19. októbra 2011

Molice, roztočce, vošky, mory, pásavka: Najčastejší škodcovia zeleniny

Plodová zelenina je vo fóliovníkoch alebo v skleníkoch silnejšie napadaná škodcami, ktorým vyhovujú suché a teplé podmienky. No ani na zeleninových hriadkách nie sú rastliny v bezpečí.

Pásavka zemiakováAutor: Profimedia.sk

MOLICE

Napriek tomu, že molice sú drobné, spoznáte ich ako biele mušky, ktoré húfne odlietajú z napadnutých rastlín, keď sa ich dotknete. Najrozšírenejšia z nich je molica skleníková (Trialeurodes vaporariorum ), ktorá z plodovej zeleniny poškodzuje predovšetkým uhorky a paradajky.

V letných mesiacoch ju síce môžete nájsť aj na rastlinách pestovaných vo voľnej prírode, ale keďže je teplomilná, v našich podmienkach nie je schopná vonku prezimovať. V skleníkoch sa nerušene rozmnožuje po celý rok. Ničí sa predovšetkým pomocou chemických prípravkov,  ktoré treba aplikovať v krátkych intervaloch, tri až päť dní  niekoľkokrát za sebou. Aby ste predišli vzniku ich rezistencie proti prípravkom, je nevyhnutné ich striedať.

V skleníku alebo fóliovníku možno proti moliciam použiť aj prirodzeného  nepriateľa moličiara skleníkového (Encarsia formosa),  ktorý kladie vajíčka do lariev molice skleníkovej. V tomto prípade sa však treba poradiť so špecializovanými firmami zaoberajúcimi sa ochranou rastlín, pretože pri nasadení moličiara sú obmedzené možnosti použitia chemických prípravkov proti ostatným chorobám a škodcom ošetrovaných zelenín. Môžete ich chytať aj na žlté lepové doštičky natreté nevysychajúcim lepidlom. Slúžia zároveň aj na zistenie ich prítomnosti v porastoch zeleniny.

ROZTOČCE

Zákerným škodcom plodovej zeleniny je roztočec chmeľový (Tetranychus telarius),  predovšetkým pre svoju veľkosť. Meria totiž iba 0,2 –2,4 mm, takže voľným okom  je takmer neviditeľný.  Na napadnutých rastlinách  vytvára pavučinky.  V suchých a teplých skleníkových podmienkach sa dokáže rýchlo premnožiť a spôsobiť veľké škody v podobe žltnutia a usychania listov i celých rastlín.

Prvé príznaky napadnutia rastlín sú dosť nenápadné a prejavujú sa drobnými striebristými alebo žltohnedými bodkami na vrchnej strane listov. Preto je dôležité rastliny často kontrolovať a v prípade zistenia prvých príznakov poškodenia ich čo najskôr ošetriť povolenými prípravkami. Postrek o desať až štrnásť dní aspoň raz zopakujte. Ten istý prípravok by ste nemali používať dvakrát za sebou. Vo veľkovýrobe úspešne používajú na jeho ničenie aj dravého roztoča Typhlodromus pyri.

VOŠKY

Škodcovia sa vyskytujú nielen v skleníkoch, ale aj na hriadkách. Tu prevládajú predovšetkým vošky, ktoré sú najvážnejšími škodcami papriky. Ich škodlivosť spočíva nielen v tom, že sa dokážu v krátkom čase kalamitne premnožiť a svojím cicaním spôsobiť žltnutie a opadávanie listov, ale aj v tom, že prenášajú rôzne vírusové choroby.

Papriku najčastejšie napadá voška broskyňová a voška rešetliaková. Proti voškám na paprike zasiahnite čo najskôr po tom, ako ich zbadáte. Výber prípravkov je pomerne široký. V zberovom období papriky uprednostnite prípravky s krátkou čakacou lehotou.

MORY

Zo žravých škodcov sa na plodovej zelenine občas vyskytujú húsenice rôznych druhov môr, najčastejšie mory kelovej. Požerky týchto húseníc sa často nachádzajú na listoch i plodoch papriky, zriedkavejšie aj na rajčiakoch. Chemickú ochranu aplikujte až vtedy, ak je poškodených viac ako 10 % rastlín. 

PÁSAVKA ZEMIAKOVÁ

Na rajčiakoch a baklažáne v posledných rokoch škodí pásavka zemiaková. Často sa stáva, že už chrobáky vyliezajúce zo zeme po prezimovaní sa pustia do mladých sadeníc a úplne ich zlikvidujú. Ohrozené porasty ošetríme povolenými prípravkami.

Autor: ZÁHRADKÁR
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

7 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Molice, roztočce, vošky, mory, pásavka: Najčastejší škodcovia zeleniny
ZÁHRADKÁR