26. mája 2020

Nevzišla vám cvikla? Urobte tento trik, a budete sa tešiť z úrody

V tomto roku nás trápi silné sucho, neskoré mrazy, teplé dni striedajú chladné. Cvikla sa smie siať už v apríli, avšak tento rok jej akosi nepraje.

Cvikle sa darí na celom našom území, najviac sa jej však páči v hlinitej pôde.Autor: profimedia.sk

V mojej vlastnej záhrade, ale aj v okolí sa v tomto roku cvikle nedarí. Obyčajne sa seje už od apríla do voľnej pôdy nahusto, a po vzídení sa pretrhá čiže vyjednotí na rovnakú vzdialenosť. Tá sa pohybuje medzi desiatimi až pätnástimi centimetrami v závislosti od odrody. Dodržanie sponu je veľmi dôležité pre zachovanie tvaru buľvy zodpovedajúceho danej odrode. Čo sa stane, ak rastlinky necháte nahusto? Prakticky nič zlé, až na to, že buľvy sa budú z nedostatku priestoru deformovať. 

Prísušok môže byť problém

I napriek tomu, že je cvikla vhodná na pestovanie v akejkoľvek pôde na Slovensku, predsa má svoje nároky, ktoré by ste jej mali dopriať. Určite jej dobre urobí sejba do kyprej pôdy. Môže sa pestovať aj ako následná plodina na hriadkach po zbere skorej jarnej zeleniny. Pôda však nesmie byť čerstvo vyhnojená maštaľným hnojom. Toto je však už v dnešných časoch menej pravdepodobné. V každom prípade potrebuje dostatok vlahy. Vzídeniu semenáčikov však okrem nedostatku vlahy bráni aj pôdny prísušok. A práve tu nastáva problém s pestovaním. S prísuškom neviete bojovať pokým rastliny nevzídu, pretože by ste ich okopávaním v skoršom termíne mohli poškodiť. Rastlinka, ale nedokáže preraziť cez každú súvislú kôru, ktorú pôda vytvorila.

Uľahčite im vzchádzanie

Zlievavá hutná pôda, býva ťažkým orieškom pre vzchádzajúcu rastlinku. Takúto pôdu mám v záhrade aj ja. Je síce pravda, že parcela je prvotne určená na ovocný sad, ale keďže prišla karanténa, koronakríza a pocit, že treba zabezpečiť rodinu, siali sme kde sa dalo. Pre veľké sucho sme nedostatok vlahy riešili doplnkovou závlahou, no aj napriek tomu vzišla až jedna rastlinka. Rozhodla som sa preto rastlinám uľahčiť vzchádzanie naklíčením osiva.

Takže pokiaľ máte problém so vzchádzaním cvikly aj vy, naklíčte si osivo tiež. Za ideálnych podmienok cvikla vo voľnej pôde vyklíči asi za 10 až 16 dní. Proces výrazne urýchlite, ak semená zalejete prevarenou alebo filtrovanou vlažnou vodou. Nechajte postáť asi 6 hodín, napríklad popri homeoffice. Následne preceďte, namočte bavlnenú handričku, ktorou vysteľte z kuchyne vyradenú plastovú misku. Semienka presuňte na handričku a zakryte ich ňou. Takto nechajte asi deň. Priebežne semienka kontrolujte. Ihneď ako sa objavia biele špice klíčkov vysejte. Nečakajte dlhšie, pretože klíčky naberú na rýchlosti rastu, budú dlhé, poprepletajú sa a hrozí poškodenie pri manipulácii s nimi. 

Ak rastlinky vzišli len miestami, môžete ich rozsadiť. Princíp je jednoduchý, s pomocou vody a noža ich prepikírujte, tak ako vidíte vo videu:

Prečítajte si aj:

Cvikla patrí k Veľkej noci! Doprajte si ju, pretože je naozaj SUPER ZDRAVÁ a tieto dôvody vás presvedčia

Vyskúšajte pestovať! Predstavujeme netradičné odrody cvikly

Raz-dva hotové a super! Podľahnite čaru domácich zeleninových čipsov

V tomto článku sa zaoberáme cvikla ...viac koreňová zelenina ...viac
Autor: Szabóová Jarmila
FocusMedia
VIDEO Záhradkár
  • Aktuálne číslo

Záhradkár

Užitočné veci do vašej záhrady

 

 

 
 

 Vaša záhrada

Záhradné inšpirácie od našich čitateľov
 najkrajšie cibuľoviny

zuzana danázsová

18 hlasov
 dedkov bicykel

Zuzana Fačková

17 hlasov

Ildikó Nagyová

9 hlasov

Ildikó Nagyová

8 hlasov
 
 

žena.sk

Prečo si nezvoliť pôrod

Prečo si nezvoliť pôrod "na suchu"? Aké sú skúsenosti mamičiek?

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Zistite, či ste alergická na vajíčka: Sledujte tieto príznaky!

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Na internet či k lekárovi: Oplatí sa liečiť online spôsobom?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Prečo možeme zjesť z tuniaka iba 147 gramov za týždeň? A čo ostatné ryby?

Nevzišla vám cvikla? Urobte tento trik, a budete sa tešiť z úrody
Szabóová Jarmila