19. júla 2019

Lahodná šalotka! Vypestujte si ju vo svojej záhrade

Ak ste skutoční labužníci, alebo vám ostrá chuť a aróma cesnaku či cibule prekáža, potom je pre vás šalotka správny výber.

Šalotka je odolnejšia ako cibuľaAutor: profimedia.sk

Tato lahôdková zelenina patrí do rozvetveného rodu Allium, na rozdiel od svojich príbuzných má však nižší obsah sírnatých látok a vyšší podiel cukrov a sušiny.

Vyznačuje sa lahodnou harmonickou chuťou a jemnou cesnakovou vôňou. Šalotka (Allium ascalonicum) pochádza z  Prednej Ázie a do Európy ju doviezli v  období križiackych výprav. Zdomácnela hlavne vo Francúzsku, pestuje a používa sa však na celom svete.

Malý handicap šalotky je zložité pestovanie, rozmnožuje sa prevažne vegetatívne. Cibuľa je zložená z  menších cibuliek (strúčikov) podobne ako pri cesnaku, preto jej čistenie a spracovanie zaberie viac času.

Pestovanie 

Na stanovište je šalotka nenáročná. Vyžaduje suchšie, slnečné polohy a hlinité pôdy v starej sile. Nehnojíme je priamo organickým hnojivom. Pestujeme ju výsadbou cibúľ, ktoré treba vytriediť podľa veľkosti.

Porast tak bude vyrovnanejší a jednotnejší. Cibuľky šalotky vysádzame na jeseň, v polovici októbra, do hĺbky 5 cm, alebo na jar, koncom februára až v marci, do hĺbky 3 až 4 cm. Spon výsadby je rovnaký v oboch termínoch, a to 25 – 30 x 10 cm.

Vzídený porast odburiňujeme, okopávame a pravidelne zavlažujeme. Listy na zeleno zberáme v máji a cibule na uskladnenie až v polovici júna. Cibuľa šalotka je vhodná na prípravu rozmanitých šalátov, omáčok a polievok. Tieto pokrmy majú síce cibuľovú arómu a chuť, ale nie sú prenikavo ostré.

Vyskúšajte: 

Odroda ‘Ambition’ je výnimočná, rozmnožuje sa osivom. Pestuje sa podobne ako cibuľa, z  jarnej sejby do neskorého leta vyrastú stredne veľké cibule, ktoré nie sú delené na drobnejšie cibuľky. Šupka tejto odrody je žltá, dužinaté suknice sú na reze tiež belavo žltkasté. Táto odroda sa výborne uskladňuje, bez väčších nárokov vydrží až do jari.

‘Prisma F1’ má vonkajšie suknice červenkasté. Táto odroda má dobré výnosy a jemnú lahodnú vôňu aj chuť.

TIP:

‘Ambition’‘Prisma’ nie sú odrody typickej šalotky, najefektívnejšie sa pestujú zo semien. Nesnažte sa pestovať ich druhý rok z  drobnejších cibuliek, narástli by vám síce väčšie cibule, ale nedelené.

Autor: Záhradkár
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

10 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

14 hlasov

Ildikó Nagyová

6 hlasov

Ildikó Nagyová

4 hlasy
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Lahodná šalotka! Vypestujte si ju vo svojej záhrade
Záhradkár