06. júna 2013

Čitatelia radia: Čo pomáha proti mravcom?

Mravce dokážu znepríjemniť život každému záhradkárovi. Hoci samy o sebe nie sú nebezpečné, v kombinácií s voškami, ktoré ich využívajú ako dopravný prostriedok, dokáž u napáchať veľké škody. Ako s nimi bojujú naši čitatelia?

Mravce roznášajú po záhrade vošky, preto nie sú celkom neškodné.Autor: profimedia.sk

Prečítajte si rady čitateľov:

Čitateľka z Bratislavy: Mne sa osvedčil obyčajný ocot. Garantujem! Stačí naliať na cestičky alebo pretrieť do octu namočenou handrou všetko, kde sa producírujú a bude po mravcoch.

Timea, Kečovo: Ja som rozložila nakrájané citrony a tie moc mravce nemusia. 

Blažena, Úľany nad Žitavou: Mravce sa nám objavili aj vo vnútri, stačilo ich postriekať lakom na vlasy a pomohlo, odvtedy sa neobjavili.

Milena, Coram (USA): Návody všetkých čitateľov na zničenie mravcov môžu byť účinné tak niekoľko hodín. Ak sa chcete mravcov zbaviť úplne, je potrebné zničiť kráľovnu. A to sa dá zmesou kyseliny boritej/prasku/ s cukrom alebo arašidovým maslom a džemom. Niektoré mravce totiž preferuju sladké, niektoré mastné. Zmes treba porozkladať v malých tepsickach na miesta, kde mravce lezú a nechať ich, nech sa poriadne napapajú a tiež odnesú potravu kráľovnej do mraveniska. Jej stačí veľmi malé množstvo na to, aby sa otravila. Potom to je už iba otázka krátkeho času, kým mravenisko zanikne.

Xénia, Košice: Ja mám v celej záhrade samé mravce. Od úplne malých milimetrových druhov, až po veľké tzv. lesné, ktoré merajú aj viac ako jeden centimeter. Mnohí tu doporučujú sadiť aromatické rastliny. Avšak mne sa mravce usídlili aj priamo v záhone mäty piepornej a citrónovej, ktorý mám okolo stromu (jablone). Octová voda všetko spáli, rastliny, strom aj trávu, skúšala som.. Ostatné prírodné prostriedky nezaberajú, chemické domčeky si vôbec nevšímajú, "vymysleli" už aj spôsob akým sa dostať cez lepidlo na kmeni stromu. Takže myslím si, že mravce sa dokážu prispôsobiť všetkému. Okrem RAID-u. Ale keďže je to chemický prostriedok, jeho použitie v záhrade je skoro nemožné.

Blažena, , Úľany nad Žitavou: Mne sa osvedčila Jar zriedená s vodou, posypanie soľou, priesady zeleru v záhrade, ktorého vôňa mravce odpudzuje.

Daniela Kundekova:  Posypujem chemickým prípravkom Ferdo alebo kypriacim práškom.

Mária Slováková:  Na mravce sa mi osvedčila zmes zmiešaná pol na pol z rozdrvenej bielej kriedy a soli.Mravce zmizli za 1 deň.

Mária Sevelová: Vriaca voda,biolit,na stromčeky-kmeň potrieť lepidlom na myši-neusicha

Anna Bardejov:  Najlepšia je cestička okolo domu vystriekať riedidlom to rozleptá mravce a je pokoj

Zuzana, Lubotice: Použila som prášok do pečiva, grunt z kávy, kriedu a ocot s vodou. Skúšam to každý rok, lebo každým rokom sa mravce znovu vracajú.

Lenka, Vrbové: Na mravce na ovocných stromčekoch používam lepové pásky. Oblepí sa ňou kmeň a mravce sa nemajú ako dostať hore .

Marta, Kostolná Ves: Aj nám robia mravce starosti a teda nielen mravce ,ale aj vošky a osy. Na mravce som poskúšala mnoho trikov, no najviac sa mi osvedčila vriaca voda a potom, keď to vychladne, tam vysypem soľ. samozrejme vriaca voda sa nedá liať všade, potom skúšam aromatické veci, sypem sušenú levanduľu, mletú kávu, škoricu alebo klinčeky. Raz nám zabralo aj droždie . Chémiu nekupujem, pokiaľ sa nám darí bojovať bez nej, tak som rada, ale pokiaľ by prírodné veci nezaberali, určite po nej siahnem.

Marta, Kláštor pod Znievom: Ja používam kuchynskú soľ. Len pozor ak nasypete moc vypáli vám aj trávnik.

Janka, Dolný Kubín: Ja použivam na mravce prášok do pečiva alebo horúcu vodu. Zatiaľ zaberá

Martina, Liptovský Mikuláš: Účinné je aj cestičky v dome potrieť roztretým cesnakom. Tam uz nechodia, asi im to smrdí... do mravčieho hniezda na záhrade som naliala asi pol litra octu a funguje...

