09. novembra 2019

9 najlepších tipov na jesenné práce v záhrade, ktoré nepočkajú

Je jeseň a vy každý deň máte v záhrade čo robiť? Nečudo, práce je i napriek pokročilému ročnému obdobiu viac než dosť. Pozrite sa spolu s nami, či ste na niečo nezabudli.

Trvalky si na konci jesene žiadajú úpravu zrezaním odkvitnutých častí.Autor: profimedia.sk

1. Vyčistite trávnik 

Na pomoc si vezmite špeciálne hrable na trávnik. Pohrabte na kopu lístie, vetvičky aj väčšie konáre. Okrem trávnika vyčistite od lístia aj okrasné záhony. Snažte sa to robiť poctivo, aby v záhrade ostalo čo najmenej odpadu. Uprataním pomôžete trávniku absorbovať posledné lúče slnka a zohriať sa. Väčšie vetvičky pozbierajte a použite ich napríklad ako raždie na založenie ohňa v krbe, alebo na dekorovanie.

<!--novastrana-->

2. Zrežte druhy, ktoré to potrebujú

Jeseň ponúka možnosti ako pomôcť okrasným, ale aj ovocným druhom nabrať silu do novej sezóny. Neotáľajte preto a vezmite do ruky nožnice. Na okrasných rastlinách zrežte odkvitnuté kvety a súkvetia. Z krov a polokrov odstráňte iba vyschnuté alebo poškodené konáre a výhonky.

 

<!--novastrana-->

3. Ideálny čas na delenie rastlín

Trvalky okrem mierneho rezu môžete na jeseň po odkvitnutí aj množiť jednoduchým delením trsov materských rastlín. Postačí vám k tomu ostré náradie, najlepšie rýľ. V prípade menších okrasných tráv či rastlín s húževnatou hľuzou budete potrebovať ostrý nôž, aby delenie prebehlo čo najľahšie. 

<!--novastrana-->

4. Ochráňte ruže

Kráľovná kvetov je na zimu veľmi citlivá. Hoci sa správanie počasia mení, aj tak je pokročilý dátum, ktorý treba rešpektovať. Preto stromčekovým ružiam obaľte korunky napríklad jutovým vrecom, ktorého vnútro vyplňte slamou. Kríčkové ruže nakopcujte tak, aby ste im ochránili miesto štepenia pred mrazom. 

<!--novastrana-->

5. Sezóna v zeleninovej záhrade nekončí

Okrem povinného upratovania pozberových zvyškov na hriadkach, môžete v záhrade ešte vždy čo to pestovať. Tak napríklad na hriadkach ostávajú mrazuvzdorné druhy zeleniny ako je kel ružičkový alebo pór, ktorý treba mimochodom nakopcovať. Pokiaľ ste začiatkom jesene siali cibuľu, pažítku či špenát, tak už určite majú listy a určite je v ich okolí aj dosť veľa buriny, ktorú vyplejte, aby mladé rastlinky neobťažovala. Do nádob naplnených zeminou zo záhrady môžete vysievať žeruchu či kôpor.

<!--novastrana-->

6. Bylinky z parapetu

Chabé svetelné podmienky nám nedovoľujú pestovať v záhrade, ale priestory nášho bytu nám dávajú možnosti aspoň trochu sa zásobiť vitamínmi zo zelenej vňate. Na parapete môžete pestovať napríklad pažítku, ktorú si do nádoby presadíte zo záhrady. Rovnako sa dá dovnútra presťahovať petržlen. Vo vnútri ich umiestnite na okno, cez ktoré dopadá počas chladných dní najviac svetla do miestnosti. Dbajte o pravidelnú, ale nie prehnanú zálievku, nech rastlinu netrpia nedostatkom vlahy. 

<!--novastrana-->

7. Ešte vždy ich smiete vysadiť

Záhradné centrá sa pomaly pripravujú na zimu, ale pokiaľ nemrzne, viete si v nich zaobstarať trvalky. Mali by ste však poznať ich nároky na svetlo, aby ste im vybrali naozaj vhodné miesto. Inak by mohlo počas sezóny prísť sklamanie.

<!--novastrana-->

8. Nastielajte čo sa dá

Ako sme už spomínali, použiteľné je opadané lístie. Avšak pokiaľ ho nemáte, siahnite po drvenej kôre,ktorú bežne dostanete kúpiť v záhradných centrách. Použiť môžete aj slamu. Čo sa lístia týka, treba ho zaťažiť, aby ho vietor len tak nerozptýlil po celej záhrade. Vhodná je na to čečina. Nastielať sa dá aj kartónovými škatuľami, ktoré ste zbavili lepiacej pásky. 

<!--novastrana-->

9. Postarajte sa o nábytok

Záhradný nábytok potrebuje na konci sezóny vašu pozornosť. Plastové stoly a stoličky v mrazoch doslova trpia. Nízke teploty tento materiál oslabujú v dôsledku čoho sa stáva krehký a lámavý. Ani drevo, teak či kov by nemali ostať vonku. Rovnako to nie je vhodné ani pre rozličné  vankúšiky a podušky. Tie treba oprať na šetrnom programe, usušiť a odložiť. Nábytok utrite, pokiaľ sa dá zložte a schovajte do pivnice.

Neprehliadnite:

Tieto vám nesmú chýbať! TOP 7 trvaliek neskorej jesene​

9 vkusných inšpirácií na veniec na dvere + VIDEOpostup na jeho výrobu

Upratať, vyčistiť a uskladniť: Na toto nezabudnite

Autor: Szabóová Jarmila
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

11 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

9 hlasov

Ildikó Nagyová

5 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

9 najlepších tipov na jesenné práce v záhrade, ktoré nepočkajú
Szabóová Jarmila