pleť do 7 dní? Takto ju môže mať úplne každá!

Krásna pleť do 7 dní? Takto ju môže mať úplne každá!