Martina, Hybe: Lucia, Kuzmice: Nám sa osvedčili zatiaľ len čisto chemické postreky a ani nemeníme, pretože rýchlo a účinne zaberajú.

Katarína, Prešov: Na mravce používame zvyšky kávy, zatial to zabralo, uvidíme dokedy :-)

Čítajte tiež: 

7 TIPOV proti voškám. Zbavte sa ich aj bez chémie 
Nepríjemné vošky, červce a štítničky. Čo proti nim zaberá?

Pomaranče aj kypriaci prášok

Katarína, Trenčianska Turná: Pomaranče – pomaranč a citrón sú nepriatelia mravcov. Stačí šupky rozmixovať vo vode a tekutinu naliať na obľúbené cestičky mravcov. Na pomaranče sú alergické aj komáre.

Tomáš, Trnava:  Mne sa osvedčlia papuča :)

Katarína, Ružomberok: Kávovú sadlinu zmiešam so sódou bikarbónou (1:1) a týmto posypem cestičky, ktorými chodia mravce. Stačí niekoľkokrát (4-5) posypať a  mravce sa viac neobjavia.

Daniela, Svit: Klinčeky, zázvor, prášok na pečenie, krieda, chemický posyp ferdo

Helena, Dolný Hričov:  Mne sa osvedčila na mravce biela krieda, lebo ja chemikálie neuznávam.

Lucia, Kuzmice: Nám sa osvedčili zatiaľ len čisto chemické postreky a ani nemeníme pretože rýchlo a účinne zaberajú.

Iveta, Ivanka pri Nitre: Ja som vyskúšala mätu, tá zabrala. Krieda z obchodu pomohla na chvíľu.

Katarína, Prešov: Na mravce používame zvyšky kávy, zatiaľ to zabralo, uvidíme dokedy.

Stanislava, Čereňany: Tiež máme problém s mravcami a vyskúšali sme mnoho prostriedkov na ich odstránenie. Prerábali sme starší dom a mravce sa objavili aj po kompletnej rekonštrukcii a všelijakým ochranným zábranám, ktoré sme už vopred použili. Proste sa objavili na svojom obľúbenom mieste a zázračným sopôsobom vyliezli zo zeme. U nás nezabrala ani krieda , ani rôzne chcemické prostriedky tak sme začali skúšať staré dobré rokmi overené " babské " recepty. Do záhrady a všade vonku sme vysádzaji voňavé rastliny- mätu, levanduľu a majoránku, zabralo. V dome keď sa objavili som sypala prášok do pečiva alebo sušené droždie, mravce zmizli. Som rada že sme sa konečne zaobišli bez chémie, lebo máme malé deti .

Čítajte tiež: 
Ochráňte rastliny! Počasie praje chorobám a škodcom 
Takto sa rýchlo a účinne zbavíte vošiek 

Katarína, Bratislava: Ja používam na mravce kypriaci prášok do pečivo a funguje to. Potom vošky postriekam mydlovou vodou.

Miroslava, Iliašovce: Na mravce jedine grunt z čiernej kávy

Iveta, Nová Dubnica: Najlepšie sa mi na mravce osvedčila sóda bikarbóna, ale treba ju sypať, len keď neprší a nie je vlhko. Chemické prostriedky mi vôbec nezaberali a zrazu to šlo jednoducho a hlavne lacno.

Emil, Nitra: Ak použijete čokoľvek mravčie hniezdo nezničíte a skôr či neskôr sa mravce objavia znova. Ja som na zničenie hniezda použil drastickejšiu metódu, a síce nalial som do miesta v zemi kde mali mravce hniezdo trichlóretylén. Účinnosť je stopercentná.

Vyskúšajte korenie

Iva, Martin: Na mravce používam kurkumu /kari korenie/

Barbora, Hodonín: Umiestnite do miesta ich výskytu silno aromatické látky:  jalovcový list, škoricu,  majoránku, klinček... U mňa to funguje.

Miriam: Ja používam prášok do pečiva a cyper. Mäta nefunguje, tam kde ju mám nasadenú lezú červení mravci.

Marcela, Nová Ves nad Váhom: ja pod stromy na ktorých lezú mravce vysadím kvety - garafije ... Sú krásne rozkvitnuté celé leto a hlavne je to účinné odpudzuje to aj iný hmyz nielen mravce

Anna, Humenné: Na našej záhrade mravce odháňam nie zabíjam vetvičkami šalvie. Napriek tomu, že je to bylinka voňavá a veľmi liečivá pre človeka mravce jej vôňu neznášajú. Ja ich neničím len prinútim ich sa premiestniť tam kde nevadia.

Anna, Zvolen: Celú zimu som zbierala kávovú usadeninu teraz na jar som ju vysypala na mravce -super zabralo

Viera, Handlová: Všade, kde som ich teraz mala som nasypala majoránku - funguje!!!

