11. januára 2020

8 typov paprík, ktoré musíte v novej sezóne vyskúšať + super odrody do vašej záhrady

Každý záhradkár vie, že rok sa začína paprikami, a tak nimi začneme aj my. Predstavíme vám papriky určené domácim záhradkárom.

Vedeli ste, že sa u nás najčastejšie pestuje až 8 typov paprík s nespočetným množstvom odrôd? Predstavíme vám ich.Autor: Stockfood

Červené kapie

Ako kapie sa nesprávne označujú všetky červené papriky, ktoré sa používajú na konzervovanie. Pravá kapia je v botanickej zrelosti červená, má pevnú stenu plodu, ktorá ani po sterilizácii, ani po skladovaní nemäkne. Dôležitým znakom tejto skupiny je dvojkomorový, na priereze plochý plod, ktorý sa dobre rozrezáva, odsemeňuje a zbavuje placenty a žiliek v jeho vnútri.

Ich menšou nevýhodou je to, že sú náchylnejšie na pokrivenie a deformácie. Pevnosť plodov, ktorá sa cení pri konzervácii, je malým handicapom pri konzumácii za čerstva. Názov kapia sme prevzali od pôvodnej bulharskej odrody ‘Kurtovskaja kapia’. Je to skupina odrôd z Balkánu a strednej Európy, mimo túto oblasť sa začali presadzovať až v posledných rokoch.

‘Rafaela F1’ (na obrázku) je pravá hybridná kapia so štíhlymi ihlanovitými plodmi určenými na zber v botanickej zrelosti. Je veľmi skorá a prináša veľké množstvo rýchlo červenejúcich pevných plodov. Rastliny sú stredného vzrastu, zdravé a dobre sa rozkonárujú.

‘Radúza F1’ je skorá kapia, dozrieva trochu neskôr ako predchádzajúca odroda. Má širšie plody s bohatou násadou. Je vhodná na poľné pestovanie, do skleníkov aj fóliovníkov. Dá sa zberať aj v  zelenom štádiu.

Prechodný typ medzi kapiou a zeleninovou paprikou je univerzálna a adaptabilná odroda ‘Lungy F1’. Má štíhly, prevažne trojkomorový plod s pevnou stenou, ktorá nemäkne pri sterilizácii a je chutná aj za čerstva. Má výborný zdravotný stav a  vysokú úrodu plodov s hrubou stenou.

FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

13 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

16 hlasov

Ildikó Nagyová

9 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

8 typov paprík, ktoré musíte v novej sezóne vyskúšať + super odrody do vašej záhrady
Sedláček Harničárová Lucia
Gajdoštin Peter