26. marca 2020

Je čas na zelené vitamíny! Pestujte šaláty

Mladá čerstvá zelenina je to pravé pre naše telo po zime bez slnka. Siali ste vo februári kaleráb a šaláty do skleníka? Práve je vhodný čas na ich prepikírovanie.

Listová zelenina je nielen veľmi zdravá a hodnotná, ale z pestovateľského hľadiska aj nenáročná. Najväčšej obľube sa teší šalát hlávkový, ktorý môžete pestovať od skorej jari až do jesene. Autor: profimedia.sk

Hoci pôda v marci ešte nie je dostatočne prehriata, časť ukrytá pod ochranou skleníka si už pýta nové rastliny. Ako prvý sa vysieva šalát hlávkový a listový. Oba druhy sú nenáročné na prostredie aj podmienky pestovania. Najvhodnejšie teploty sú na hranici približne 15 °C. Ich veľká prednosť je, že rastú už pri teplote 4 °C a neškodí im ani pokles teplôt do – 5 °C. Pri dlhodobejších mrazoch sa im okraje listov zafarbia do antokyánova.

Okrem sejby v marci je čas vhodný na pikírovanie priesad šalátov, ktoré ste siali vo februári. Ešte sú slabé, ale už potrebujú miesto, tak im ho teda doprajte. Špeciálne náradie vám k tomu potrebné nie je (my používame aj starší tupý nôž). Ak ste siali naširoko, určite máte veľa semenáčikov a budete potrebovať vyššie množstvo menších nádob alebo bunkových zakoreňovačov. Netreba ich hneď utekať kupovať či momentálne objednávať cez e-shopy. Odkladajte tégliky zo smotany, jogurtov. Na dne urobte šidlom odtokové otvory a ideálny črepník je na svete. 

Video ako pikírovať nájdete v galérii TU.

Do črepníkov vysaďte ďaleko vyšší počet semenáčikov, ako budete potrebovať. Je to kvôli tomu, že krátko po presadení značné množstvo z nich odumrie, pretože sa jednoducho neujali. 

Na jarnú sejbu šalátu hlávkového do skleníka odporúčame odrody určené na rýchlenie – ‘Neferin’, ‘Safír’, na priamu jarnú sejbu zasa skoré odrody, ako napríklad ‘Faraon’, ‘Maraton’.

Predchádzajúca strana 1 / 3 Nasledujúca strana
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

14 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

16 hlasov

Ildikó Nagyová

9 hlasov

Ildikó Nagyová

6 hlasov
 
 

žena.sk

Je čas na zelené vitamíny! Pestujte šaláty
Szabóová Jarmila