Adriána, Borský Mikuláš: Ja používam soľ zmiešanú s práškom do pečiva, to nasypem tam kde sa nachádzajú. Pokiaľ vidím mravce a ich kolónu striekam biolitom alebo raidom na mravce istú dobu sa na tom mieste neukážu. na rovnej ploche ich narýchlo zalievam horúcou vodou z konvice a hneď si zalejem aj kávu :-) Dobre zaberá aj horúci ocot, účinkuje okamžite a keď zničíte kráľovnú, budú o chvíľu zvyšné preč. Treba nájsť hniezdo, navnadiť ich napr. na cukor zmiešaný s práškom do pečiva alebo sódou bikarbónou.

Mária, Svätý Jur: Ak si mravce urobia mravenisko v zámkovej dlažbe, nalejeme tam vriacu vodu. Ak sa nasťahujú pod ovocný strom, na ktorom sú vošky, natrieme kmeň stromu špeciálnym lepidlom, aby sa ku voškám nedostali a nemohli ich živiť. Ak sú v trávniku, pomôže nasypat im do mraveniska kypriaci prášok. Keďže máme malé deti, snažíme sa všetkých škodcov riešiť bez chémie.

Marta, Banská Bystrica: Vyskúšala som už rôzne prípravy z drogérie, ktoré sú zbytočne drahé a sú vhodnejšie na mravce v interiéri.Najviac sa mi osvedčil prášok do pečiva, ktorý je asi aj najlacnejší.

Helena, Dolný Pial: Ja používam kvasnice, keď sa nažerú, nakysnú a skapú.

Monika, Nováky: Najskôr som myslela, že to vyriešim novinami. Ale bratia mravci sa vracali v hojnejšom počte vykonať pomstu. A raz ráno, keď som ich zbadala na kuchynskom obruse, som sa rozhodla konať. Spreye pomáhajú len na viditeľné kúsky. Octové vyumývanie nepomohlo. Takže som sa rozhodla pre plastové domčeky s látkou na sterilitu kráľovnej. Po pár dňoch po mravcoch ani chýru ani slychu. Takže odporúčam.

Andrea, Trenčín: Používam najprv prírodné prostriedky: klinčeky, ocot, sódu bikarbónu, ale väčšinou nakoniec skončím aj tak pri chemických prípravkoch a striekam Biolitom.

Anna, Svidník: ja používam proti mravcom soľ. Vždy ju rozsypem tam, kde sú mravce a samy sa odsťahuju. Výborná je aj škorica, prášok do pečiva, výluh z kávy tiež mám odskúšaný a je veľmi dobrý. V záhrade je najlepšie nasadiť mätu priepornú a budete mať aj na čaj a mravce sa samy stratia a mäta je dobrá aj proti voškám.  K úbytku mravenísk, odporúčame použiť zmes bóraxu a práškového cukru v pomere 1: 1 a do každého mraveniska nasypať za lyžicu. Biocídny prípravok Super Champion M-Biocídny prípravok na ničenie mravcov vo forme kvapalného postreku.

Anna, Bratislava: Držím palce všetkým, ktorí sa snažia bez chémie, ja som vyskúšala "domčeky z umelej hmoty" - kúpila som v drogérii pastu na kôru. Vyzerá, že zabralo.

Veronika, Jánovce: Klinčeky, zázvor, prášok na pečenie, krieda, detský prášok, ale aj chémia,pomáha Pulnex a Lafarex

Anna, Vyšná Sitnica: Na mravce používame kypriaci prášok do pečiva

Jozef, Nitra: Naliezli nám cez škáry v panely do bytu. Vyskúšal som takmer všetko, kriedu, ocot, prášok do pečiva a neviem čo všetko ešte. Nakoniec som urobil odvar z chilli papričiek (habanero,but jolokia a pod.). Tým som postriekal okolie kade liezli do bytu, najprv ušli a keď sa vrátili, len ich to zavrtelo a potom zdochli. Odvtedy sa viac nevrátili. !!! Pozor, opatrne pri varení a aj striekaní. Vývar je veľmi silný a veľmi páli. Používajte chirurgické rukavice, najlepšie dvoje a cez ústa a nos vlhkú vreckovku alebo niečo podobné. Nechytať oči.

Pavlína, Váhovce: Na mravce používam mletú škoricu alebo prášok do pečiva a na vošky je dobrý 1kg čerstvej žihľavy a 10l studenej vody nechať odstáť 24h. Nezriedeným výluhom treba postriekať rastliny. Mňžete tiež použiť zriedený 1:10 ako preventivní zálievku, ktorá odpudzuje hmyz a zároveň zvyšuje odolnosť rastlín.

Čítajte tiež: 
Čitatelia radia čitateľom. Ako vypudiť krtka zo záhrady?
 
Zo života včiel. Zaujímavosti, ktoré by mal poznať každý záhradkár 

 

Autor: izahradkar.sk
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

13 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

16 hlasov

Ildikó Nagyová

9 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Čitatelia radia: Čo pomáha proti mravcom?
izahradkar.sk