11. januára 2020

8 typov paprík, ktoré musíte v novej sezóne vyskúšať + super odrody do vašej záhrady

Každý záhradkár vie, že rok sa začína paprikami, a tak nimi začneme aj my. Predstavíme vám papriky určené domácim záhradkárom.

Vedeli ste, že sa u nás najčastejšie pestuje až 8 typov paprík s nespočetným množstvom odrôd? Predstavíme vám ich.Autor: Stockfood

Holandský čitateľ by sa asi čudoval, prečo sa zmieňujeme aj o iných ako o kvadratických paprikách. Američania by sa zase pýtali, prečo sme zabudli na typ Jalapeno. Mexičania a Indovia by nechápali, prečo venujeme pozornosť sladkým paprikám, veď paprika predsa musí páliť, pokiaľ možno čo najviac. Slovné spojenie iný kraj, iný mrav, platí pre papriky dvojnásobne. Odrôd a jednotlivých typov paprík je mnoho, no my sme pre vás vybrali kvadratické papriky, kapie, ihlanovité papriky maďarského typu a menej pestované zaujímavé typy.

Najskôr však zistite, či poznáte rozdiel. Viete, čo je to technická a čo botanická zrelosť paprík?

Technická zrelosť je štádium, v ktorom sa plody bežne zberajú – väčšinou je charakteristická žltozelenou, zelenou alebo smotanovobielou farbou plodu. Plody paprík „nepodtrhnite“, zberajte ich až vtedy, keď sú úplne narastené a naliate.

Botanická zrelosť je charakterizovaná fyziologicky zrelými semenami, plody majú väčšinou červenú alebo oranžovú farbu. Všeobecne rýchlejšie dozrievajú všetky kapie, veľmi pomaly napríklad odroda ‘Amy’.

Predchádzajúca strana 1 / 7 Nasledujúca strana
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

13 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

15 hlasov

Ildikó Nagyová

9 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

8 typov paprík, ktoré musíte v novej sezóne vyskúšať + super odrody do vašej záhrady
Sedláček Harničárová Lucia
Gajdoštin Peter