18. augusta 2007

Pozor na hrdzu hruškovú: Takto ju spoznáte

Väčšina pestovateľov hrušiek dobre pozná nápadné, niekoľko milimetrov veľké oranžovočervené škvrny na vrchnej strane listov hrušiek spôsobené hrdzou hruškovou. Naopak iba niektorí našli a videli príznaky hrdze hruškovej na konároch borievok, ktoré záhradkári poznajú aj pod názvami chvojka alebo jalovec.

Ochorenie spôsobuje huba Gymnosporangium sabinae, ktorá má zložitý vývinový cyklus. Jej zimnými hostiteľmi sú borievky, predovšetkým borievka netatová (Juniperus sabina) a borievka čínska (Juniperus chinensis), ktoré bežne nájdeme v záhradách i na verejných priestranstvách.

Naša domáca borievka obyčajná (Juniperus communis) nie je hostiteľom hrdze hruškovej. Určovanie jednotlivých druhov borievok nie je jednoduché a navyše pre podobný vzhľad sa často zamieňajú aj s tujami. Najjednoduchšie ich rozlíšime podľa plodov.

Príznaky a vývinový cyklus

Na konároch borievok sa vytvárajú ložiská veľké 5 až 10 cm, ktoré sú za vlhka obalené rôsolovitou hmotou. V týchto ložiskách sa tvoria takzvané zimné výtrusy, ktoré sa v apríli a máji dostávajú do ovzdušia a ak dopadnú na ovlhčené listy hrušiek, vyklíčia a o niekoľko týždňov sa na líci listov objavia oranžové alebo karmínovočervené škvrny s plodničkami v podobe tmavých bodiek.

V druhej polovici vegetácie sa v mieste týchto škvŕn na spodnej strane listov hrušiek pletivá najprv zduria a neskôr sa v nich objaví ecídiové štádium huby vo forme výrastkov. Z nich sa uvoľňujú spóry, ktoré môžu nakaziť konáre borievok, a tým sa celý vývinový cyklus huby uzatvára.

Čo je rozhodujúce na vznik infekcie

Intenzita výskytu hrdze hruškovej na listoch hrušiek z roka na rok kolíše. Prvým predpokladom vzniku infekcie je prítomnosť napadnutej borievky. Čím je bližšie k pestovaným hruškám, tým väčší počet škvŕn sa môže na listoch hrušiek vytvoriť. Druhým predpokladom sú časté zrážky v apríli a v máji, keď sa uvoľňujú zimné výtrusy z chorých borievok, pretože spóry vyklíčia len vtedy, ak sú listy hrušiek ovlhčené.

Škodlivosť

Na borievkach spôsobuje postupné odumieranie napadnutých konárov, čo môže trvať niekoľko rokov. Dovtedy však každoročne produkujú spomínané zimné výtrusy a nemusia sa znova nakaziť ako listy hrušiek. Ochorenie na hruškách znižuje asimilačnú plochu, aj to len za predpokladu, že všetky listy sú nakazené a na každom liste sa nachádza niekoľko škvŕn.

Citeľnejšie môžu byť poškodené iba mladé stromčeky vysadené v tesnej blízkosti napadnutých borievok. Pri ojedinelom výskyte škvŕn na listoch starších hrušiek je škodlivosť hrdze zanedbateľná a v tomto prípade môžeme hovoriť len o chybe krásy.

Je potrebná likvidácia napadnutého lístia?

Ak vychádzame z toho, že z výrastkov na spodnej strane listov hrušiek sa uvoľňujú spóry už od konca augusta, pričom napadnuté listy hrušiek zostávajú na stromoch až do konca vegetácie, je to veľmi dlhé obdobie na to, aby došlo k opakovaným nákazám borievok vysadených v blízkosti hrušiek.

To znamená, že keď ich aj v novembri po opade pohrabeme a spálime, už vyprodukovali toľko spór, že mohli nakaziť všetky okolité hostiteľské druhy borievok. Preto opadané lístie môžeme bez obáv dať do kompostu, kde sa rozloží aj s ložiskami hrdze hruškovej.

Autor: Ing. Juraj MATLÁK

Užitočné veci do vašej záhrady

 
 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 Lúče slnka ukryté v sladkých plodoch malín v našej záhrade koncom jesene  :-)ncom

Mgr. Lýdia Špániková

27 hlasov

Milan Fiala

5 hlasov

Milán Fiala

5 hlasov

Milan Fiala

10 hlasov
 
 

žena.sk

Kávičková toaleta: Ako vlastne funguje?

Kávičková toaleta: Ako vlastne funguje?

Vyhrala 500 dolárov, aby mohli ukázať divákom jej nechutnú operáciu!

Vyhrala 500 dolárov, aby mohli ukázať divákom jej nechutnú operáciu!

Súťažte s novým Dobrým jedlom: Najlepšie čajové pečivo vymeníme za značkovú mikrovlnku! (VIDEO)

Súťažte s novým Dobrým jedlom: Najlepšie čajové pečivo vymeníme za značkovú mikrovlnku! (VIDEO)

Čo robí fajčenie s vašimi reprodukčnými orgánmi?

Čo robí fajčenie s vašimi reprodukčnými orgánmi?